ISSN 1335-8715

10-12-2006   Ján Gonda   Slobodný trh   verzia pre tlač

Idea slobodného vzdelania ako kontrarevolúcia

Je myšlienka odluky vzdelania od štátu revolučnou „metastázou“ alebo len nastavením výhybky revolučných koľají zasadených osvietenskou pýchou rozumu? Môže voľný trh vo vzdelaní priniesť slobodou vykúpený spoločenský blahobyt? Na tieto otázky sa vo svojej reakcii na spochybňovanie myšlienky „Odluky školy od štátu“ (v kritickej prílohe .týždňa 45/2006: Pupala, Humajová, Kaščák) pokúšam odpovedať v konzervatívnych aj liberálnych súvislostiach.

Reakcia na príspevok

k clanku
autor: magdalena
pridané: 12-12-2006 16:36


Tento clanok sa mi paci ovela viac ako tradicne nariekanie (ktoremu sa nevyhol ani LK v predchadzajucom clanku na tuto temu), ze chudatka deti sa musia ucit zbytocnosti(?) a nebodaj aj niekoho posluchat.

Ale hoci teoreticky s nim suhlasim, stale mam pochybnosti, ci by to v praxi bolo take jednoduche.

To skolstvo nebolo pred 20, 15, ani 10 rokmi menej pod vplyvom statu ako teraz. Skor viac. Preco potom uroven vzdelania prudko klesa prave poslednych par rokov? Naozaj sa toto da vysvetlit len zasahovanim statu?

Dalej, povedala by som, ze rodicia v 19. storoci v Amerike mali trosku ine zmyslanie ako sucasni rodicia na Slovensku. Zvlast co sa tyka hodnoty vzdelania a autority ucitela (pripadne autority vobec). Nebavme sa teraz tych uciteloch, ktori si autoritu nezasluzia. Mam na mysli casty pristup rodicov: "dobry ucitel" = nevyzaduje od dietata vela a dieta ma z jeho predmetu dobre znamky. Inak "zly ucitel".

Uvediem priklad, ktory sice zdaleka nie je presny, ale napriek tomu celkom dobre zobrazuje problemy, o ktorych hovorim. Zakladne umelecke skoly. Su sice spravovane statom a aj tam sa najdu nekvalitni ucitelia, ale su nepovinne a spolufinancovane rodicmi. A kolko (dostatocne nadanych) deti tu skolu naozaj dokonci (alebo sa aspon dostane do dostatocne zmysluplneho levelu)? Malo. Z velmi jednoducheho dovodu - takmer kazde dieta z casu na cas vyhlasi, ze sa mu tam uz nechce. A rodicia vacsinou podlahnu. (Co ho budem nutit... hudba je na to, aby mal z nej clovek radost, nie takto nasilu...) Ze vzdelanie vacsinou clovek oceni az spatne, to si uvedomi malokto. Iste, aj vo veku 70 rokov sa clovek moze vselico naucit, ked bude mat chut. Pointa je ale v tom, ze v 10-tich rokoch to ide podstatne lahsie.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group