ISSN 1335-8715

10-12-2006   Ján Gonda   Slobodný trh   verzia pre tlač

Idea slobodného vzdelania ako kontrarevolúcia

Je myšlienka odluky vzdelania od štátu revolučnou „metastázou“ alebo len nastavením výhybky revolučných koľají zasadených osvietenskou pýchou rozumu? Môže voľný trh vo vzdelaní priniesť slobodou vykúpený spoločenský blahobyt? Na tieto otázky sa vo svojej reakcii na spochybňovanie myšlienky „Odluky školy od štátu“ (v kritickej prílohe .týždňa 45/2006: Pupala, Humajová, Kaščák) pokúšam odpovedať v konzervatívnych aj liberálnych súvislostiach.

Reakcia na príspevok

RE: KTO ? chce odstatnenie
autor: Zolo
pridané: 11-12-2006 15:28


Vychodnar, predstavy toho modelu spolocnosti radsej nediskutujme. Vsetko sa prediskutovalo a k nicomu sme nedospeli.

Co sa tyke deetatizacie vzdelania... na svete su tri ssposoby organizovania zakladneho vzdelania. Statne, sukromne a verejne. Za statne povazujem centralne organizovane skolstvo statom. Sukromne moze byt na zaklade platenych sluzieb, ciastocne platenych sluzieb alebo domaca vyucba rodicmi. K ciastocne platenym patria sukromne s fondami vytvorenymi rodicmi ci verejnostou a nabozenske. Prikladom nabozenskych skol su katolicke skoly a skoly organizovane Hizballah v Libanone.
Verejne skoly pracuju najlepsie v bohatych dedinach USA. Skoly su financovane prevazne z miestnych dani. Dedincania rozhodnu o vyske rozpoctu na vzdelanie a chapu, ze dobre skolstvo im prinasa osoh. Hlavne v podobe zvysenych cien ich domov.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group