ISSN 1335-8715

10-12-2006   Ján Gonda   Slobodný trh   verzia pre tlač

Idea slobodného vzdelania ako kontrarevolúcia

Je myšlienka odluky vzdelania od štátu revolučnou „metastázou“ alebo len nastavením výhybky revolučných koľají zasadených osvietenskou pýchou rozumu? Môže voľný trh vo vzdelaní priniesť slobodou vykúpený spoločenský blahobyt? Na tieto otázky sa vo svojej reakcii na spochybňovanie myšlienky „Odluky školy od štátu“ (v kritickej prílohe .týždňa 45/2006: Pupala, Humajová, Kaščák) pokúšam odpovedať v konzervatívnych aj liberálnych súvislostiach.

Reakcia na príspevok

tradičná univerzita
autor: dux
pridané: 10-12-2006 14:13


samosprávnym orgánom kresťanskej kultúry určenej vybraným mladým mužom, ktorých menila z hrubých, nekultivovaných ľudských bytostí na gentlemanov.“
Sklamali všetky rodiny aj kresťanstvo a poľudštenie človeka sa dosiahlo zásluhou školy? Myšlienka sa snaží odcudziť človeka od rodiny, ktorá vraj nedokáže vychovávať najlepšie a úlohu zastúpi mocenský štát alebo ambiciózne univerzity, ktoré vznikli pod panovníkovou ochranou a rovnako vyrábajú vo veľkom množstve štátnych úradníkov.
„Môže voľný trh vo vzdelaní priniesť slobodou vykúpený spoločenský blahobyt? 50000 najlepších francúzskych vysokoškolákov ročne odchádza do Spojených štátov, lebo majú dosť obmedzujúcej politiky prevádzanej štátom na trhu práce.“
Existuje množstvo vedeckých smerov, ktoré nech by sa akokoľvek snažili ekonomický profit neprinášajú a nie je to ani ich úlohou. Počítať všetko cez peniaze je príliš komunistické a degraduje človeka na tovar čo mnohým vyhovuje a nazývajú to slobodou od štátu. Tiež zabúdajú, že bez Božej pomoci by nedosiahli nič.
Štátne ale aj súkromné školstvo dokáže prevychovať človeka v negatívnom zmysle a vedomosť alebo úspech bez morálnej regulácie Božím desatorom je len cesta do pýchy.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2018 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group