ISSN 1335-8715

26-11-2006   Marek Hrubčo   Slobodný trh   verzia pre tlač

Za Miltonom Friedmanom (novembrová úvaha o slobode)

Bol azda najvýznamnejším ekonómom 20. storočia, veľkým obhajcom ekonomickej slobody, slobody človeka rozhodovať sa bez štátneho diktátu. Je pozoruhodné, že ako jeden z mála liberálov nepovažoval liberalizmus za etický koncept. Vo svojom diele sa zaoberal slobodným rámcom pre ľudské konanie, podmienkami a predpokladmi fungovania tohto rámca bez ohľadu na jeho obsah – morálnu kvalitu konania. Teoreticky neriešil otázku, čo je správne konať. Nebol to filozof, skôr ekonóm slobody. Prispel nielen k ekonomickej teórii, ale aj k jej popularizácii. Odišiel sedemnásť rokov po páde totality.

Reakcia na príspevok

RE: Zjednodušovanie podľa potreby
autor: D
pridané: 29-11-2006 14:10


"Voluntaristi, ako ich chápem ja, veria, že spoločenské inštitúcie (medzi nimi aj cirkev) musia zákonite vzniknúť ako výsledok dobrovoľného konsenzu, nie pod nátlakom."

Musia zakonite vzniknut...ako vysledok dobrovolneho konzsenzu. To si IMHO ako sa zamyslis odporuje.

"Dám krk na to, že žiaden moderný utilitarián by sa pod uvedené nepodpísal."

Utilitarizmus je zle chapany(zle interpretovany) uz ten klasicky. Moderny utilitarizmus tzn. snaha nasilu vytvorit prepojenie medzi tym klasickym konciacim skorsim J.S.Millom a snahou nasit na to ako pokracovatelov napr. Missea alebo Poppera je pomyleny.

-
"Leitmotívom "individualizmu" ako ho chápem ja je predovšetkým individuálna zodpovednosť. Ide o logický opak "kolektivizmu"."

Zodpovednost za svoje konanie...OK...ale voci komu? Nutne aj voci dosledkom vyplivajucich z nejakych spolocenskych pravidiel a obmedzeni konania v zaujme inych. Takze z kontextu spolocnosti sa individualizmus ani pri tvojom uhle pohladu oddelit neda. Nehovoriac o tom libertarianskom, ktory hlada "individualizmus" pri Robinsonovi na opustenom ostrove.

""Libertarianizmus" je teória spravodlivosti, ktorej menovateľom je konštatovanie "Ľudia majú práva." Existenciu ľudských práv zdôvodňujú potom libertariáni rôzne - jedni ich považujú za zrejmé sami osebe (z toho ako funguje rozum), iní veria, že práva sú dané od Boha. Inými slovami, libertarián nemá problém s prirodzenými autoritami (konkrétnymi, či abstraktnými), ale s autoritami umelými."

Kto veri, ze su dane od boha? Jedni - anarchokapitalisiti ich ako prirodzene odvadzaju o predstavy izolovaneho jednotlivca seriou dualisticko - logicko pozitivsticko - metaforickych uvah. Je to do absurdity dotiahnuty Locke, nic nove.

"Už nie sloboda daná človeku od Boha."
A kedy bola(okrem prazdnych deklaracii)?
Ak je ludska sloboda bozim zamerom, tak na jej dosiahnutie stale treba viac ako cakat na Godota.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group