ISSN 1335-8715

22-11-2006   Lukáš Krivošík   Ideológia   verzia pre tlač

Liberalizmus, konzervativizmus a socializmus - prečo existujú?

S pojmami „liberalizmus“, „konzervativizmus“ a „socializmus“ sa dnes žongluje veľmi neviazane. Chýba jasné vymedzenie. Na Slovensku žijú napríklad dve skupiny, z ktorých každá samu seba označuje za liberálnu, zastávajú však úplne protichodné stanoviská. Potom sú tu konzervatívci, z ktorých niektorí nadávajú iným konzervatívcom do „liberálov“. A asi nikde nepanuje taká roztrieštenosť ako medzi socialistami. Čo ich drží dnes pri moci, je skôr nostalgia za komunistickým režimom a vôľa konzervovať zastaraný sociálny systém.

Reakcia na príspevok

RE: hm
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 24-11-2006 12:49


Je to podla mna aj tak aj tak. Osobne vsak vnimam podstatny rozdiel medzi vierou v Boha a vierou vo vedecke fakty (povedzme presnejsie "vedecku metodu"). Ja na svoju predstavu o svete kladiem poziadavky, ktore su v porovnani s vacsinou ludi zrejme prilis vysoke:

- musi o teorie postavene na konzistentnych zakladoch
- musia byt viac-menej overitelne
- musia byt viac-menej pouzitelne
- ako bonus, mali by byt podla moznosti co najuniverzalnejsie (ano poznam Gödelov teorem, preto som aj nenapisal "univerzalne")

Toto je teda to, co ocakavam. Aj keby som napriklad veril v Boha, v mojich narokoch by ma to neuspokojilo. Podla mna viera v Boha naplnuje trocha ine naroky:

- univerzalnu odpoved na niektore otazky "Preco"?
- zvysuje psychicku stabilitu (co neznamena stabilitu navonok, taky clovek moze byt stale nestabilny v konani, ale rychlejsie sa rozhoduje)
- dava motivaciu

Ja som dospel k presvedceniu, ze niektore otazky "Preco" nemaju univerzalnu odpoved, a kazdy si ich ma zodpovedat sam. Co sa tyka dalsich bodov, vnimam ich ako nahradu za nedokonalost sveta, ale tiez necitim pre nich potrebu. Uzrozumel som sa s tym, ze ludia su nedokonali, a to mi staci, lebo mi to zaroven aj ukazuje, ze sa vzdy mozem snazit byt lepsi.

Ako sa ludske znalosti vyvijali, ukazovalo sa, ze kopa otazok, ktore boli v minulosti prakticky nezodpovedatelne inac ako nadprirodzene, daju sa zodpovedat pomocou vedeckych teorii. Z toho teda vyvodzujem svoju "vieru", ze javy, ktore vnimame, su viacmenej vysvetlitelne pomocou vedeckej metody, t.j. splnaju mnou vymenovane horeuvedene poziadavky, hlavne, ze svet je zalozeny na konzistentnych zakladoch, ktore nie su podriadene nejakej vyssej voli. Vola totiz implikuje existenciu volby, a z moznosti volby vyplyva nekonzistentnost vysledku. To neznamena pochopitelne, ze vsetkemu rozumiem, ale ze v principe kazdy jav povazujem za vysvetlitelny.

Dalo by sa teda povedat (asi som vsak neobjavil nic noveho), ze ludia sa priklanaju k viere k Bohu preto a vtedy, ze/ked maju niektoru z tychto troch potrieb: hladaju odpoved na otazky "Preco", trapia sa kvoli nedokonalosti sveta a nevedia, akym smerom sa maju vybrat.

Nechcem tym nikoho kritizovat. Kazdy ma skratka ine potreby. Musim vsak dat za pravdu Lukasovi (a Chestertonovi, hoci ten podla mna vacsinou len trepal sprostosti), ze po strate viery v Boha sa mnohi utiekaju k vieram v ine, casto destruktivne, ideologie. To vsak skor vypoveda o nedokonalosti jednotlivcov ako dokonalosti viery v Boha.

S pozdravom,
Peter


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group