ISSN 1335-8715

22-11-2006   Lukáš Krivošík   Ideológia   verzia pre tlač

Liberalizmus, konzervativizmus a socializmus - prečo existujú?

S pojmami „liberalizmus“, „konzervativizmus“ a „socializmus“ sa dnes žongluje veľmi neviazane. Chýba jasné vymedzenie. Na Slovensku žijú napríklad dve skupiny, z ktorých každá samu seba označuje za liberálnu, zastávajú však úplne protichodné stanoviská. Potom sú tu konzervatívci, z ktorých niektorí nadávajú iným konzervatívcom do „liberálov“. A asi nikde nepanuje taká roztrieštenosť ako medzi socialistami. Čo ich drží dnes pri moci, je skôr nostalgia za komunistickým režimom a vôľa konzervovať zastaraný sociálny systém.

Reakcia na príspevok

RE: A sme opäť doma...
autor: Peter Frišo
pridané: 23-11-2006 21:18


Nielen van Galenom, ale viacerými katolíckymi predstaviteľmi - napríklad J.E. kardinálom Innitzerom a samotným pápežom Piom XII. To, že katolíci kolaborovali úplne rovnako ako protestanti nie je celkom tak, katolíci odmietli tento režim encyklikou - pravda protestanti takú možnosť nemajú -, hlavný protestantský Hitlerov odporca sa stal odporcom len preto, že si Hitlera znepriatelil nie práve morálnym prešľapom. Fakt je že protestanti boli prístupnejší, čo ale nijak neumenšuje ani odvahu, ani veľkosť nekomunistických protestantov, ktorí sa proti Hitlerovi postavili. To však neznamená že by to bolo 1:1.

Hitler sa netajil niečím, čo až tak v skutočnosti vôbec neplánoval, podporu monarchistov však potreboval aspoň zo začiatku.

Pekné, že tu dokazuješ, kto robil tú socialistickú utopickú revolúciu, ktorej urobil aspoň na čas Ebert /sociálny demokrat no zároveň monarchista/ koniec, okrem toho Viliam II. /ktorý de iure ostal panovníkom, lebo si Ebert z Bádenským jeho odstúpenie vymysleli/ v tom čase ťažko mohol robiť nejaké veľké prešľapy keď dávno prakticky vládli Hindenburg a Luddendorf.

Čo sa týka Versailles do bodky sa zhodujeme!!! Podobne pri niektorých ďalších veciach - to spojene PiS, Fidesz, etc. - ktoré sú problémom Lukášovho pojmu konzervativizmus ako takého.

Podobne máš pravdu aj s kresťanskou demokraciou - v skutočnosti je to jedno veľké fiasko, žiadny úspech, aj počiatočné politické víťazstva - už na základe dosť problematickej politiky - sa premenili v porážku vo väčšine dôležitých otázok. Z toho čo píše sklamane Alcide de Gasperi v liste Piovi XII. sa dá vyčítať ortieľ nad kresťanskou demokraciou.

S pozdravom P.F.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group