ISSN 1335-8715

15-11-2006   Roman Joch   Ideológia   verzia pre tlač

Opäť 2 x Roman Joch

Roman Joch je konzervatívny gentleman, ktorý vo svojich článkoch dokazuje, že konzervativizmus je viac, než len politická ideológia. Je to životný štýl. Dokazuje to aj v dvoch nasledujúcich textoch. Drogy - západní jsou symbolem civilizace, východní symbolem barbarství, tvrdí Joch vo svojom prvom článku. V druhom, s názvom Casino Royale – aneb co očekávat od nové bondovky, rozoberá nového Jamesa Bonda.

Reakcia na príspevok

RE: Slova
autor: tralos
pridané: 19-11-2006 21:59


nechcem diskutovat o skolstve, niesom ani pedagogicky psycholog ani ucitel a uz vobec nie expert na problematiku skolstva.

skor som mal na mysli tvoje tvrdenia o pade byzancie popripade rima. tiez spojitosti libertarianizmu a socializmu. na primitiva jg reagovat nebudem, napisem ich sem, bude to vlastne len prepis toho co uz napisane bolo ale myslim ze to nebude na skodu:

spojitost v pohlade na stat- stat je z principu zly,snahou oboch smerov je odtsranenie statu a spoliehanie sa na to ze ludia su v principe dobry ergo nepotrebuju ziaden stat, ked budu oslobodeni od statu, bude spolocnost konecne spravodliva a dobra.

s tym suvisi pohlad na cloveka- clovek sa sprava racionalne a je mravny-v principe. stat a spolocnost sposobuju negativa , vdaka ktorym sa clovek stava zlym- stat indoktrinuje.

s tym suvisi predstava ze stat je nastrojom istej formy nadvlady jednej triedy nad druhou. u marxistov su to burzuji vladnuci nad proletariatom. u liber je to opacne.

obidva smery su teda prisne a-politicke, respektive za ciel maju dosiahnute nepolitickej cize nestatnej spolocnosti.

zaroven plati ze zuzuju pohlad na cloveka a to na homo economicus. obidva smery pouzivaju model zakladna-ekonomicke vztahy nadstavba-kultura, umenie skolstvo atd atd.

tiez je pre oba tieto prudy priam symptomaticke ignoracia ontologie. uplne u nich splyvaju otazky co je a co ma byt. odstranenim statu pride ideal, respektive spolocnost kde budu problemy minimalizovane ak nie uplne odstranene

predstava ne-statu je toho najasnejsim prikladom. nikdy v historii neexistovala spolocnost ktora bola aspon trosku rozvinuta a zaroven nezila v state. viac o tejto myslienke Levy-politicky rad, je to na dlho. pre kratkost staci len stroho uviest- ignoracia historickej skusenosti

oba smery tiez ignoruju kulturne odlisnosti a historicku podmienenost. akoby to ze teraz existuje stat bolo vysledkom nahody popripade konspiracie. obidva smery ani v naznaku nerespektuju nutnost statu ako existencne potrebnej institucie.

kazda z tychto myslienok by sa dala rozvijat dalej. zakladna chyba oboch je podla mna v neuvedomini si toho znameho Aristotelovskeho- clovek je zoon politikon. mimo polis mozu zit bud zvierata a bohovia, clovek musi zit vzdy v polis ergo v state (dnesny slovnik). ideologicka redukcia spolocnosti na ekonomiku je len prehlbenim zakladneho omylu , ktori maju tieto prudy spolocny.

tolko k tomu.

s pozdravom R


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group