ISSN 1335-8715

27-10-2006   Tomáš Krištofóry   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Panslavisti sa mýlia - Ľudovít Štúr bol klasický liberál

Pani Sepešiová, ako aj ostatní obdivovatelia panslavizmu, úplne zrejme čerpá myšlienky tohto ideového prúdu od S. H. Vajanského a hlavne jeho inšpirátora Ľudovíta Štúra. Bude pre nich zrejme nepríjemným zistením, že zakladateľ tohoto, veľmi častého archetypu slovenskej kultúry mal v skutočnosti na mysli prednostne niečo úplne iné - politické, ekonomické a kultúrno-mravné oslobodenie Slovákov.

Reakcia na príspevok

RE: Štúr bol aj pansláv
autor: D
pridané: 07-11-2006 3:07


Praveze ten racionalizmus nebol vobec kriticky, islo o logicky pozitivizmus.(Ten pojem a rozmer kritickeho racionalizmu priniesol Popper, samozrejme kritika tejto stranky ranneho racionalizmu zacina uz Lockea, neskor zase tu vetvu, ktoru predstavovali utilitaristi v neskorsich dielach spochybnil Mill - resp. snazil sa s nou vyrovnat atd. atd.)
Cize z filozofickeho hladiska to neboli nastastnejsie vychodiska z dnesho pohladu. Na druhej strane, zasadme to do kontextu doby.(na co reagovali?)

Stur bol romantik a Hegelovec a v vtejto kombinacii to zvadza trochu ku inym predstavam rozumu. Ten rozvoj nevidel vseobecne, vnimal ho predovsetkym v rovine narodneho sebauvedomenia sa, rozvoj skrze ozivenie narodneho ducha.
Neviem, co sa ti tam zdalo primitivne, tu je to ohladom tejto stranky historie velka cierna dieta najma vo vztahu ku tym, co ma tu radi nelepkovali a ked som chcel vysvetlit poziciu liberalizmu v tych dobach, musel som pripojit historicky exkurz a potom sa to nechcelo aj tak nikomu citat. Nechcel som Ta urazit, ale skus trochu pochopit, ze niesom zvyknuty na to, ze niekto ma trochu hlbsi prehlad a jeho zaujem o L nezacina a nekonci pri AK.

Vidis, napr. v Anglicku to boli liberali, kto presadzoval mierne progresivne dane zo mzdy(ta mala nahradit "partizanske" a casto svojvolne vyberanie dani, popri ruseni aristokratickych vymyslov typu obilny zakon a inych obmedzeni podnikania) - povazovali to podobne ako Smith za naplnenie elementarnej danovej spravodlivosti.
S tym FEDom mozem suhlasit, ale to bola katastrofa az hlavne po Bretton-wood a neskor zrusenie krytia.

Inak ku tomu citatu by som potreboval sirsi kontext, neviem, nemozem bez toho na to nic povedat - mne to skor evokuje v tomto kontexte odolavku na indivizualizmus postaveny na dualistickej predstave clovek vs. dusa, kde sa individualita hladala skor v kontexte izolovaneho jednotlivca - cize Locke. A tu napr. ak sa mam obratit na Tebe znamenho Hayeka, on ani tento pohlad neakceptuje a v tom sme za jedno.
Indidivualitu cloveka, taka, aka je, nemozno vytrhnut zo spolocenskych vazieb. Co sa tyka ontologickeho kolektivizmu tam je to jasne a myslim, o tychto predstavach sa ani nemusim bavit.
To co spominas v zavere, na tom koncepte ma velky podiel Mill, ktory sa v mnohom inspiroval Humboldtom prave v tomto smere, ale opakujem, to stoji niekde inde, ako prirodzenopravny koncept ranneho liberalizmu, kde mi to sedi skor s tym spojenim -ontologicky individualizmus ako obdobie, ktore pozitivne a v tom suhlasis - hodnotim.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group