ISSN 1335-8715

03-11-2006   Andrej Beňo   Slobodný trh   verzia pre tlač

Málo vody na planéte? Veľa vody v mozgu!

Svet smeruje do horúcich pekiel, nakúpte posledné dostupné zásoby a pripravte sa na príchod apokalypsy. S pripojenou, ale nahlas nevyslovenou politickou konotáciou – môže za to neľudský kapitalistický systém a slobodné podnikanie. Naposledy prišiel k podobnému záveru UNICEF a oznámil nám, že vyše jedna miliarda obyvateľov tejto planéty nemá prístup k pitnej vode a ďalších 2,6 miliardy nemá prístup k sanitárnym zariadeniam. Nuž, nalejme si vo veci čistej vody a pokúsme sa zanalyzovať príčinu tohto stavu.

Reakcia na príspevok

RE: ... k tej vode
autor: andrej beno
e-mail: andrej100@post.sk
pridané: 04-11-2006 12:57


Dusanovi: na tvoj otázku co je voda odpoviem protiotázkou (ale Žid nie som). Co je to kosela? Kockovana, karo, jednofarebná alebo flanelka? O tom predsa vzdy rozhodne spotrebitel, a aj v priapde vody - chce mat vodu pre potreby priemyslu, polnohospodarstva, na pitie? Jej kvalitu zadefinuje vzdy spotrebitel...

Coobiaq: samozrejme,ze na vyrobu chleba aj vody je potrebny urcity kapital, to som ja nespochybnoval. A dokonca som navrhol riesenie odkial ho ziskat . Z kapitaloveho trhu. Co myslis,ze robia tie tisícky investorov - ci uz do akciovych,penaznych, dlhopisovych a neviem akych fondov. Financuju uz rozbehnute,ale aj zacinajuce projekty. A pri takomto pouziti kapitalu som netvrdil, ze by zisky dosahovali zavratne vysky, nikto netvrdi, ze by sa zrodil druhy IT biznis. Ale bola by to stabilna a dlhodoba investicia (p charaktere vody v clanku) - ved ako som povedal, akcie takychto spolocnosti by mali skor defenzivny charakter. Jednoducho nezbohatol by si na tomto podnikani okamzite,ale na volnom trhu mozes najst mnozstvo dlhodobych investicii a to aj podstatne rizikovejsich ako investicie do vody - napr. farmaceuticky priemysel.

Ako priklad takehoto vyvoja nech na posluzi Saudska Arabia a tazba ropy. Myslis si,ze pred 70 rokmi tam prve vrtne veze postavili technologicky primitivne arabske beduinske kmene? Samozrejme, ze nie prisiel tam anglican, ktory mal kapital a dohodol sa s sejkami, ze vyvrta dieru do zeme, vytazi to co niekto potrebuje a sejkom da zo zisku povedzme 20%.

K tvojej teorii objektivnej ceny - ak je pravdiva potom kladiem klasicku ekonomicku otazku - ako je mozne, ze s pouzitim vzacnych vyrobnych faktorov je mozne vyprodukovat uplne bezcenny finalny produkt. Preco - lebo takyto produkt nedokaze uspokojit ziadnu potrebu spotrebitela, hoci na jeho produkciu boli vynalozene vyrobne faktory znacnej hodnoty. Jeho cena by teda mala byt - výrobne faktory + preprava + zisk (taktiež netuším ako chceš objektivizovať zisk), ale v skutocnosti je cena 0.

Ja nepopieram ani moznost, ze ludia napr. na Sahare, nebudu mat dost penazi, aby si vodu kupovali. V takom pripade, vsak ak nechcu umriet od smadu, by sa mali zdvihnut a odist z tohto kraja.

K podstate nakladov - naklady je nieco co investor pozna, ešte pred začatím výroby (s určitou odchýlkou). Cena je to čo môže len odhadovať - o tej rozhodne ponuka dopyt a ponuka. Ak by platila nakladova teoria, tak by teoreticky bolo mozne zvysovat cenu do ohromnych vysok s odovodnenim rastu nakladov, ale nic take sa nedeje...


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group