ISSN 1335-8715

23-10-2006   Marián Šarkőzy   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Návrat leninizmu (v podaní Michala Havrana ml.)

Priznám sa, že som už dlho na Slovensku hľadal typ, ktorý Paul Johnson označuje pojmom „intelektuál“, či „nepriateľ spoločnosti“. Človeka veľmi inteligentného a zároveň infantilne mocibažného v tej miere, že vníma vlastnú inteligenciu ako prekážku svojho pocitu moci až tak, že má potrebu správať sa k logike a vlastnej inteligencii ako vandal k lavičke v parku.

Reakcia na príspevok

RE: konzervatívci vs. pravičiari
autor: D
pridané: 27-10-2006 22:34


Skus napisat nejake zhodnotenie tej elektronickej priamej demokracie v Rakusku ak mas cas. Priznam sa, ze som o tom nevedel.
Na urovni lokalnej samospravy pre to priestor vidim.

Dvojkomorovy system(parlamentu) nema ale s prezidentskou demokraciou priamo nic spolocneho.(maju aj v Anglicku,Francuzsku,Taliansku,CR atd. vsetko parlamentne systemy) Dolezite je jasnejsie oddelenie exekutivy a legislativy(hovoris o tom aj ty), kde tieto dve z toch zloziek statnej moci sa v nasich koncinach a parlamentnom systeme prelinaju. Na druhej strane je pravda, ze prostrednictvom vyborov, kde je gro legistlativnej cinnosti dochadza ku prepojeniu legislativy aj exekutivy, je to velky priestor na ovlyvnovanie legislativy exekutivou.
Samozrejme, formalne vyrazne oddelenie tych dvoch zloziek moci este nevysvetluje, preco to tam funguje v praxi. Jednak je to tradicia, ktora bola povodne inspirovana Lockem a Montesquieuom a bola obohatena o system brz a protivah(Madison,Hamilton...).
Druhe dovod je velka decentralizovanost stran a tradicne slaba moznost koordinacie.
Na druhej strane, vacsinovy skostnately system sposobuje, ze sa do popredia dostavaju partikularne zaujmy, prostrednictvom ich uspokojenia byvaju "kupovany" predstavitelia jednotlivych stran exekutivou.

Co sa tyka volebneho obdobia, len do snemovne su voleni kongresmani na 2 roky. Do senatu su to myslim 4 alebo 6 rokov.(nie som si uplne isty, treba overit)

2 roky povodne navrhoval uz Madison pri obhajobe ustavy. 2 roky su lepsie, ako 4 rocna diktatura, co je nasa politicka realita.
Osobne by som bol za potvrdzujuce "volby" po dvoch rokoch s 3/5 hranicou pre odvolanie(trochu neprakticke, kedze by sa v pripade nepotvrdenia konali 3x volby) alebo za realnu moznost odvolat vladu/parlament v referende bez limitu ucasti s touto hranicou pocas 4 rocneho obdobia.
Voci prezidentskemu systemu nemam nejake zasadne argumenty, viem si ho predstavit, jedine to ze nema u nas tradiciu a ku zasadnejsiemu oddleniu moci aj tak prist nemusi a ze prezidenstky system priamo znamena vacsinovy system pri volbe prezidenta.
Zasadnu vyhradu mam proti vacsinovemu systemu pri volbach do parlamentu a to je napad, ktory hrozi aj Slovensku.

Nie je z toho jasne, ako by boli voleni. "versammlung" je dost vagny pojem :-)
V kazdom pripade, v tej uvahe ide proti duchu Madisonovych uvah, tych ktore obhajuju prave dolezitost castych volieb a na ich dolezitosti a opodstatnenosti neubrali nic ani roky, ktore ubehli od ich vzniku.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group