ISSN 1335-8715

09-10-2006   Marián Šarkőzy   Ideológia   verzia pre tlač

Nietzcheovská lekcia z politológie

Mám rád Nietzcheov spôsob pohľadu na históriu skrz vlastné vnútro. Alebo Dostojevského. Históriu ako druh introspekcie. Príbeh „psychologického románu“ za dejinami. Myslím, že obidva extrémne typy, ktoré sa tu snažím spodobiť, obsahuje v tej, či onej miere každý z nás. Aj boj medzi nimi.

Reakcia na príspevok

Pokus o čo ?
autor: Politológ
pridané: 09-10-2006 14:16


Žijeme v celkom novej dobe, ktorá dosiaľ nemá mena. Ocitli sme sa totiž v druhej "divočine", v ktorej sa znovu roztvorili všetky priepaste praveku. Pred človekom sa opäť otvára chaos - o to strašlivejší, že väčšina ho vôbec nevidí, pretože všade hovoria "vzdelaní" ľudia, pracujú stroje, počítače a fungujú "inštitúcie". Kedykoľvek sa môžeme ocitnúť v situácií, ktorej nebudeme vedieť čeliť - a to hlavne vďaka uspávajúcej predstave sebaistej a beztarostnej kultúre, ktorej úlohou je zabezpečiť pohodlie človeka. Vďaka tým muzikantom, ktorí neúnavne vyhrávajú tancujúcim na parkete Titanicu.
Prezízne zákonitosti prírodných vied sľubovali deterministickú logiku aj dejín. Prometeovsky blud všemocnosti vyústil vo vieru v pokrok, formujúci naše spoločnosti hlboko do nášho storočia./Marx nebol originálným mysliteľom !/ Nezlyhala len špecifický marxistická forma totalitárnej moci a neprávosti, ale pomiatla sa celá spoločnosť vo svojích duchovných a intelektuálnych základoch, vo svojích hodnotových predstavách. Horlivý ineterpretátori pohotovo vyhlásili liberálnodemokratický kapitalizmus za víťaza a ohlásili koniec histórie. toto je číra marxistická logika ! A vonkoncom falošná. Lebo po prvé, je neprípustné kolaps jedného systému postaviť na roveň s víťazstvom druhého.
A po druhé, takéto zveličovanie prehliada, že marxismus a liberálny kapitalizmus majú rovnaké duchovnohistorické korene. Aj naše obzory, z ktorých čerpáme,/mám na mysli spoločnosť ako celok/ sú dedičstvom osvietenstva a francúzskej revolúcie. Aj naša spoločnosť a naše hodnotové predstavy sú formované nebo dobývajúcou dôverou búrlivých rokov rozvoja. Počas štyroch generácií sa sedliacke Švajčiarsko premenilo na poppriemyselnú informatickú spoločnosť. Aj my sme sme vychutnávali vieru v zdanlivo neohraničenú všemocnosť. No dnes je dôvera v pokrok otrasená. Myšlienkový základ, čo vzbudilo osvietenstvo, doslúžil. Neprepočuteľne. Náš systém škrípe a stonie. Ako spoločnosť sme dezorientovaní. Demontovali sme autority a hodnotové predstavy, v hedonistickej individualizácii sme vstúpili na cestu vedúcu von zo spoločnosti, sociálne siete neexistujú, zmenili sme sa z občanov na konzumentov a preniesli sme svoju osobnú sociálnu zodpovednosť na štát, ktorý nás teraz čím ďaľej tým väčšmi zbavuje rafinovane svojprávnosti. Vytvára očakávania a nárokuje postoje aj tam,kde nejde o samozrejemu solidaritu so sociálne slabšími. Tým urýchľuje spločenskú dezinetegráciu, lebo zbavuje svojích občanov elementárnych a ľudských záväzkov voči spoločnosti, pričom práve z týchto záväzkov sa vykupujeme peniazmi. Všetko sa zvrhlo na samoobslužnú spoločnosť.
Kresťan je preto povinný viesť dialóg, lebo mu to tak prikazuje bratská láska k blížnym, čím uznáva hodnoty druhých osôb bez ohľadu na jeho výsledok a dialógom zlepšuje medziľudské vzťahy. Každá ideológia je choroba ducha.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group