ISSN 1335-8715

04-09-2006   Václav Klaus   Rozhovory   verzia pre tlač

Rozhovor prezidenta ČR pro Učitelský zpravodaj

Dnes majú slovenskí školáci svoj prvý vyučovací deň v novom školskom roku. Keďže neočakávame, žeby prezident SR predniesol k tomuto dňu akúkoľvek zmysluplnú myšlienku, uverejňujeme aspoň rozhovor českého prezidenta Václava Klausa, ktorý s ním urobil český Učitelský zpravodaj. Nachádzajú sa v ňom totiž cenné a originálne postrehy o vzdelaní, reforme školstva a mytológií tzv. znalostnej ekonomiky.

Reakcia na príspevok

RE: znalostná ekonomika
autor: D
pridané: 07-09-2006 13:03


"Vo výrobe PC dosiek je základ inovácií v chipsetoch a tie robí Intel, AMD, Via, Sis, nVidia, ATI a daľší výrobcovia."

A teraz mi chyba zaver. Je Lenovo vzhladom na to ta cool firma, co vyuziva znalosti, aby tychto "robosov" vyuzila a priniesla na trh nieco uzasne, po com pouzivatelia hned chmatnu, alebo su v pozicii len nejakeho skladaca, ktory vyuziva aplikaciu sofistikovaneho know-how na druhej strane a ako neriadene torpedo to expeduje na trhu s nadejou, ze si to niekto kupi? Nie je to uplne jedno? Nie su nahodou vedmosti aplikovane na oboch stranach a je mozne vobec stavat vedomosti na oboch stranach do nejakej sumeratelnej roviny? Nie je lepsim meritkom uspech na trhu, uspech u spotrebitela? Teda uplne jednoducho - hmmm. asi to vedia(robit), ked sa to predava. Hmmm. asi su dobry, ked maju taky a onaky obrat. A otazka celkovej pridanej hodnoty? O co uspesnejsi je ten, co pri rovnakom zisku dosahuje vyssiu pridanu hodnotu?

"IBM predalo svoju diviziu Lenovu práve preto, že to pre nich bol okrajový stratový biznis s malou pridanou hodnotou a málo technologicky náročný"

to "malo technologicky narocny" je citacia nejakeho predstavitela IBM? Nie je podstatna len otazka, preco to IBM predalo, otazkou je, preco to Lenovo kupilo, ze ano.

"na to už niečo vedieť musíš ale tiež to nie je nejako extra náročné"

A co take uzasne musis vediet na rozbehnutie internetovej stranky, ktora prelieza internet a uklada si informacie o strankach a potom v nich umoznuje vyhladavat.(sorry, zase sa musim ospravedlnit za svoj laicky pohlad). Takato firma vyuziva hotove komponenty, tak hardwarove aj softwarove. Mozno zamestnava par programatorov a niekolko marketingovych mozgov a potom sektretatky, administratorov(co utieraju prach z velkych pocitacov).

"Ad Google, chcel som ukázať práve, že Microsoft nemohol cez patenty zabraniť Googlu byť úspešným a obmedziť tak konkurenciu."
To je fajn, ale prave Google stavia do nejakej specialnej skupiny firiem kde je aplikovana vysoka miera know how kontrastne ku nejakemu Lenovu. Skus mi pomoct porozumiet, v com je ten zasadny rozdiel.

"Podľa teba predsa neexistuje vlastníctvo softvéru, takže neexistuje ani nelegálne kopírovanie."
O com to hovoris, nerozumiem Rodo? Nevies, aky je rozdiel medzi softvarovym patentom a softvarovym produktom(a hoci aj sluzbou)?

"Snažím sa práve uvádzať konkrétne a realne situácie a mená a nie nejaké teoretické uzatváranie zmlúv... "

Okrem strielania menami firiem a organizacii som zatial ziaden konretny priklad skodlivosti zrusenia patetoveho prava vo vacsine oblasti nevidel.
Zacni napriklad Tvojimi praktickymi skusenostami.

"Neviem, koľko tu prítomní diskutujúci vo svojom živote vyrokovali a uzavreli zmlúv..."
Dost, ale to nie je podstatne, neskusaj nikoho diskreditovat, na to nie si odkazny.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group