ISSN 1335-8715

31-08-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Vysoká hra patriotov

Vzťahy Slovákov a Maďarov pripomínajú nekonečnú šachovú partiu. Na oboch stranách sú žiadaní najmä inteligentní stratégovia. No my Slováci do tohto zápasu zvykneme zásadne nominovať len krčmových krikľúňov, čo nepoznajú pravidlá kráľovskej hry a ohrozujú naše vlastné figúrky. Dokazujú to aj nemotorné a nie veľmi inteligentné reakcie našich vládnych predstaviteľov v aktuálnych slovensko-maďarských treniciach.

Reakcia na príspevok

RE: S konzervatívnym pohľadom na večné časy a nikdy inak!
autor: Alexios Komnenos
pridané: 31-08-2006 16:08


Asi tu nie je priestor na totálne rozpitvanie celého problému, takže sa pokúsim zhrnúť svoju odpoveď do niekoľkých bodov.
Za prvé je to podieľ šľachty. Bohužiaľ nemám teraz veľmi možnosť listovať v literatúre, koniec-koncov tento údaj som čítal vo veľmi všeobecných prácach (ak sa nemýlim, tak to boli Dejiny Európy od kolektívu európskych historikov), podstatné je, že podiel šľachty v Poľsku a Uhorsku dosahoval podobné cifry a ak ma pamäť neklame, pohybovalo sa to okolo dosť neuveriteľných desiatich percent. Presné čísla v danej chvíli nie sú podstatné, dôležité skôr je, že zrejme nemal tento relatívne vysoký podiel zásadný vplyv na "kultúrnosť" týchto národov (Poliakov, Maďarov a Slovákov). Problém bol skôr v tom, že absolútna väčšina tejto šľachty boli práve sedmoslivkári a na prelome 19. a 20. storočia stála otázka asi tak, čo bude s touto poloospalou skupinou obyvateľstva (spomeň si na niektoré prozaické diela slovenskej literatúry z tohto obdobia). Západné národy, ktoré zďaleka nedosahovali taký vysoký podieľ šľachty sú, myslím si, omnoho kultúrnejšie.
Otázka vyučovania dejepisu nie je nejaký utopický pohľad. Koniec-koncov tento nápad nebol môj, ale názor didaktikov dejepisu na Slovensku. Utopický je snáď v krátkodobom horizonte, ale myslím si, že z dlhodobejšieho hľadiska by sme sa mali oň snažiť, pretože by prispel k lepším vzťahom medzi národmi. Nakoniec, vždy je fajn pozrieť sa na jeden problém z viacerých strán.
Plebejskosť slovenského národa nevymyslel Mináč, je omnoho staršieho dáta a súvisí s tým, že slovenská šľachta sa až na výnimky (akou bolo napr. zhromaždenie v Martine 1867) nezapojila do národnoobrodeneckého hnutia v 19. storočí. Preto sme dospeli k tvrdeniu, že Slováci sú plebejský národ. Prijali to za svoje zahraniční publicisti, českí historici a nakoniec aj marxistickí historici. Táto téza bola v rozpore nielen s tým, že na Slovensku bol vysoký podieľ šľachty, ale dokonca sa tu nachádzala aj vrstva kapitalistov a podnikateľov (hovorím o období posledných desaťročí Uhorska). V tvojom príspevku je úplne jasná ozvena tohto tendenčného pohľadu.
Zložky národov, ktoré si spomínal (etnická a občianska) nie je o tom istom, ako situácia okolo konštituovania moderných národov. Tam bol problém v tom, že tzv. etnické národy (ako napr. Slováci, Slovinci, ale aj Nemci) si museli svoje právo na "vlastný" štát zdôvodňovať "prirodzeným" právom každého národa na sebaurčenie. Keďže však národ nemohli definovať skrz existujúce štátne celky, tak sa tento národ definoval cez jazyk, kultúru, vlastné územie apod. Takýto národ vlastne existoval "prirodzene" - t.j. nezávisle na vtedajších hraniciach. Politický národ (hovorí sa mu aj historický: Česi, Maďari, Rakúšania, Francúzi...) sa definoval cez vlastné dejiny, t.j. takýto národ vždy mal vlastný štát. Nemá to nič spoločné s nejakým občianskym princípom. Aj keď sa samozrejme dá súhlasiť s rozvíjaním etnického i občianskeho princípu v danom národe.
Inak paradoxne Trianon do istej miery prevrátil tieto formy národov naopak: Maďari sami seba začali chápať viac etnicky a Slováci viac politicky...
Ale to je aj celá pointa. Na Trianon zabudnúť netreba, bolo by to dokonca škodlivé. Ale treba, aby sa Maďari naučili realisticky (radšej však nie konzervatívne) hľadieť na Uhorsko (po maďarsky je to bohužiaľ Magyarország, magyar állam) kriticky a s odstupom. To je však beh na dlhé trate.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group