ISSN 1335-8715

31-08-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Vysoká hra patriotov

Vzťahy Slovákov a Maďarov pripomínajú nekonečnú šachovú partiu. Na oboch stranách sú žiadaní najmä inteligentní stratégovia. No my Slováci do tohto zápasu zvykneme zásadne nominovať len krčmových krikľúňov, čo nepoznajú pravidlá kráľovskej hry a ohrozujú naše vlastné figúrky. Dokazujú to aj nemotorné a nie veľmi inteligentné reakcie našich vládnych predstaviteľov v aktuálnych slovensko-maďarských treniciach.

Reakcia na príspevok

RE: S konzervatívnym pohľadom na večné časy a nikdy inak!
autor: Lukas Krivosik
pridané: 31-08-2006 14:27


Absolutne zbytocna reakcia, ktora vykopava otvorene dvere.

"Konštatovanie, že jedinou realistickou perspektívou je konzervatívna, mi pripomína časy pred 1989, ale to je len tak na okraj."

Ked das dohromady nasledky nacionalno-socialistickeho pohladu a lavicovo-liberalneho, ktory zastava v madarskej otazke napr. dennik SME, tak vidis jasne, kam to vedie. Pre mna je stanovisko madarofilov z prostredia dennika SME rovnako bludne ako nazory Slotu a spol. Oboje su nebezpecne pre uzemnu celistvost SR a povedu ku konfliktom.

Nielen ten, kto konflikty vyvolava moze vyvolat vojnu, ale aj ti, co sa existujuce tlaky snazia potlacit v nejakom tlakovom hrnci.

Slovensko-madarske vztahy su stale neodistenym granatom okrem ineho aj preto, ze slovenski konzervativci doteraz neboli schopni sformulovat vlastne stanovisko k problemu. Mam dojem, ze aj ludia ako Frantisek Miklosko alebo Peter Zajac, ktory sa z konzervativneho pohladu venuju slovenskej otazke prijali vedome lavicovo-liberalne stanovisko k madarskemu problemu. Preco tak urobili, neviem. Mozno si zelali, aby naozaj nejaka spolocna paneuropska buducnost prekonala nase spory.

Mozno uverili v akusi fukuyamovsku posthistoricku paradigmu. Ale historia nas dnes dobieha a vidim to vseda v Europe. Na toto musia silne zareagovat konzervativci, lebo len oni dokazu udrzat v takychto tazkych casoch kormidlo.

Ludia ako Alexios Komnenos casto upodozrievaju konzervativcov z ideologizacie a z ideologickych pohladov. No je to nielen inak, ale presne naopak. Konzervativcom je vlastny a priori realisticky pohlad a zhodnotenie situacie. Na rozdiel od (lavicovych) liberalov alebo (narodnych) socialistov, ktori su zaslepeni svojimi utopickymi ideologiami.

Ci uz hovorime o utopii multikulturalizmu, narodnej utopii alebo niecoho ineho.

"Tu treba rozlišovať. Existujú dva typy moderných národov (najmä v podmienkach strednej Európy): politické a etnické. Maďari sa konštituovali v 19. stor. ako politický národ a všetkých obyvateľov Uhorska (BEZ OHĽADU NA JAZYK) považovali za Maďarov."

O tomto som pisal v clanku su "Americania vobec narod?" Inak, ja myslim, ze narod ako Slovaci potrebuju aj jednu aj druhu zlozku. Aj etnicku aj obciansku. Ale tu obciansku musime este dobudovat.

Tu by som dal do protikladu etnicke a obcianske vlastenectvo. Prejavmi etnickeho vlastenectva je casto taka lacna hrdost na narod, hokejistov a stotoznovanie sa s uspechmi inych prislusnikov narodneho kolektivu.

Ale za take nieco clovek nic neda. Naproti tomu zakladom obcianskeho vlastenectva je vedomie, ze clovek je spoluzodpovedny za to, co daje v jeho polis. Napriklad prejavom obcianskeho vlastenectva je, ze ludia sa angazuju za svoju ulicu, angazuju sa vo veciach svojej obce alebo mesta.

Alebo ze sa postavia na obranu Specialneho sudu, Ustavu pamati naroda alebo podobnych institucii. To je prejav obcianskeho vlastenectva a na Slovensku je ho zatial ako safranu.

"Údaje o asimilácii neslovenských národností na území dnešného Slovenska treba brať s rezervou."

Ale samozrejme, dolezite vsak je, ako boli udaje tej doby interpretovane madarskymi politickymi elitami.

"Tvojim generalizovaním Slovákov ako plebejského národa sa dostávaš na úroveň poslucháča VUMLu."

S tymto plebejskym chapanim Slovakov prisiel Minac. Slovaci mu uverili. Teda hovorime tu zhruba o dvoch tretinach nacionalno-socialistickych Slovakov. Samozrejme, nie o vsetkych. Ja sam som vzdy tento pohlad kritizoval, ale je fakt, ze velmi vela Slovakov sa takto samoidentifikuje a myslia si, ze im ich plebejskost sluzi ku cti.

"A mimochodom, v Poľsku bola koncentrácia šľachty ešte vyššia."

No neviem, podla mna bolo najviac slachty na obyvatelov prave v Uhorsku. Co zahrna aj ten tvoj Turiec. Ak mas presne udaje, zverejni ich. Ja sa pokusim najst tie moje.

"A ešte jeden postreh: najzávažnejším problém vzťahov medzi národmi sú jednoznačne odlišné historické skúsenosti na tie isté udalosti. Ten istý problém bol medzi Čechmi a Slovákmi."

Zase vykopnutie otvorenych dveri. Ved aj ja pisem, ze popri civilizacnej identite a casto zmiesanych partnerstvach alebo rodinach, je tu rozdiel v historicko-kulturnej stope alebo odtlacku v nasich hlavach.

"Preto jedným z riešení problému by mohlo byť, aby sa detičky na školách učili viacero interpretácií dejín, t.j. aby sa dokázali pozrieť na daný problém aj zo strany toho druhého národa. Aj keď pre správneho konzervatívca je toto asi neprípustný relativizmus."

Myslim, ze to nie je relativisticky, ale utopicky pohlad. Si vezmi ako je dejepis u nas vyucovany. Casto je problem naucit deti jeden pohlad. Nieto este niekolko pohladov.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group