ISSN 1335-8715

29-08-2006   Martin Pener   Komentáre   verzia pre tlač

Libanon - sú opäť vinní židia?

Konflikt Izraela s Hizballáhom je predovšetkým vojnou psychologicko-informačnou. Vždy je tragédiou, keď trpia a zomierajú nevinní ľudia. Tiež je však smutné, že slepota a hluchota voči zabíjaniu a utrpeniu postihuje žurnalistov aj svetovú mienku, keď ľudia zomierajú v Sierra Leone, Sudáne, Čečensku, na Srí Lanke. Prečo odmietame vidieť, kto koho sa v skutočnosti snaží zničiť?

Reakcia na príspevok

Kto vyhral v Libanone?
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 29-08-2006 20:49


"Konflikt Izraela s Hizballáhom je predovšetkým vojnou psychologicko-informačnou."

"Prvou obeťou vojny je vždy pravda." neviam kto to prvý povedal, ale platí to i pre túto vojnu. Všetky strany odjakživa klamali, alebo aspoň nepovedali celú pravdu. Klamstvá a propagandu používajú všetky strany v rátane vyspelých krajín. Používa sa na to priama manipulácia (napr. Rusko v Čečensku), alebo nepriama cez "poslušných novinárov" (neposlušný sa na krízové miesta jednoducho nedostatnú). Využívajú to hlavne armády vyspelých štátov (hlavne USA), ale ako sa zdá tak tieto spôsoby preberajú i ich súperi (Hizbaláh). Samozrejme rozvojom grafickej techniky sa vytvárajú veľké možnosti i "iniciatívnych umelcov" (Adnan Hajj).
Sám preto čakám na serióznejšie spracovanie tohoto konfliktu v odborných časopisoch, kde odfiltrujú väčšinu nezmyslov a výmyslov.

"V reakcii na nedávne boje zastrelil Američan pakistanského pôvodu v USA židovskú ženu."

Ako reakciu na prekazenie možného teroristického útoku "iniciatívny" anglickí policajti zastrelili nevinného muslima.

Takéto veci sa jednoducho stávajú. Netreba ich ani bagatelizovať ani zveličovať.

"Koľko európskych, amerických či izraelských samovražedných atentátnikov kántri nevinných moslimov?"

Samovražebný atentátnici sú výrazom asymetrickej vojny. K týmto praktikám sa väčšinou uchylujú strany, ktoré nemajú v otvorenom boji s nepriateľom šancu. Okrem priameho účinku (obetí a škôd) majú i veľmi dôležitý apekt psychologický (samovrah je ochotný umrieť za svoju vec). Nech sú už príčiny tohoto kroku akékoľvek isté je, že v TV správach sú takéto útoky vždy na prvých stránkach. Je jasné, že štáty s modernými armádami na tento prvok boja nie sú odkázané. Je však veľmi otázne či izraelský program "likvidácie islamských teroristov" pomocou rakiet a bômb v husto obývaných oblastiach s následnými desiatkami nevinných obetí nepatria na rovnakú morálnu úroveň ako tebou uvádzané samovražebné útoky islamských radikálov.


"Nezriedka sa stretávam s laickým názorom, že na Blízkom východe nebude nikdy pokoj. Tiež som tej mienky."

Na dohodu a mierové jednanie treba vždy minimálne dvoch (v tomto región asi viac).Na arabskej (islamskej) strane nemusíme nikoho presviedčať o množstve radikálov, ktorí budú sabotovať (a úspešne sabotujú), každý pokus o znormalizovanie stavu v tomto regióne. Trochu sa však zabúda i na radikálov na druhej strane. I v židovskom štáte sú zúrivý odporcovia mierového procesu (bez ohľadu na to ako vyzerá) a majú značný vplyv. A keďže predstavujú značnú voličskú silu tak každý izraelský štátnik má veľmi úzky manévrujúci priestor, ktorý mu značne sťažuje cestu k reálnym výsledkom. Ak pridáme na druhej strane islamských radikálov tak cesta k mieru bude veľmi ťažká.

"Izrael je už od svojho vzniku v permanentnom vojnovom stave. Nie nadarmo tam na povinnú vojenčinu chodia aj ženy. Vie, že si musí pomôcť len a len sám."

S tým by som zásadne nesúhlasil. USA Izrael takmer bezvýhradne podporujú celé roky a nik nepochybuje, že v prípade potreby zasiahnu i vojensky. V prípade nečakaného prepadu by sa Izrael určite postavilo i samotné NATO. Izreel už dávno neberie OSN až tak vážne a určite sa na pomoc z tejto strany nepsolieha.
A vďaka USA mu nič z tento strany ani nehrozí.

A nakoniec: Kto vyhral v Libanone?

Ako som predpovedal už na týchto stránkach tak izraelské vojenské ťaženie skončilo debaklom. Nie ani tak z pohľadu výsledkov ako očakávaní. I keď to už nik v Izraeli otvorene neprizná tak sa čakala krátka a samozrejme víťazná vojna.

Vojna nebola určite krátka a zdá sa že zvýťazili všetci - aspoň všetci sa tak tvária. Hizbaláh prežil, a nech si už o ňom myslíme čokoľvek, tak tým psychologicky zvíťazil.

Izraelský generáli si budú musieť lepšie naštudovať pravidlá asymetrickej vojny, kde výťaztvá v bitkách nič neznamenajú (USA vyhrali všetky bitky vo Vietname a i tak vojnu prehrali) a politici sa zamyslieť nad iným spôsobom riešenie problémov s terorizmom, ktoré nepochybne Izrael má (čo neznamená, že armáda nezasiahne, ale so súčinnosti s diplomaciu a spojencami).


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group