ISSN 1335-8715

29-09-2003   Lukáš Krivošík   Ideológia   verzia pre tlač

Čaro ničnerobenia

Keby ste sa amerického demokrata spýtali, koho považuje za najväčšieho prezidenta v 20. storočí, zrejme by odpovedal, že Johna F. Kennedyho alebo Franklina D. Roosevelta. Je dôkazom neskutočnej manipulácie dejín zo strany liberálnej ľavice, že práve sexuálny maniak podozrivý zo spolupráce s mafiou a Stalinov pudlík sa stali súčasťou amerického panteónu.

Reakcia na príspevok

RE: odpoveď autora
autor: Dewey
pridané: 06-10-2003 15:00


“Dewey, keď už nemáš argumenty, tak ma vždy obviníš z politických ambícií, alebo povieš, že hlásam libertariánsky extrémizmus.”

Ja ta z toho pokojne obvinim, bez ohladu na mnozstvo vecnych argumentov v zalohe. Sposob argumentacie a tebou kladene vychodiska su takmer totozne s libertarianmi.

“Ubezpečujem Ťa opäť, že politické ambície nemám, ani sa mojimi článkami pre PS netúžim nikomu nikam pchať. Píšem sem preto lebo ma to baví a nedostávam za to ani honorár.”

Co nebolo moze byt, koli pisali “len tak pre radost” a nokiec sa im uslo pekne teple miesto v niektorom z nasich platkov typu DoFo.

”Názory, ktoré hlásam sú normálne liberálno-konzervatívne myšlienky, rozhodne nie libertariánske.Rozdiel medzi libertariánmi a klasickými liberálmi je v tom, že liberáli chápu a akceptujú dôležitosť štátu pri zabezpečovaní vnútorného i vonkajšieho poriadku.
Libertariáni naopak tvrdia, že je možné mať aj súkromné súdy, či spolu súťažiace policajné zbory. Ak čítaš moje články, musí Ti byť jasné, akú dôležitosť prikladám vynutiteľnosti práva a rovnosti pred zákonom. Takže žiadny libertarián!!!”

Taketo povrchne odlisenie liberalizmu a libertaniazmu je sice bezne, ale nie dostatocne.
Ide len o jeden jediny dosledok, ktory vypliva z hlbsej podstaty. Takymto odlisenim by si totiz nedokazal urobit hranicu medzi konzervativizmom a liberalizmom. Co sa tyka tej pomlcky medzi konzervativno-liberalnym, ten len ozrejmuje Tvoj pohlad. To pojitko mozes najst v case, ked konzervativne politicke elity zacali preberat myslienku volneho trhu, ktory sa legitimizoval laissez-faire liberalizmom, ci uz v postviktorianskom Anglicku, alebo USA. Preco sa tak stalo, je na viac riadkov a mozno na dlhsiu diskusiu. Dosledky dnes jasne vidime. Paradoxom zostava fakt, ze tak v Anglicku ako I USA maju v dnesnej dobe od prezitych a tendencne pokrivenych doktrin ranneho laissez-faire liberalizmu velmi daleko.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group