ISSN 1335-8715

26-05-2005   Matúš Demko   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Rozprávaj mi o láske

Máj je odjakživa spojený s láskou. Katolícky kňaz Michal Quoist patrí k najznámejším duchovným autorom vo Francúzsku. Jeho kniha Rozprávaj mi o láske je postavená na dialógu mladého človeka s mudrcom, ktorý mu odhaľuje tajomstvá lásky. V 27. kapitole sa píše...

Reakcia na príspevok

RE: spodina
autor: PeterS
pridané: 19-06-2005 11:16


...zrozumitelne, len sa to trosku zrelativizovalo. V dogmatickom systeme je boh super-realita pre vsetko. Aj pre zlo. Co boh povie je objektivne, realne, vecne a deterministicke. Boh povedal nejedz, pretoze inak vznikne hriech. Ale clovek jedol a tak sa superealitny usudok preniesol nan.
V konecnom dosledku nie je dolezity hodnotovy sud, skor to, ze sa zamenila pricina a nasledok. Hriech je biblicke vysvetlenim utrpenia, proste clovek zhresil a preto prisiel trest v podobe utrpenia (vyhnania z raja). Ja si myslim, ze najprv clovek pocitoval utrpenie a potom si to vysvetlil... ale zamena, zrkadlenie, nepravost to je klasicka metoda raneho judaizmu.
Moderna spolocnost vsak nastasie vytvorila aj ateisticku spolocnost, kde sa neveriaci jedinci mozu tejto superealitnej determinacii vyhnut.
Lenze tym sa zase nedetermista dostal na plochu roznych -izmov, ktore sa z roznych uhlov snazia vysvetlit utrpenie, resp. idu do pocitovej roviny, viac nez do akehosik pojedania jablka (existencionalizmus, naturalizmus, modernizmus, post modernizmus ale i marxizmus (nabozenstvo ako opium, pretoze utrpenie neprekonava, iba cloveka narkotizuje, aby ho necitil) a nakoniec i vsetky ekonomicke teorie a ustava US, ktora hovori o prava na stastie. Stastny v hriechu a utrpeni?)
Teda ja si myslim, ze mimo superrealny system treba hladat prvotnu premisu (napr. endorfiny) a od toho kauzalne vybudovat formy chovania. Superealisti to maju jednoduchsie. V zasade ani nemusia hladat nejaku hmotnu reprezentaciu utrpenia (napr. nedostatok endorfinov). Proste utrpenie je dane a moze na seba nabrat akukolvek hmotnu formu. Ked to pritiahnem, aj cukrovka je utrpenie, trest za hriech, kedze ide o chorobu, choroby zoslal boh ako trest za jedenie jablka a to ze toto je choroba rozhoduje WHO na zaklade zvecsa lobingu - pri cukrovke a jej rozmeneni na dalsie choroby urcite. Dost zamotane, vie Vatikan, ktore choroby su skutocnym trestom a ktore iba na zaklade hlasovania vo WHO?.
Fuha, svetsky informacny svet je uz nejak prilis daleko od cias Mojzisa, zrusme radsej vsetky institucie a labaky. Skoda len, ze aj ludia trosku viac neevolvovali od tych kmenovych cias...


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group