ISSN 1335-8715

13-06-2005   Martin Pener   EUtópia   verzia pre tlač

Šľachetné myšlienky a pomýlená cesta

Do Bruselu pred pár dňami zavítal netradičný hosť. Nebol to nik iný ako Bono Vox – líder skupiny U2. So šéfom Európskej komisie zotrval v dlhšom srdečnom rozhovore. Bono Vox loboval za výrazné zvýšenie (rozvojovej) pomoci Európskej únie Afrike. Chalanisko to nepochybne myslí úprimne.

Reakcia na príspevok

Najvacsi pocet diktatorov na meter stvorcovy.
autor: Braňo
pridané: 14-06-2005 18:55


Niekedy mam pocit, ze Bono vie o ekonomike a problemoch rozvojovych krajin viac ako niektori pisatelia clankov.

"Stopy biedy v materských krajinách na životnej úrovni ich diplomatov nijako nevidno."

Nepresadzuje sa nahodou trend zvysovania medzinarodnej obchodnej spoluprace a zaclenenia rozvojovych krajin do medzin. obchodu?

Maju teda zastupitelstva vyzerat ako geta a Vas obchodny partner ako vyhladovany maly nevzdelany cernosko (pripadne nakazany virusom HIV) s velkym bruchom, na ktorom su prilepene muchy, aby odrazal zivotnu uroven?

Chapem problem krajin, kde vladu diktatori, ale dal sa napisat trosku inak.

Autor by si urcite neposvietil na z dzungle sa vynarajucu kopiu (najvyssi kostol na svete) baziliky Sv. Petra v jednej z rozvojovych krajin a k nej veducu 6 prudovu dialnicu lemovanu nikdy nesvietiacimi lampami.

"Časom všetká pomoc vyjde naprázno, pokiaľ v štáte zotrváva darebácky režim."

"Nemôžem súhlasiť, aby západ len naivne platil (resp. poskytoval potraviny a lieky), a nevytváral tlak na viac či menej diktárorské režimy, ktoré biedu spôsobujú."

Opat zjednodusenie. Ktorych africkych (alebo aj celkovo) rozvojovych krajin sa to tyka?

"Žial nech sa na vec pozerám z ktorejkoľvek strany, znovu a znovu zisťujem, že pád kolonializmu priniesol pre Afričanov viac negatív než pozitív."

Tu uz autor naznacuje, ake myslienky by skutocne rad presadil. Potom chapem aj neustale dookola opakovany dovod chudoby - diktatorske rezimy. Avsak nejde mi do hlavy, preco si autor nevie pospajat suvislosti s predoslym kolonialnym usporiadanim a sucasnou chudobou rozvojovych krajin.

Ako keby som pocuval zastancu Slovenskeho statu, ze ved vtedy bola ekonomika na tom lepsie a pad tohto statu priniesol viac negativ ako pozitiv.

Co keby sa autor zamyslel nad tym, ze prvoradym negativom bolo uz samotne vytvorenie kolonii (nie ich rozpad) a nasledne vybudovanie (pre kolonie) nevyhovujucej infrastruktury sposobujucej dodnes problemy.

"Dokedy bude na tejto planéte ľudstvo, dovtedy tu bude hlad a bieda."

Normalne vizionar. Rad by som sa autora opytal, ci vie, aky to ukrutny hlad vladol v Afrike v dobe predkolonialnej a ci je aspon porovnatelny s tym dnesnym.

"Pomáhajme hladujúcim, ale neprizerajme sa vojnám a etnickým čistkám medzi africkými kmeňmi. Slovo kmeň nie je myslené hanlivo. Nie každý národ môže automaticky prebrať západnú politickú organizáciu. Organizáciu, ktorá okrem iného stáročiami dospela k metódam dosiahnutia prebytku potravín"

No vida. Nie kazdy narod moze prebrat zapadnu politicku organizaciu (navyse umelo vytvorenu, nerespektujuc kmenove hranice)...


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group