ISSN 1335-8715

21-05-2005   Lukáš Krivošík   EUtópia   verzia pre tlač

"Die Kapitalismusdebatte"

V Nemecku sa v týchto týždňoch vedie zásadná debata o povahe trhovej ekonomiky. Ak sa to vôbec dá nazvať debatou. Predstavitelia hlavných strán sa totiž hlavne predbiehajú v tom, kto povie väčšiu hlúposť o "sprisahaní nadnárodného kapitálu".

Reakcia na príspevok

RE: die Debatte...
autor: Peto
pridané: 24-05-2005 20:51


Dal si mi dobru otazku - aj Ti na nu rad odpoviem.
Napriek mnohym "alternativnym" meraniam sa v sucasnosti ukazuje, ze (uznavam napriek niektorym nedostatkom) najobjektivnejsi ukazovatel bohatstva ludi v jednotlivych krajinach je HDP/obyvatela. V tom su USA jasne pred EU.
1. maju daleko vyssie investicie do vedy a vzdelania (namiesto mrhania penazi natlacenym do roznych socialnych fondov ako je to v EU) - napriek na (a nielen na Slovensku) popularnemu vseobecnemu presvedceniu o "hlupych americanoch" ma daleko vecsie percento americanov ukoncenu vysoku skolu nez je tomu u obyvatelov EU - to sa samozrejme prenasa do technologickych inovacii a rastu produktivity prace

2. Produktivita prace - je vo vyse 90% pripadov (rozlicne sektory ekonomiky) vyssia nez v EU - mimochodom tych 90% pripadov zaroven predstavuje sektory ekonomiky v ktorej su USA na 1. mieste na svete v produktivite prace - co so sebou prinasa dalsi hospodarsky rast.

3. Hospodarsky rast - napriek roznym pochybnym obvinenia o hosp. krize v USA - mimochodom tie sa objavuju uz minimalne 50 rokov - sa rozdiel medzi EU a USA zvecsuje, hospodarsky rast v EU-v porovnani s USA- prakticky neexistuje.

Tieto tri faktory na seba logicky nadvezuju ale mudrost europskych byrokratov ich presiahla a tak sa rozhodli spolocnost blaha vytvorit inak - co ine im uz ostava sami vo svojich zivotoch nic nedokazali (sediet v Bruseli za nase (a aj moje!) peniaze nesvedci o velkej zdatnosti) - a tak sa rozhodli ze dokazu zmenit zivoty aspon inym...


K druhej otazke: Tu je to uz nejednoznacnejsie - mas pravdu - ale to preto, ze hovorime o Slovensku. Ked som pracoval v USA - a spytali by sa ma tuto otazku - tak by som odpovedal okamzite, ze ano. A cim ma clovek viac vzdelania a cim je "lepsi" vo svojom obore, tym je to lahsie -tam sa uz skutocne dokazu firmy "pobit" o zamestnanca. Samozrejme je tam ta podmienka aby bol clovek "dobry" vo svojom obore. Ale to uz je "zial" uplne na jednotlivcovi. To ziaden STAT nevyriesi. Na slovensku to tak zial este celkom nefunguje, to vyzaduje este urcitu kulturu trhu - ale ako kazda kultura - ani tato sa neda nanutit ani narychlo nasimulovat - trva roky, desiatky rokov kym sa vytvori. Ale dovolim si tvrdit ze to k tomu smeruje.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group