ISSN 1335-8715

28-08-2003   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Chudoba a rovnosť

Mnohí dnes plačú za „starým dobrým socializmom“, kde všetci zarábali približne rovnako, nikto nemal viac, či menej než priemer. Nedávno som videl reportáž o poprednom švédskom chirurgovi, ktorého mzda bola zhruba na úrovni švédskeho taxikára. Je však fakt, že niekto zarába viac a niekto menej naozaj nevyhnutne zlý?

Reakcia na príspevok

RE: chudoba a rovnost
autor: Dewey
pridané: 08-09-2003 18:05


"Podobne aj v tomto pripade moze otazka zniet nasledovne: co znamena lepsi zivot?"

Pocit uspokojenia existencnych potrieb a velkej casti dusevnych potrieb.

"komunisti maju tendenciu rozmyslat cisto v rovine materialistickej a v tomto kontexte chapu aj taky subjektivny pojem ako je "lepsi zivot"".

Ano, choroba komunistov, ale aj istych kruhov, ktory meraju kvalitu zivota cez vysku HDP per obcan krajiny.

" "rovnost pre vsetkych = lepsi zivot", ja sa zastavam nazoru "sloboda a volna dispozicia vlastnou iniciativou jednotlivca = lepsi zivot". "

Zial zijeme v spolocnosti, kde sme jeden zavisli od druheho, nezijeme na bezhranicnej prerii(pozical som si od D.Kortena) -neosidlenej krajiny plnej neovladnutych zdrojov.
Teda iniciativa jedneho moze narazit na prekazku kladenu inym. Su to vsadepritomne konflikty, ktore treba riesit. Tam kde sa strenu dvaja jednotlivci, aby sa dohodli[ak je to vobec mozne kedze vacsina vztahov medzi jednotlivcami je neosobna] su len malokedy obaja jednotlivci v rovnom mocenskom postaveni a teda ich rozhodnutia skutocne slobodne.


"Nie som libertarian, ale verim v ludsku samostatnost, snahu a moznost zabezpecit si zivot vlastnymi rukami a nie pracovat na ostatnych clenov spolocnosti."

To sme dvaja, ale zastavam nazor, ze zlyhania systemu, ktore vyplivaju zo samotneho systemu, ktore su postavene mimo rozhodnutia ludskej individuality, ale ktorych dosledky clovek musi znasat by mali byt v opodstatnych pripadoch systemom riesene.

"motivacia k praci, co ma nevyhnutne za"
este raz, nejde o rovnake mzdy...

"nasledok spomalenie ekonomickeho rastu a vedecko-technickeho pokroku."

Zial, dovolim si tvrdit, ze ide o demagogiu pochadzajucu od libertarianov. Spojene staty dosahovali najvacsiu mieru hosp. rastu v obdobi, ked prijmy boli najrovnejsie v celej jeho historii.[za vsetko konkretny fakt, ktory vyvracia tvrdenie].
Odporucam nahliadnut na rebricek HDI na strankach UN, uz pri letmom pohlade na tabulku bude jasne ze urcity vztah medzi kvalitou zivota a HDP sice existuje, ale ze dalsim velmi dolezitym faktorom je rozlozenie prijmov.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group