ISSN 1335-8715

21-05-2005   Lukáš Krivošík   EUtópia   verzia pre tlač

"Die Kapitalismusdebatte"

V Nemecku sa v týchto týždňoch vedie zásadná debata o povahe trhovej ekonomiky. Ak sa to vôbec dá nazvať debatou. Predstavitelia hlavných strán sa totiž hlavne predbiehajú v tom, kto povie väčšiu hlúposť o "sprisahaní nadnárodného kapitálu".

Reakcia na príspevok

moja odpoved
autor: Lukas Krivosik
pridané: 23-05-2005 1:01


Ja si myslim, ze mementom 20. storocia boli totalitne ideologie socializmu a nacionalneho socializmu. Osviencim a Suostrovie Gulag su absolutnym dnom zapadnej civilizacie.

A teraz sa natiska otazka ako neopakovat vyvoj??? Ako zabranit, aby sa vratila totalita??? Tato otazka nie je nadbytocna. Ked som odchadzal z filmu Pad tretej rise, videl som, ze tuto otazku si kladu vsetci navstevnici kina.

Da sa spolocnost zaockovat proti degenerativnym trendom, ktore reprezentuje socializmus, v mnohych jeho odnoziach, ktore su vymenovane aj v nasom krede??? Da sa spolocnost natrvalo odvratit od "cesty do nevolnictva"???

Vsetky politicke prudy si kladu tuto otazku. Lavicovi liberali ako Kusy alebo Javurek na nu odpovedaju tak, ze na vine su ideologie ako take a ze vsetky ideologie zlyhali. Hoci zlyhala iba socialisticka ideologia, ku ktorej sa mnohi z nich zamladi hlasili. Lebo konzervativna ideologia nezlyhala, ale vyhrala studenu vojnu a svet aspon ciastocne vratila do jeho prirodzenych kolaji.

Lavicovi liberali pod heslom "konca ideologii" zabudaju nato, ze aj ich politicky smer je ideologicky. Mozno viac ako smer nas, konzervativcov. Aj bezbreha tolerancia sa da presadzovat fanticky a moze vyustit do zatvarania ludi (vid. Ake Green).

My konzervativci mame iny liek ako zaockovat civilizaciu pred smerovanim do priepasti. Vzdy, ked sa ludstvo odvratilo od Bozich prikazani, koncilo to relativizaciou zivota a masovym vrazdenim. Uz v Starom zakone to vidime.

Po odvrateni sa od krestanskych hodnot nasledovalo sa odvratenie od slobodneho obchodu a volneho trhu. Chudoba a nezamestnanost, ktore boli dosledkom antiliberalnej hospodarskej politiky vytvorila ludi, ktori samozrejme vinili vsetkych ostatnych za svoje zlyhania. "Ti druhi" boli vzdy navine za mizeriu mas. V skutocnosti bol na vine vzdy rozsafny stat, ktory ludom branil v sebarealizacii...

Treba si uvedomit, ze clovek zije vo velkej anonymnej spolocnosti a sucasne v mnohych malych spolocenstvach. Tuto dualitu musime mat vzdy napamati.

Nas recept je jasny. Jedine zaockovanie pred opakovanim historie 20. storocia je laska k bliznemu na urovni spolocenstva, teda tam, kde sme schopni zachovat si prehlad o pohnutkach ostatnych. Cize v malych spolocenstvach maju fungovat hodnoty krestanstva a humanizmu. A na urovni velkej anonymnej spolocnosti musime naproti tomu zachovat system, zalozeny na zmluve, peniazoch, trhovej vymene, dovere a sukromnom vlastnictve.

Cize Boh a slobodny trh su najlepsou zastitou proti kolektivistickym ideologiam a proti roznym nahradnym poveram, ktore nahradili socializmus po jeho historickom krachu.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group