ISSN 1335-8715

14-05-2005   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Surovinové zdroje sú neobmedzené

Mnohí intelektuáli považujú za najväčšiu výzvu, ktorá stojí pred ľudstvom 21. storočia, vyčerpanosť prírodných zdrojov surovín. No je to naozaj problém? Skutočnosť môže na prvé počutie znieť paradoxne: prírodných zdrojov nielenže nie je čoraz menej. Prírodných zdrojov je naopak čoraz viac.

Reakcia na príspevok

RE: Lukas
autor: Dewey
pridané: 16-05-2005 15:09


Nechcel som sem tahat Marxa, aj ked tu sa ukazuje ako celkom dobry prostriedok(jeden z moznych) na vysvetlenie/pochopenie veci.(Marx je obsiahnuty v tej prvej otazke...co stoji..nic..cize hodnota je umerna produktivite prace a poctu hodin pri danej produktivite na jednotku, ktorej hodnotu vyjadrujeme - hodnota kila zlata je pocet clovekohodin potrebnych na jej vytazenie.).
Vystacime si aj bez toho. Jednoducho, efektivne ulozena energie a urcite zdroje surovin sa vycerpavaju rychlejsie ako ich vieme pri rovnakej produktivite nahradit za nieco ine.
Lukas si uvedomuje tuto stranku svojim sposobom, ale veri, ze technologie to vyriesia. Velmi podobnou vierou oplyvali aj marxisti(ak si to este zo skol pamatate). Verili svojim sposobom na linearny ekonomicky rast, verili, ze narast produtkivity bude znamenat nevynutne raz az tolko statkov, ze vsetci budu mat to, co si budu zelat.(ziadne limity rastu) Tento cas chceli realsocialisti prekonat diktaturou proletariatu, ktoru sprevadzala bezhlava industralizacia. Ekologia? Je znacne poskodena populacia zijuca pri pychach komunistickej industralizacie. Zdravie sem, zdravie tam, hlavne ze nam to rastie, prekracuju sa zavazky...keby niekto naozaj zistil, co sa vtedy vlastne vypustalo do vzduchu, do vod, co bolo v potravinach(prask tam DDT nebudu skodcovia, budu vyssie vynosy), s cim prichadzali ludia do styku na pracoviskach, tak by hlboko zaplakal. Radsej nevediet. Zial vznika tu podobna viera.

Lukas si zrejme nevie predstavit, alebo pripustit(?), ze tie nove technologie mozu v kratkodobom horizonte znamenat obrovske znizenie produktivity, cim su dane hranice rastu aj v ostatnych sektoroch.(ktore su zavisle od energie, to pises Ty vyssie). Od hladu neumrieme, to je jasne, ale riesime otazku hranic rastu a nic ine, ani vo svojom clanku oponentom mam pocit nevycita iny argument.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group