ISSN 1335-8715

14-05-2005   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Surovinové zdroje sú neobmedzené

Mnohí intelektuáli považujú za najväčšiu výzvu, ktorá stojí pred ľudstvom 21. storočia, vyčerpanosť prírodných zdrojov surovín. No je to naozaj problém? Skutočnosť môže na prvé počutie znieť paradoxne: prírodných zdrojov nielenže nie je čoraz menej. Prírodných zdrojov je naopak čoraz viac.

Reakcia na príspevok

RE: Lukas
autor: PeterS
pridané: 16-05-2005 13:01


Na tom celom je par zaujimavych veci.
Co stoji vlastne surovina? Akakolvek surovina nestoji nic. Gro nakladov su vlastne naklady za dopravu a premenu suroviny, co su vlastne naklady za pracu a za nejaku inu surovinu (energiu) a teda nakoniec opet za energiu. Ale za samotnu surovinu nikomu nikto nic neplati, ak teda nepocitame umele naklady za vlastnictvo, co znamena, ze niekto ma dost sily na to, aby mu platili...

(Podla zakonov termodynamiky je otazne, kolko sa v celom procese spotrebuje energie a kolko sa naozaj ucinne ziska. Doprava z loziska na povrch, doprava k zakaznikovi, ucinnost vyuzitia energie z ropy na pracu... ziadna sranda, najneskor kdesi pri nejakom neefektivnom vodicovi na osemventile sme v minuse. Kazdopadne sa nikdy nevyberie zo systemu viac energie nez sa don vlozi.)

V podstate ide stale o tok energie tlaceny, a to je otazka ci tokom penazi, alebo tokom politickych rozhodnuti (najskor kombinaciou). V prvom pripade ide o otazku, ci je ropa dobrym uchovavatelom vymennej hodnoty. V druhom pripade ide o strategicku vyhodu. Proste spalovaci motor s ropou je najlepsie doteraz mozne riesenie pre problem mobility armad. A aby toto riesenie bolo co najefektivnejsie, tok politiky brani trhu sa naplno prejavit. (Tzv. Lacna ropa, vraj ked sa zahrnie inflacia, tak barel za 46-48 usd je porovnatelna cena s cenou barelu zaciatkom sedemdesiatich rokov (okolo 10 usd).

Je jasne, ze vselicoho je dost, otazkou je, ci skladba toho, na com stoji aktualna ekonomicka verzia na ktorej frci ludstvo sa prudko neporusi. Napr. ropa, poda a voda su klucove komponenty. Ich male zavahania mozu absolutne zlikvidovat energeticku bilanciu civilizacie... co znamena hladat nejaky iny ustredny zdroj energie. Nie raz v dejinach sme tu mali krach, resp. kreativnu destrukciu civilizacie po zapotacani sa zdrojov energie. (Rimska risa je prikladom kreativnej destrukcie. Rozpadavajuca sa risa mala fuzovat do inho celku...)


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group