ISSN 1335-8715

28-08-2003   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Chudoba a rovnosť

Mnohí dnes plačú za „starým dobrým socializmom“, kde všetci zarábali približne rovnako, nikto nemal viac, či menej než priemer. Nedávno som videl reportáž o poprednom švédskom chirurgovi, ktorého mzda bola zhruba na úrovni švédskeho taxikára. Je však fakt, že niekto zarába viac a niekto menej naozaj nevyhnutne zlý?

Reakcia na príspevok

Dosť bolo (gangsterskeho slovenskeho) kapitalizmu
autor: Lukáš Krivošík
e-mail: amilakvar@h.com
pridané: 02-09-2003 16:38


Zdravim všetkých diskutujúcich. Sorry, že sa hlásim až teraz a že som musel predčasne ukončiť diskusiu o KDH, ale bol som mesiac v južných krajoch na dovolenke a vrátil som sa len včera.

Takže: téza môjho článku bola, že väčšina ľudí vo fungujúcej trhovej ekonomike (akú sa tu na Slovensku ešte len snažíme nastoliť) žije v strednej vrstve. Hore je hŕstka bohatých a dole už viacej chudobných ale tých chudobných je stále menej ako množstvo ľudí v strednej vrstve. Myslím si, že takáto spoločnosť ako celok hospodarsky rastie, lebo jej rozloženie odráža prirodzené rozdiely, ktore medzi luďmi sú a navyše nechá najproduktívnejších svojich členov adekvátne zaplatiť. Navyše aj najchudobnejší členovia takejto spoločnosti si vlastne takto polepšia, lebo majú síce menšie platy ako bohatí, môžu si ale za ne kúpiť viac, než by si kúpili, keby trebárs aj bola ich krajina rovnostársejšia, ale ako celok chudobnejšia.

Rovnostárske spoločnosti naopak stagnujú kvôli obrovskému množstvu prerozdelovaných peňazí (väčšinou na veľmi pochybné účely), ktoré by firmy mohli investovať napr. do rozširovania výroby a podobne. Dewey preto nemá pravdu ak tvrdí, že prerozdelovanie nemá vpliv na hosp. rast. Predsa prerozdelovanie peňazí bráni tomu, aby sa vyrábalo. Ešte žiadna krajina nezbohatla na tom že prerozdelovala od bohatých k chudobým. Ak chceme, aby Slovensko prosperovalo, musíme viac vyrábať a poskytovať viac služieb. Preto by peniaze mali ostať vo firmách.

-USA dosahovali najvyšší a najzdravší hosp. rast, keď boli príjmy najvyrovnanejšie-

Tak toto vyjadrenie si naozaj zaslúži pozornosť. Spojené štáty americké mali totiž najvyrovnanejšie mzdy v rokoch 1800 - 1845. Vtedy sa Amerike aj hovorilo "krajina šťastnej prostrednosti". Myslím, že s výnimkou otrokov bolo toto obdobie najšťastnejším v US dejinách. Pre našu diskusiu je ale irelevantné. USA boli vtedy totiž prevažne agrárnou krajinou. Príjmy boli preto najvyrovnanejšie, lebo Američania boli vtedy väčšinou farmári a bolo tam dosť lacnej pôdy pre všetkých. Ak ste sa aj práve prisťahovali z Európy, nemuseli ste ostať chudobní, stačilo nasadnúť na kolónu na Západ a uchmatnúť si trochu pôdy.

Rapídne majetkové rozdiely prišli do USA až s priemyselnou revolúciou. A toto je aj dôvod, prečo v posledných rokoch sa roztvárajú nožnice medzi najchudobnejšími a najbohatšími. Výroba sa sofistikuje. Základ je poľnohospodárstvo, naň nadväzuje priemysel a my sa v súčasnosti dostávame do doby, keď je ekonomika stále viac založená na informáciách (tzv. supersymbolická ekonomika). Ekonomika sa sofistikuje a preto tí čo riadia výrobu s najvyššou pridanou hodnotou sú aj najlepšie platení. Nie je náhoda, že najbohatším mužom planéty je počítačový guru Bill Gates a nie nejaký priemyselný magnát, či veľkostatkár.

-čo je problém SR-

Veľa diskutujeme o daniach, ale slobodný trh (hoci je dôležitý) sám k vytvoreniu bohatej krajiny nestačí. ZABÚDAME NA VYNUTITEĽNOSŤ PRÁVA a na morálku v spoločnosti. V USA je veľká etika dávania medzi bohatými, u nás nie. Prečo? Nie je to aj otázka kresťanstva? USA sú pravdepodobne najkresťanskejšou krajinou na svete. Vy páni, vediete v súčasnosti proti kresťanstvu inkvizičný tribunál, na ktorého čele je sám MacSlintoš. Potom sa nečudujte. že našej spoločnosti chýba súcit s najchudobnejšími.

-ako by som ja riešil tých najchudobnejších u nás?-

Určite nie prerozdelovaním. Na Západe ľudia vedia, že nesú túto zodpovednosť a po práci trebárs aj robia čosi pre spoločnosť. Čo robíte Vy, aby ste niečo zlepšili?????? Možno Vám budem krivdiť ale asi nie veľa. Určite je ľahšie kričať, "Štát postaraj sa!" než sám pre nich niečo urobiť.

-Na Slovensku sú ako výsledok činnosti tejto vlády len more chudobných a hŕstka najbohatších-

S touto tézou súhlasím, a rovnako ako Vám, ani mne sa nepáči. Problém ale nie je v tom, žeby vláda robila liberálnu politiku, problém je v tom, že vláda robí nekompetentnú politiku. Napr. v daňovej reforme malo min. financí šancu pomôcť aj firmám (a tým ekonomike ako celku) aj jednotlivým občanom a ich finančnej situácii. Mikloš sa rozhodol pomôcť len firmám, na občanov uvrhol ďalšie jarmo v podobe zvýšenia kľúčových daní.

Je správne, že Zajac s Froncom zavádzajú do svojich rezortov trhové prvky, ale ak si má občan priplatiť, tak nech mu znížia dane, ale Mikloš im zobral ešte viac a ešte majú aj platiť. Je toto pravicové??? Nemyslím si to. Problémom SR je, že príliš vysoko zaťažujeme strenú vrstvu. Tí, ktorí by tam mali patriť fakticky platia na daniach a odvodoch toľko, že zostávajú medzi chudobnými. Daňová reforma by bola najideálnejšia v podobe ako ju navrhovalo KDH, teda nižšie percento, s tým že by sa zachovali dve sadzby pri nepriamych daniach.
Ono myslím si, že problém je v tom, že našu ekonomiku riadia ľudia z SDKU, čo je strana polovyčatých reforiem. Oni len zbavujú štát zodpovednosti, ale už nevytvárajú podmienky, aby sa o najchudobnejších vedela efektívne postarať civilná spoločnosť. Mám aj jeden konrétny príklad, o kt. sa môžeme porozprávať neskôr. To je ale potom aj naša chyba. Navrhujem všetkým voliť v dalších voľbách OKS, KDH a SMK. V zásade si ale o slobodnom trhu myslím to isté, čo som už povedal, v diskusii o interrupciach: sloboda je možná len zo zodpovednosťou. Tú ale za svojich blížnych majú niesť občania.

-USA nestoja na čele HDI rebríčka-

a je vôbec nejaký taký socialistický rebríček OSN alebo koho dôležitý??? Pokial viem, na čele týchto rebríčkov často obsadzuje Švédsko popredné miesta. Minulý týždeň som v tomto smere zachytil zaujímavú info: švédska armáda nemá už peniaze preto bude odteraz mať dobu, počas ktorej bude brániť krajinu obmedzenú. Armáda bude odteraz vo Švédsku fungovať len od 9.00 do 17.00 .

Nuž, každý socik niečo stojí.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group