ISSN 1335-8715

05-08-2006   Ondřej Šlechta   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Uvažujme o trestu smrti

Polský prezident Kaczynski nedávno vzbudil v evropských kruzích pozdvižení, když prohlásil, že Evropská unie by měla přehodnotit svůj postoj k trestu smrti. Kaczynski dále řekl, že by se na toto téma měla otevřít diskuse i přes to, že smlouvy EU trest smrti striktně zapovídají. Navzdory tomu, že v drtivé většině států EU se znovuzavedení trestu smrti těší mezi obyvateli podpoře, téměř všechny vlády evropských států byť pouhou diskusi o jeho znovuzavedení odmítají.

Reakcia na príspevok

RE: Uvazujme o treste financnom
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 09-08-2006 2:22


> vysoka koncentracia presvedcenia o nelegitimnosti
> iniciacie sily - sa kryje s mojou výtkou požiadavky
> iného morálneho stavu spoločnost
V zavislosti od toho, ako to interpretujem, mame bud pravdu obaja alebo ani jeden. Podstatne vsak je, ze:

- bohatstvo a moralka su kompatibilne, kdezto monopol na iniciaciu silu a moralka kompatibilne nie su
- vysoka koncentracia moralky potrebna pre vznik anarchokapitalizmu je pravdepodobnejsia, ako dostatocne vysoka priemerna miera moralky, ktoru potrebuje demokracia

> nikto nezaručí, že po tých poctivých prachy zdedí
> úchylný syn
Nezaruci (ked uz tak, rodicia nie su povinni mu to odkazat). Rovnako vsak nikto nezaruci, ze stat sa bude spravat dobre.

> ten si bude môcť povedzme platiť vraždy
Popisana situacia (jeden je taky bohaty, ze si moze dovolit vsetko) je charakteristicka pre statne usporiadanie, nie pre anarchokapitalizmus. Momentalne su organizacie s najvyssim prijmom a absolutnou mocou staty. Parlament, ako aj diktator moze vsetko, staci len splnit pomerne jednoduche formality.

Napriklad som na nete nasiel, ze USA ako stat ma rocne prijmy okolo 2.1 biliona (europsky bilion, nie americky) dolarov, a Walmart (co je pokial sa pamatam firma s najvacsimi prijmami) okolo 315 miliard. To je asi 7krat menej.

> ak určíme cenu vraždy
V tomto bode by som spomenul svoje oblubene ekonomicke pravidlo: ak nieco nema cenu, bude sa tym plytvat a ludia si to prestanu vazit. Teda ak odmietnes konstrukciu ceny zivota, vysledkom je masove vrazdenie. Konieckoncov, aj teraz ma zivot cenu: zbavenie slobody na isty pocet rokov, pripade smrt. Anarchokapitalizmus len spravi par krokov navyse, ze umozni vyjadrejnie vo financiach. Napr. zbavenie slobody na 5 rokov mozes vnimat ako ekvivalentne s 5 rocnym prijmom dotycneho. Este podotknem, vazenia sa platia z dani obeti, t.j. paradoxne v sucasnej situacii je obet nutena platit pachatelovi, pricom to ma byt naopak.

> Povedzme, že taká cena poškodených neuspokojí
Cenu urcuje poistovna. Ked ti ponukne malu, poistis sa u inej. Okrem toho, anarchokapitalisticka spolocnost je plna ludi vediacich sa efektivne branit, pripadne su ozbrojeni. Tymto totiz poistovna logicky uctuje nizsie poplatky. Takze len tak si kontinualne zabijat je aj z logistickeho hladiska narocne.

> - vzbúria sa a založia štát -
Kde ho zalozia? Uvedom si, ze v anarchokapitalizme neexistuje nieco ako "verejne priestranstvo". Vsetko je vlastnene sukromne.

Predstava, ze je masa ludi, ktori vlastne nezmozu nic, nedokazu sa branit ani o seba postarat je typicka pre stat. Anarchokapitalizmus umoznuje ludom stat sa silnymi, co reciprocne posilnuje jeho stabilitu.

> nikdy nebude splnená podmienka - vysokej koncentracie
> presvedcenia o nelegitimnosti iniciacie sily
Pri analyze historie, ako to uz jeden dalsi libertarian v tejto diskusii povedal, je evidentne, ze slobody je coraz menej. Ja v tom vidim logicky vyvoj idey, ze ma byt monopol na pouzitie sily, a tendenciu znizovania slobody povazujem za systemu inherentnu. Oddovodnujem to ekonomickymi zakonmi, myslim ze Hoppe to popisal elokventnejsie ako ja. Rovnako logicky musi potom raz dojst k tomu, ze obmedzenia budu prilis velke a najde sa dostatocne mnozstvo ludi, ktori budu protestovat. Dosledkom bude secesia. Je ista pravdepodobnost, ze namiesto secesie bude pokus o prevrat, ale pri sucasnej tendencii globalnejsej centralizacie moci sa mi to zda neucinny krok. Podobne si myslim, ze sa to udeje skor v Europe ako v USA. V USA by asi nabehlo FBI a narodna garda, boli by vsak potom problemy s verejnou mienkou. V Europe by nikto nenabehol a chceli by rokovat. Tych poslednym par viet su len moje osobne nazory, nevidim v tom nevyhnutnost, len sa mi to zda ako pravdepodobne.

> také teórie mi pripomínajú komunistické sny
Ja svoje tvrdenia dokladam posobenim ekonomickych zakonov. Ty len teoretizujes, co by bolo keby, a zabudas pri tom, ze ani stat v podstate nic negarantuje na 100%.

S pozdravom,
Peter


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group