ISSN 1335-8715

16-04-2005   Lukáš Krivošík   Ficoviny   verzia pre tlač

Nacionálny socializmus obchádza Slovensko

Tiché spojenectvo Smeru so SNS, ktoré do prezidentského paláca dostalo Ivana Gašparoviča sa v súvislosti s voľbami do zastupiteľstiev samosprávnych krajov opäť aktivizuje. Smer a SNS však môžu byť úspešní aj v parlamentných voľbách a v roku 2006 vytvoriť vládnu koalíciu. Takéto spojenectvo je logické pre obe strany.

Reakcia na príspevok

RE: a ešte niečo
autor: Lukas Krivosik
pridané: 18-04-2005 19:00


Preboha, Dewey, co to zase vypisujes za nezmysli?! Obchod sice existoval vzdy, ale vzdy v zakrpatenej podobe. Obchodnici boli povazovani za cosi podradne. Bola to kasta bojovnikov, ktora bola vazena a nasledovaniahodna v ociach poddanych.

Nazvat ma marxistom je smiesne. Vezmi si Chille. Nastup centralneho planovania do ekonomiky statu viedlo k posilnovaniu autoritarskych tendencii uz za Allendeho. Potom prisiel Pinochet, vojensky diktator, ale ekonomika bola slobodna. V Chile, na Taiwane, v Singapure, juznej Korey viedla politika ekonomickej slobody napokon k vzniku bohatej vrstvy, ktora si uzurpovala pravo na moc.

A teraz sa pozri na ZSSR. Gorbacov robil najskor demokraciu, potom liberalizaciu a skoncilo to takmer vojenskym prevratom. Marxizmus je skor toto:

"Prinut inych aby pre teba makali a vzdali sa moci nad produktom svojej prace"

Kto ta nuti? Nikdo! Vymienas produkt svojej prace za mzdu. Ak chces, mozes sa zobrat a ist sam podnikat alebo sa hoci aj odstahovat do lesa a zivit sa lovenou zverou. A ze velke korporacie znevyhodnuju malych podnikatelov? Vezmi si smernice EU. Prave tie umelo zvyhodnuju velkych (ktorych lobisti zakony tvoria) nad malymi firmami. Velke korpopracie su Europskou uniou umelo zvyhodnovane. Europske smernice=inflacia prava.

"Snazis sa vnutit predstavu, ze laissez-faire liberalizmus tak ako ho pozname, bol pritomny v liberalnom mysleni uz od pociatkov. Nie, ten bol sucastou, popri inom, az druhej vyznamnej faze liberalizmu. Ale nikdy nebol ani dominantny a ani takou obludou ako sa dnes vnucuje."

Adam Smith je od zaciatku vykladany dvomi sposobmi a z toho prameni aj existencia dvoch skupin, ktore sa tvaria ako liberali. Rakuska skola to brala tak, ze "neviditelna ruka" funguje takmer dokonale a len zasahy statu sposobuju problemy, ktore sa obecne podsuvaju trhu.

Dalsi tvrdili, ze neviditelna ruka funguje dokonale az ked jej pomoze viditelna ruka statu. Ak si precitas Bohatstvo narodov, zistis, ze ta ambivalencia vo vyklade Smitha ma svoje opodstatnenie. Ak si ale precitas aj jeho knihu Teoria moralneho citu, jasne je tam napisane, ze Smithovym stanoviskom bol ten prvy vyklad. To iste Hume a Ferguson. Proste oni uz v 18. storoci vytusili existenciu spontanneho poriadku trhovej ekonomiky, ktory nazyvame neviditelna ruka.

To je ako s tym spontannym poriadkom a entropiou v nezivej prirode s cim prisiel Illya Prigogine. U nas tuto teoriu spopularizoval astrofyzik Krempasky, ktory za tou spontaneitou spolocnosti videl moznost Bozieho poriadku. Adam Smith v Teorii moralneho citu hovori, ze neviditelna ruka je tiez vlastne rukou Boha, ktora riadi spolocnost.

Hayekova a Prigoginova teoria su agnosticke. Jasne stanovuju hranice badania pri istych dejoch. A to, co je za tymito hranicami je pristupne viere, lebo veda tam nemoze. Kludne je mozne, ze to, co sa nam javi ako spontanne javy v nezivej prirode je ruka Stvoritela.

"Jaj, takze surovin, ked zvytiazi liberatariansky program bude neobmedzene, nebude dovod, ked uz to tak bolo nastolene, viest boj o obmedzene a cim dalej obmedzeniejsie prirodne zdroje?"

Ach jaj! Akurat vcera som Sebejovi poslal do kritickej prilohy .tyzdna clanok o tom, ze zdroje su naopak cim dalej, tym viac nevycerpatelnejsie. Zda sa to paradoxne? Neviem, ci to vijde uz buduci tyzden, ale precitaj si to. Nic take ako vycerpanost surovin nikdy neexistovalo.

"Ano, ale vzdelanost pretrvala, hoci sa uz vyrazne nerozvijala. Knihy a anticka vzdelanost bola v istom obdobi zakazane a nahradila ich vyhradna vierouka."

Dewey, zozen si hocijaku stredoskolsku ucebnicu filozofie. Tam sa docitas, ze grecka filozofia bola v krestanstve od zaciatku pritomna. Plotinos a neoplatonizmus su sucastou teologie. Tomas Akvinsky a dalsi ozivovali Aristotela a Platona. Sokrates bol brany ako "krestan pred narodenim Krista", atd.

"Ako si pochopil jeho tvrdenie. Ja neviem presne co tym chcel povedat. Divim sa odvahe urobit zaver. Na co si vlastne reagoval, ako si to pochopil, ako to myslel autor?"

Co zase ako som pochopil??? Ved v tej knizke Osudova domyslavost to pise strucne, jasne a vystizne. A cely rad Hayekovych epigonov to presne tak vyklada ako ja. A nemyslim tym rozhodne libertarianov z NFAH.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group