ISSN 1335-8715

02-04-2005   Matúš Demko   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Prípad Terri SHYvo

Hospic, v ktorom Terri Schiavo ležala, bol strážený políciou kvôli demonštrantom – priaznivcom i odporcom. Niektorí z tých, čo prejavovali svoj súhlas s odpojením vyživovacej trubice, sa deklarovali ako ´mladí komunisti´. Apropo, kto je Terri?

Reakcia na príspevok

RE: lekcia o vyhrade svedomia - co to je podla navrhu zmluvy s vatikanom
autor: jednotlivec/jednokto
pridané: 13-04-2005 18:59


pozor - ja vztah majitel-manazer-zamestnanec porovnavam s presne tym istym vztahom stat-statna nemocnica-zamestnanec.

co sa tyka Irska, samozrejme ze by som bol nespokojny, nakolkoby som argumetoval tym, o kolko sa zvysil pocet interupcnej turistiky, o kolko by stupol pocet pokutnych potratov a kolko zien by na take nasledky zomrelo.


Martin, samozrejme ze nam je obom jasne, ze je rozdiel medzi tym, ak stat nebude garantovat v ramci zdravotnej starostlivosti potraty a zakaze ich vsade, teda aj v sukromnej sfere.

Martin - este jedna velmi DOLEZITA pripomienka - nezuzujme celu problematiku vyhrady svedomia na potraty - v zmluve sa vyslovne uvadza aj sterilizacia, asistovana reprodukcia, predpisovanie antikoncepcie...


pri potrate argumentujes svojim pohladom na pravo na zivot. Ma to svoju logiku, aj ked podla mna vychadza z nespravnych premis.

Ale co v pripade predpisovania antikoncepcie? Asistovanej reprodukcie? Aj tieto ukony stat garantuje v ramci zdravotnej starostivosti. Ako ty budes teraz argumentovat v prospech toho, aby gynekolog v statnej nemocnici nemusel mohol bez nasledkov porusovat svoju pracovnu zmluvu a proste odmietnut dat zene antikoncepciu? tu uz nejde o odmietnutie "vrazdenia" - je moralne a spravodlive aj teraz proste odmietnut predpisat antikoncepciu, aj ked ma na to zavazuje moja pracovna zmluva? Aj tu je podla teba moralne porusovat jedno prirodzene pravo sefa urcovat napln prace v prospech prirodzeneho prava nekonat proti svojmu svedomiu? Tu je ten argument, ze ked ma clovek problem so svedomim nech ide robit inde, este silnejsi. A co vyhrada svedomia, ze nebudem pracovat v nedelu, aj ked sa na to zaviazem zmluvou? Lipsic o tomto vedel, zdvihla sa vacsia vlna kritiky, az nasledne v diskusii pripustil, ze v zakone sa to upravi, aby v TOMTO pripade nebola vyhrada len tak uplatnovana, ale nakoniec ovedal, ze zakony netreba a v zmluva to je nadalej. Je pre teba moralne, ked niekto podpise pracovnu zmluvu (a tam ustanovenie, ze bude robit aj vo sviatok a nedelu) s vedomim, ze ju nebude dodrzovat, alebo proste potom ju zacne beztresnte porusovat? Je toto podla teba morlane? Podla mna to nie je ani morpalne, ani v sulade s pravom - pisanym, ani prirodzenym.... Tesim sa na odpovede na otazky


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group