ISSN 1335-8715

16-02-2003   Martin Hanus   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Stop interrupciám!

Zhruba pre dvoma rokmi obvinili aktivisti hnutia pro-choice amerického prezidenta Georga Busha z „fašistických postojov“. „Fašista“ Bush sa totiž krátko po nástupe do úradu dopustil krvilačného zločinu: zakázal financovať z amerických daní medzinárodné organizácie pre plánované rodičovstvo, ak tieto „praktizujú, alebo aktívne podporujú“ politiku potratov.

Reakcia na príspevok

RE: Únava
autor: Alexander Botev
pridané: 16-07-2003 12:19


“Ludia v KLDR umieraju v dosledku politicko-ekonomickeho usporiadania vztahov“

ano, ale nie globalneho, ale lokalneho, a to len preto, ze tam je taka vlada aka je. Opacna situacia je o par km na juh, kde deti od hladu neumieraju (aspon nie v takom rozsahu)

„Zla ekonomicka situacia krajin tretieho sveta ma svoje stare a dlhotrvajuce zdroje v politike krajin “severu”.“

a co politika krajin „juhu“? oni nemozu sa svoj dnesny stav? za vsetko mozu len „severania“?

“Dovody hladomorov vsak ani zdaleka niesu len obcianske vojny.“

samozrejme ze nie, v Zimbabwe je to preto, ze si Robert zmyslel, ze cernosi vedia lepsie obrabat podu, ako belosi a tak dal vsetkym belochom na vyber: date nam farmu alebo my vam dame gulku. v ceskoslovensku to bolo podobne, komancovia si povedali po vojne, ze podu dokaze obrabat kazdy a tak sa z polnohospodarov stali robotnici a z robotnikov polnohospodari a ... skoncili sme pri pridelovych listkoch, ujo Stalin tiez povedal, ze „ti psi na ukrajine nech zdochnu hladom“ pretoze Moskva je hladna, no a kolko milionov ludi pomrelo hladom na Ukrajine?
mas pravdu, nielen obcianska vojna je zlodejom jedla, ale rovnakou pohromou su aj ludia, co si myslia, ze dokazu nahradit prirodzenu trhovu vymenu umelou

„Mnohe africke a azijske narody ziju v takej biede v 21 storoci, aku nezazili pocas svojej celej existencie.“

a ich chudoba je primarne sposobena cim? ze z nich robi „sever“ vyrobnu dielnu? ze im nedava pozicky, ktore rozkradnu ich vodcovia?
my sme tu tiez chudobni a comu za to vdacime? (aj ked v porovnani z krajinami o ktorych hovoris sme priemyselna velmoc)

“... som naozaj zvedavy, ci budes takym istym horlivym ochrancom zivota zvierat.“

zvierat??? hadam nebudes proti tomu, ze dive zvierata a ich zivotne prostredie by sme mali ochranovat, lebo je to sucast nasho ekosystemu a ine (ako osipane, hovada, hydina,...) by sme mali vyuzivat na to na co su urcene – jedenie :-)

„Ak nedokazeme odstranit zdroje utrpenia narodenym deti, ak im nedokazeme garantovat spokojne detstvo a priestor pre rozvoj individuality, preco nutime ich rodicov privadzat ich na svet, preco nedovolime rodicom zhodnotit svoje schopnosti, postarat sa o dieta v case, ked je dieta v embrialnom stadiu vyvoja, ked ma daleko od schopnosti prezivat utrpenie ako plnohodnotna ludska bytost?“

asi sme sa odklonili kusok od problematiky. podla toho co hovoris (ak to spravne chapem) tak najchudobnejsi by mali mat najviac potratov, avsak pozri sa na Indiu alebo Afriku (dostatocne velka reprezentativna vzorka), kde najchudobnejsi maju najviac deti. a najbohatsi – EU, USA maju najmenej deti (a s vynimkou Ciny zrejme aj najviac potratov)
vyvratis mi tvrdenie, ze cim (vo vseobecnosti chapany) „modernejsi“ narod, tym slobodnejsie potraty? asi to je na zamyslenie, ci stoj co stoj budovanie „modernej spolocnosti“ nie je len cestou do pekla vydlazdenou dobrymi umyslami

„Socialna resp. ekonomicka rovnost /.../ spociva v spravodlivejsej miere odmenovania ludi za pracu, ktora sa bude blyzit idealu, ktory by sa dosiahol, keby kazdy clovek uplanoval priamo a slobodne product svojej prace na trhu.“

Uznavam, ze trh prace nie je (aspon u nas) slobodnym a to hlavne pre „socialno-odborarske“ zabezpecenia ako statom definovana minimalna mzda, ktora akurat znemoznuje (Tebou spomenute) spravodlive odmenovanie ludi za pracu. /pozn. nemam nic proti definovaniu minimalnej mzdy na urovni podnikov/

„Je prirodzene, ze jeden z najsilnejsich dovodov, preco mladi ludi odkladaju plodenie potomkov, preco ich planuju menej, preco podstupuju potraty je socialne zazemie.“
1) je rozdiel odkladanie plodenia potomkov a plodenie potomkov s neuvedomenim neutesenej situacie a naslednym zabijanim ludi „co sa nehodia“
2) treba definovat a rozlisovat rozdiel medzi socialnym zazemim a ekonomickou situaciou! pretoze pokial mam vedomosti, tak vacsina zien, ktore idu na potrat su zeny, ktore maju uz viac deti a robia to len kvoli zlej ekonomickej situacii v rodine, nie kvoli socialnemu zazemiu. je pekne akademicky diskutovat o roznych pripadoch, ale prax moze ukazovat nieco ine.

„myslim, ze si vyznavac pseudoekonomie, odtrhnutej od spolocenskej reality. Totiz glorifikovanie vlastnosti ako iniciativa, schopnost, usilie, sikovnost je pre nu charaktericka.“

a o com je teda „normalna“ ekonomia? o statom garantovanych pravach, ktore musi plnit niekto iny? o neviditelnych putach na neviditelnej ruke trhu? o roznych podporach pre „znevyhodnenych“? ... to je mozno teraz spolocenska realita avsak nespravna

„Ale ked sa nad tym zamyslis trochu inak a odpovies si na otazku, ci je mozne aby 20% z ekonomicky aktivnych ludi produkovalo 50% narodneho produktu statu, tiez budes mat odpoved.“

pred casom isty pan Pareto definoval tzv. pravidlo 80:20, kde (napr.) 20% zakaznikov sposobuje 80% nakladov, 20% cinnosti firmy prinasa 80% zisku atd.

nemozeme vynechavat fakt, ze sme ludia rozni, ze jedni poistuju, ini upratuju ulice, ini pisu basne a teda nemozeme ocakavat, ze kazdy bude vytvarat rovnake hodnoty.

“Ked sa narodis, kricis “ooo, pomoc, mami, pomoc oci, postaraj sa o mna”, dokonca sa to krici zvacsa dlhsie ako 18rokov, hoci a cisto teoreticky produktivnej praci sa mozes venovat od 10rokov.“

no a tu je rozdiel, kym dieta ziada od (biologickych, adoptivnych) rodicov, tí (ako som ich emotivne nazval „luzrami“) ziadaju od statu – teda od vsetkych, aj od tych ku komu nemaju ziadny vztah. (viac o problematike vztahu statu, jeho sluzieb a nasho platenia za ne na http://www.etrend.sk/generate_page.php?page_id=2581...)

„Clovek nema moc ovlyvnit v plnej miere spolocenske vychodiska, pred ktore je postaveny. Davat mu tuto moc, argumentovat tymto, je kratkozrake.“

brat mu moc (a sancu) ovplyvnovat (a rozhodovat) kratkozrake nie je?

„V opacnom pripade sa moze najst skupina ludi, ktora bude spochybnovat aj dalsie funkcie statu…napr. policiu…nech sa kazdy postara o bezpecnost sam.“

co je na tom zle, ze tu je nejaka skupina, ktora presadzuje svoje nazory (anarchisticko-libertarianske), ked tu mame skupiny, ktore presadzuju narozy narodno-socialisticke, socialisticko-komunisticke alebo organizacie podporujuce liberalno-konzervativne hodnoty?

nie je demokracia nahodou aj o slobode slova?


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group