ISSN 1335-8715

16-02-2003   Martin Hanus   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Stop interrupciám!

Zhruba pre dvoma rokmi obvinili aktivisti hnutia pro-choice amerického prezidenta Georga Busha z „fašistických postojov“. „Fašista“ Bush sa totiž krátko po nástupe do úradu dopustil krvilačného zločinu: zakázal financovať z amerických daní medzinárodné organizácie pre plánované rodičovstvo, ak tieto „praktizujú, alebo aktívne podporujú“ politiku potratov.

Reakcia na príspevok

RE: Únava
autor: Dewey
pridané: 15-07-2003 14:44


“To akoze deti v KLDR umieraju preto, ze im Americania davaju malo ryze alebo, ze deti v Afrike umieraju preto, ze im EU dava malo potravin?”

Ludia v KLDR umieraju v dosledku politicko-ekonomickeho usporiadania vztahov. Ale napr. deti na Kube[ako priklad] nielen koli tomu,ale aj koli nezmyselnym hospodarskym sankciam.[podobna situacia bola aj v Iraku tesne po prvej vojne v perzskom zalive] Zla ekonomicka situacia krajin tretieho sveta ma svoje stare a dlhotrvajuce zdroje v politike krajin “severu”. Zasluzilo by si hadam viacej prietoru a casu rozobrat tento fenomen.

”Alebo je to len kvoli tomu, ze ich vladcovia radsej kupuju zbrane?”
Tu sa uz treba zacat bavit o konkretnych krajinach. Treba hladat aj priciny spolocenskeho usporiadania vztahov, nielen povrchne vyzdvihovat dosledky. Mimochodom, zbrane im niekto musi predavat.

”Mam taky pocit, ale je to len pocit, ze na svete zomrie ovela viac deti v hladomoroch sposobenych obciankymi vojnami, ze ovela viac deti je zabitych pod tyraniou diktatorov, viac deti nedostane priestor pre zivot kvoli posahanym nazorom ich krkavcich rodicov, nez umrie deti pod nadvladou Coca-coly, Microsoftu alebo McDonalda.”

Je to presne tak. Najcastejsi dovod umrtia suvisi s podvyzivou. Denne je to podla OSN tusim 40000 deti. Dovody hladomorov vsak ani zdaleka niesu len obcianske vojny. Mnohe africke a azijske narody ziju v takej biede v 21 storoci, aku nezazili pocas svojej celej existencie.

”Nasou ulohou je zabranit co najvaciemu poctu vrazd a umrti, je jedno ci to je vo vojne, hladomore, porodnom (potratovom) stole...”

V poriadku, ale potom som naozaj zvedavy, ci budes takym istym horlivym ochrancom zivota zvierat. Ak nedokazeme odstranit zdroje utrpenia narodenym deti, ak im nedokazeme garantovat spokojne detstvo a priestor pre rozvoj individuality, preco nutime ich rodicov privadzat ich na svet, preco nedovolime rodicom zhodnotit svoje schopnosti, postarat sa o dieta v case, ked je dieta v embrialnom stadiu vyvoja, ked ma daleko od schopnosti prezivat utrpenie ako plnohodnotna ludska bytost?

”To je pekna tupost, co si napisal. To akoze, ak budeme vsetci robotnikmi (pretoze manazermi vsetci byt nemozu alebo nevedia) budu nase zeny s radostou rodit viac deti? HEJ?”

Socialna resp. ekonomicka rovnost nespociva v tom, ze kazdy bude uniformite vykonavat tu istu pracu. Ale spociva v spravodlivejsej miere odmenovania ludi za pracu, ktora sa bude blyzit idealu, ktory by sa dosiahol, keby kazdy clovek uplanoval priamo a slobodne product svojej prace na trhu. Je prirodzene, ze jeden z najsilnejsich dovodov, preco mladi ludi odkladaju plodenie potomkov, preco ich planuju menej, preco podstupuju potraty je socialne zazemie. Ak maju mladi ludia problem zabezpecit zakladne existencne potreby pre seba, ak pri pohlade na zamestanie vypliva z neho neistota, tazko sa budu odhodlavat na dobrodruzstvo v podobe vychovy dietata v takychto podmienkach. Kedysi sa ista cast konzervativcov podpisovala pod socialnu legislativu, ktora zmenila biedu mas a jeden z ich argumentov bol prave tento.

”mam velmi rad, ked sa na akykolvek problem nachadza riesenie vo zvyseni socialnej rovnosti, pretoze to je asi jedine na co sa zmozu neschopni ludia - "ooo, pomoc, pomoc, stat, stat, postaraj sa o mna, pomoc, pomoc, vyries to za mna, hned"
je mi z takych luzrov zle!”

Myslim, ze si vyznavac pseudoekonomie, odtrhnutej od spolocenskej reality. Totiz glorifikovanie vlastnosti ako iniciativa, schopnost, usilie, sikovnost je pre nu charaktericka. Co je sice v poriadku, ale vo vztahu k realnym vychodiskam, kde tieto osobnostne crty ani zdaleka neodzrkladluju nerovnosti v prijmoch, ide o absolutne zlyhanie, hodne marxistickych socialnych inzinierov. Ak si pozries hocijaku slusnu sociologicku studiu, ktora sa zaobera zdrojmi nerovnosti v prijmoch, svoj postoj budes musiet poopravit. Kedze zial pri sebe nemam ziadnu, nemozem citovat. Ale ked sa nad tym zamyslis trochu inak a odpovies si na otazku, ci je mozne aby 20% z ekonomicky aktivnych ludi produkovalo 50% narodneho produktu statu, tiez budes mat odpoved.[da sa este pokracovat k uzsej-vyssej prijmovej skupine, ale ani tieto cisla v hlave nenosim]
P.S.
Ked sa narodis, kricis “ooo, pomoc, mami, pomoc oci, postaraj sa o mna”, dokonca sa to krici zvacsa dlhsie ako 18rokov, hoci a cisto teoreticky produktivnej praci sa mozes venovat od 10rokov. Clovek nema moc ovlyvnit v plnej miere spolocenske vychodiska, pred ktore je postaveny. Davat mu tuto moc, argumentovat tymto, je kratkozrake. V opacnom pripade sa moze najst skupina ludi, ktora bude spochybnovat aj dalsie funkcie statu…napr. policiu…nech sa kazdy postara o bezpecnost sam. Tento argument uz totiz casto pocut z anarchokapitalistickych/libertarianskych kruhov.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group