ISSN 1335-8715

02-01-2005   Matúš Pošvanc   Slobodný trh   verzia pre tlač

Odštátnenie školstva I. Pohľad libertariána

Tento text je prevzatý z www.hayek.sk, teda zo stránky Nadácie F. A. von Hayeka. Autor v ňom uvádza zásadné argumenty pre tézu, že "slobodná spoločnosť musí byť založená na slobode vzdelávania".

Reakcia na príspevok

RE: Peter
autor: Dewey
pridané: 04-01-2005 13:39


"Jednak si myslim ze odstatnenie je myslene aj ako krok smerom k sprave skol samospravou, cirkvou, komunitami, vzdelavania v ramci rodiny atd."
Take komunity, ktore by si vedeli svojpomocne zabezpecit vyucovanie sa tazko vytvoria vo vacsich mestach(neosobne vztahy). Naklady su obrovske, mozno ale keby sa nedavalo na kostoly a platilo panu fararovi za vsakovake vymysli, mozno by sa dalo nieco poriesit. Ostatne, preco sa zatial nic take neudialo?
K ideologii a teda cirkvy vo vztahu k edukacii mam negaitvny postoj. Zapojenie samospravy a to sa deje, je spravna cesta, len treba spolu s tym presmerovat aj tok penazi. Vzdelavanie v ramci rodiny ako doplnok urcite ano, ako alternativa rozhodne nie, dnes uz totiz nejde len o citanie pisanie a nasobilku...

"A po financnej stranke, dnes si ludia vdaka mozno vyssim zarobkom mozu dovolit platit aj to sirsie studium, ktore je dnes potrebne.Uz ich rodicia vdaka tomu, ze potrebovali a pouzivaju viac zrucnosti su na tom asi lepsie ako volakedy."
Nie celkom rozumiem. Bavime sa o detoch, cize neviem ake sirsie studium si deti zaplatia a aj moznosti velkej casti rodicov, ked velka cast ma problem pokryt existencne potreby su minimalne obmedzene.
Ano vdaka novym zrucnostiam sa zvysila produktivita prace ale umerne tomu sa zvysili aj naklady na vyuku a existenciu. Dnesny snadart nie je drevena chajda z dreva nasekaneho zara v lese ale minimalne petrzalska kralikaren. Problem zasadne nerovnej distribucie prijmov a zapasu velkej casti populacie o uspokojenie zakladnych potrieb je u nas zatial rovnako realny ako bol v minulosti, cize velka vacsina rodin nedisponuje volnymi prijmami, ktorymi by bola schopna pokryt studium jedneho, dvoch, troch deti ...
Ale aj v pripade cirkvi by to bolo riesenie:
Nech prispieva cirkev na verejne skolstvo, nech dozera na hospodarenie, nech sa vzda ambicii vtlacat jednu ideologiou malym detom do hlav, nech si vsima profesionalne a nie ideologicke zazemie pedagogov, myslim, ze taketo posobenie cirkvy v skolstve by privital aj neveriaci a za takychto podmienok nech funguju aj cirkevne skoly...ale toto su absolutne nerealne ocakavania...cielom cirkvy je indokrinizacia, vyroba poslusneho stada....


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2019 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group