ISSN 1335-8715

02-01-2005   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Odštátnenie školstva II. Pohľad podnikateľa

Robert Kiyosaki nie je ani politik, ani ekonóm, ani libertarián. Je podnikateľ a investor, ktorý učí iných ľudí úspešne podnikať. Napriek tomu jeho kritika moderného školského systému vyúsťuje presne tým smerom, kam mieria aj argumenty Matúša Pošvanca.

Reakcia na príspevok

.,..
autor: Dewey
pridané: 03-01-2005 19:38


“Celkom iste si vsak necital nic od Kiyosakiho.”
Necital.

”Nikto, ani ja a ani Kiyosaki netvrdime, ze uspech sa meria len peniazmi. To najvacsia voloviana, ktoru si si ty nejak vinterpretoval sam.”
Pochopil som to tak z odcitovanych a interpretovanych pasazi, uz tu raz bol na pretrase. Ospravedlnujem sa panovi Kiyosakimu ze som mu takto ukrivdil.

”Kiyosaki vravi, ze uspech definuje ako slobodu byt sam sebou”
Ta definicia sa mi celkom paci. Inak povedane, slobodny je ten, co ma moznost sa slobodne sebarealizovat. To ma v mnohom blizko, opat len tak mimochodom k Deweyho pohladu.(a mojmu tiez)

“Tvrdi, ze vacsina ludi je na peniazoch psychicky zavysla.”

Skor so zhranim peniazmi a mocou, ktoru znamenaju, spaja uspokojovanie svojich dusevnych potrieb. Vseobecne, sucastou socializacie sa stalo glorifikovanie uspechu meraneho peniazmi. Mozno by sa to oplatilo rozmenit na drobne, je to zaujimava tema.

“Pise tiez, ze stastie si za peniaze nekupis. Ak nie si teraz stastny, tak nebudes ani ked budes mat melony.”

S tym celkom nesuhlasim. Fetistovi bude pocit dolezitosti, ktori ziska vdaka peniazom prinasat vacsie potesenie a teda svoje bytie bude skor hodnotit ako stastne ako ked peniaze nema. Urcita hranica materialneho zazemia, ci chceme alebo nie je nevyhnutna aby sme netrpeli a mali priestor pre sebarealizaciu a dnes to plati v ovela vacsej miere ako kedykolvek predtym.

“Sam som sa bal, ci to nie su take tie New Age kecy ako hlasa Hubbard a spol. Ale Kiyosakiho mi odporucilo nezavysle od seba niekolko dost uspesnych ludi.”

Aj ja. Uz si to uviedol na pravu mieru.

“A kedze viem, ze ty, PeterS a Zolo povazujete kazdeho bohateho cloveka hned za podvodnika, zdoraznujem, ze ani jeden z nich sa nedostal k svojim peniazom nepoctivo.“
Tu sa mylis Ty. Ja a myslim, ze ani Peter ani Zolo sme tu nic takeho neformulovali.
Este je otazne, co zahrna pojem “poctivost”, ci to znamena len neporusovanie zakonov alebo to zahrna aj nejake moralne kriteria.

”Inak, cela ta tvoja reakcia je strasne neprehladna, velmi sa mi ani nechce to cele citat, ale ver mi, ze mas klapky na ociach ak pises o "cirkevnych skolach, ktore sa topia v peniazoch"”

V porovnani s verejnymi skolstvom, to si zrejme prehliadol…


”Ale ved pri odstatneni skolstva by sme sa uz nemuseli zaoberat problemami ako su joga alebo nabozenstvo na skolach.”

Jasne, kazdy by narodinoval svojmu dietatu co uzna za vhodne. Co nas do cudzich, starajme sa o svoje. Takto?

“Kedze stat by do vzdelavania nezasahoval, bola by to kazdeho osobna vec, ci da dieta do budhisickej alebo krestanskej skoly.”
Osobna vec koho, ano rodica. Ale kde je dieta a jeho osobnost a ochrana pred tyraniou rodicov?

“Okrem toho tu jogu vtedy mala zabezpecovat sekta, ktoru predtym odmietli v CR i Rakusku, prave preto, ze to nemali byt len ciste cvicenia ale malo to mat aj nabozensky rozmer.”
Nevidim do toho, ale pokial viem, mali tam byt len urcite cvicenia a mali to robit telocvikari. Bol to vymysel jedneho jogina…

”Z toho, co tu pises mi vychadza, ze sam si velmi dobre zabezpeceny a mozno dokonca aj podnkikas.”
Mozno.
“To, co tu pises mi pripada tak: "vy vsetci, ktori sa chcete vyhrabat z pasce chudoby a nedostatku, nerobte to! Ja uz dobre zabezpeceny som, vy ostatni len ticho sedte vo vasich ghettach, lebo poviem vam z vlastnej skusenosti, ak sa date na biznis, budete musiet davat uplatky, klamat a podvadzat. Verte mi! Ja, Dewey, hovorim z vlastnej skusenosti" Tak mi tvoja kritika pripada.”
Nie. Jedine na co poukazujem je to, ze robit zo sveta gobicku, tvrdit, ze je to len o chceni a ze treba netreba skocit na medovy motuzik kazdemu, kto sa snazi zvelicovat svoj uspech a poukazovat na svoju jedinecnost, dokonca nadradenost, kto sa snazi znevazovat tazke zivotne situacie, ktore prinasa zivot inym, jednoduchymi receptami.

”A druha vec su tvoje poznamky k skolstvu. Prepac, ale ja v tom systeme stale studujem. Mohol by som o tom absurdnom systeme hovorit hodiny.”
Hovor, pis, zatial si nic konkretne nenapisal.

”A navrhy ludi ako bol ten komunista Ftacnik, by tento vyvoj len akcelerovali. Co nema byt ospravedlnovanie Fronca. On, Toth a Szighetti tiez len vlak na ceste do zahuby pribrzduju, ale na obratenie smeru prec od priepasti ani oni nie su dost radikalni.”
Co take komunisticke navrhoval Ftacnik? V akych zasadnych otazkach boli jeho postoje odlisne od hoci Fronca(vtedy tusim statneho tajomnika) ak zabudneme na poplatky? Co z toho, co sa nepodarilo presadit pocas minulej vlady pretlaca Fronc?
Len poplatky. To je asi jedine, co ho trapi.
Myslim, ze voci tomu, co presadzovali kladla najvacsie prekazky akademicka komunita a nie SDL.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group