ISSN 1335-8715

02-01-2005   Matúš Pošvanc   Slobodný trh   verzia pre tlač

Odštátnenie školstva I. Pohľad libertariána

Tento text je prevzatý z www.hayek.sk, teda zo stránky Nadácie F. A. von Hayeka. Autor v ňom uvádza zásadné argumenty pre tézu, že "slobodná spoločnosť musí byť založená na slobode vzdelávania".

Reakcia na príspevok

RE: Hayekovci
autor: Lukas Krivosik
pridané: 03-01-2005 16:07


A co je nedobrovolne na transakcii - mineralka na pusti za 1000 Sk?!?!?! Ved ten obchodnik ta stale nenuti kupit. Ano viem, povies, ze ta nutia okolnosti, aby si kupil flasu za premrstenu cenu, inak zomries od smadu. Ale rozhoduje ponuka a dopyt.

Hodnota je subjektivna, pretoze kazda vec ma cenu len v oku cloveka. Vec sama o sebe (napr. flasa na morskom dne) nema nijaku hodnotu. "Objektivna hodnota" alebo "objektivna cena" neexistuju. Cena moze vzniknut len ako vysledok ponuky a dopytu. Katolici to vedeli uz v 16. storoci (skola zo Salamanky), liberali to pochopili o dvesto rokov neskor a centralne planovane ekonomiky komunistov zbankrotovali, lebo komunisti (plus "liberali" Dewey a ZOLO) to ocividne nepochopili dodnes.

Som ale rad, Zolo, ze si takto reagoval, toto je totiz zasadny rozdiel medzi chapanim lavicovych a klasickych liberalov.

Klasicky liberal, ked hovori o dobrovolnosti kazdej obchodnej transakcie ma namysli, ze ten druhy, ani ziadny iny clovek ta nenutil, aby si predal alebo kupil. Niekedy ta vsak nutia OKOLNOSTI k tomu, aby si si kupil napr. flasu s vodou na pusti alebo premrstene drahu ucebnicu na vyske, lebo potrebujes urobit skusku.

Ale v oboch pripadoch ta ziadny iny clovek k obchodu nenutil. Klasicki liberali vedia, ze okolnosti su clovekom casto neovplyvnitelne alebo ovplyvnitelne len tazko. Lavicovi "liberali" chcu, aby za okolnosti prevzal zodpovednost stat.

Lenze aky je rozdiel medzi flasou na pusti za 1000 a bochnikom chleba za 30 korun na Slovensku? Aj ten bochnik si musis kupit, aby si nezomrel. Kto urci, ktora cena je premrstena a ktora spravodliva??? Lavicovi "liberali" povedia, ze STAT. A uz sme na ceste do otroctva.

V skutocnosti je transakcia s flasou vody za 1000 korun vyhodna aj pre kupujuceho. Aby nezomrel od smadu je totiz pre neho vacsou hodnotou ako tych tisic korun. V mentalite Zola a Deweyho musi byt ponuka flase na pusti v hodnote 1000 Sk nevyhnutne nasledkom chamtivosti. Ale co ak je to dosledok jednoducho vzacnosti vodneho pramena a poctu smadnych krkov.

K lepsiemu pochopeniu problematiky vody v pusti odporucam precitat si Dunu Franka Herberta;-)


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2019 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group