ISSN 1335-8715

19-12-2004   Lukáš Krivošík   Ficoviny   verzia pre tlač

SMER, vzad!

Po štrnástich rokoch kľukatého vývoja sú všetci súdruhovia zase pod jednou strechou. V podstate stará dobrá KSS-SDĽ len v novom šate a preferenčne silnejšia, než kedykoľvek predtým. Kto by tomu neveril, nech sa pozrie na programové ciele Smeru, v prípade jeho účasti vo vláde.

Reakcia na príspevok

len poznamka
autor: Dewey
pridané: 21-12-2004 16:52


"Tu sa treba pristaviť pri pojme „pridaná hodnota“. Je o tom, koľko intelektuálneho know-how treba na vyhotovenie produktu."

Pridana hodnota velmi zjednodusene je o financnej(!) efektivite, teda rozdiel medzi prevadzkovym ziskom a nakladmi na kapital.
Potom existuje pojem pridana hodnota ludskeho kapitalu a to je z praktickeho hladiska, aj ked daleko od ekonomickej postaty, blizke tomu co si napisal-
je to vlastne pridana hodnota vo vztahu k poctu ludi, ktori ju tvoria.

"Ak sa trhu umožní pôsobenie, jeho mechanizmus bude alokovať investície tak, že v každej krajine sa bude vyrábať to, čo dokáže vyrábať s najnižšími nákladmi."

To by muselo platit, ze bude presne v zmysle Ricardovej teorie komparativnych vyhod, ze vysledne rozlozenie produkcie bude vo vztahu k produktivite prace najefektivnejsie. To je "podstata najnizsich" nakladov. Zabudnime na chvilu na idealisticke vychodiska, ktore koli nazornosti predpokladat Ricardo.(plna zamestnanost, akceptovanie dodatocnej produkcie...)
Cize...
Toto je dovod, preco nesuhlasim s EU hospodarskou politikou, ked sa produkuju potraviny, ktore sa daju pri vyssej vynosnosti(nie penaznej samozrejme o tej nehovorim) a po zapojeni rovnakej technologie produkovat inde. (uplne samozrejme to nie je! V subsaharskej afrike bude sotva vynosnost obilovin vyssia ako na juhu slovenska)
Pokym si neuvedomime tuto jednoduchu podstatu
tak nam nebude prekazat, ze sa presuva vyroba, ktora sa viaze najma na ludsky kapital a ktora je za hranicami produkovana s ovela nizsou efektivitou/produktivitou, tym sa ochudnobnujeme vsetci. Zhorsuju sa podmienky na trhu prace, co je tlak na znizovanie miezd, znizuje sa celkovy domaci produkt, lebo ten sa nedari nahradit nicim inym.

"Ak by trhu bolo umožnené pôsobiť, bohaté štáty by konkurencia chudobnejších krajín dotlačila k opusteniu výrob z nízkou pridanou hodnotou a ku koncentrácii k vyššej pridanej hodnote, kde sú bohaté krajiny konkurencieschopnejšie."
Tato vyhoda je docasna, india a cina uz pripravuje expanziu kivalifikovanej sily ochotnej robit za korku. Stredna europa polozila Irsko a jeho rast, ktory bol podporeny dobrou produktivitou/cenou je minulost.

Samozrejme, je mnozstvo oblasti, kde presunom kapitalu nepichadza k vobec k zvyseniu produktivity ba prave naopak a este dolezitejsie je, ze presunuta vyroba sa neda nahradit, jedine ak sluzbami, ktore si predtym podukovali ludia sami a lepsie a nikdy nevstupovali na trh a teda ziaden vsemocny ukazovatel HDP ich zachytit nemohol.
Ak existuje vysoka nezamestnanost a velka rezervna pracovna sila s ktorou si trh nevie poradit, tazko sa da spoliehat na to, ze dalsi presun vyroby, ktora vyzaduje len nizkokvalifkovanu silu bude smerovat jednoznacne k ekonomickemu rastu(najma z kvalitativneho hladiska)
Jasne my sme na koni, este par rockou sa mozeme tesit z dobreho pomeru medzi prod/cenou prace, ale uz sa na nas skeria indovia a cinania. Potom som zvedavi kam sa podeju so svojimi teoriami nasi vizionari.

"Podnikatelia v chudobnejších krajinách by predajom poľnohospodárskych, či textilných produktov bohatým krajinám mohli zaznamenať zisk, ktorý by investovali do postupného zvyšovania vlastnej pridanej hodnoty."

To zase plati len do urcitej miery. Bavme sa skor o velkom kapitale. Ten ide tam, kde je priaznivy pomer medzi produktivitou a cenou prac sily resp. kde je pri cene prace mozne dosiahnut vysoky rast produktivity v kratkom obodi(investovanim).
Zabudnime na romanticke vizie budovania podnitatelskej strednej a nizsej triedy zhora v tychto krajinach a prelevanie bohatsva. Tam kde sa buduje podnikatelska vrstva zhora...tam vladne mafia. Cina,Rusko.
Mozno sa trochu zvysi uroven v tychto krajinach(da im take mzdy aby mu neskapinali na pracovisku od hladu aj to len koli produktivite), ale dolezite je pytat sa, co sa stane v krajine odkial sa kapital presunul.

"Poprvé, zvyšovanie pridanej hodnoty sa nedá robiť skokom."
Jasne, ze sa da, staci sprivatizovat prirodzeny monopol.

"Dnes sa črtá viacero automobilových investícií a mnohí tvrdia, že to nie je dostatočná pridaná hodnota. Ale touto fázou musí Slovensko prejsť. Ľudia potrebujú prácu dnes a tieto investície nám získavajú čas, aby sme reformovali naše socialistické školstvo i vedecký výskum a aby sme začali naozaj vyrábať s vyššou pridanou hodnotou. Žiadna snaha Maových nástupcov o veľký skok nebude úspešná."
Ved maoisticka je prave taka bezhlava restrukuralizacia ekonomiky ... sukromny podnikatelia, domaci kapital a robosi prispievaju sikmookym na to, aby si mohli od nich kupit auta. Zamestna sa par ludi, co nie je nic ine ako ekvivalent verejnoprospesnych prac. A vsetci sa tesia...socialisti su zli, ti co organizuju verejnoprospesne prace cez sukromne spolocnosti su dobri...


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group