ISSN 1335-8715

23-10-2004   Lukáš Krivošík   EUtópia   verzia pre tlač

Prečo majú eurorealisti slabosť pre Ameriku

Zástancovia euroústavy sa často obracajú na jej kritikov s otázkou, prečo sú nám tak sympatické Spojené štáty? Krajina, ktorá na rozdiel od EÚ je plne federalizovaná, má spoločné dane a veľkú centrálnu vládu...

Reakcia na príspevok

Mame radi USA.
autor: Zolo
pridané: 25-10-2004 1:50


My Slovaci mame tradicne slabost pre Ameriku. Existuju obcasne vykyvy, ale v podstate my sme povahove blizko k amikom. Neviem ci to je kvoli tolerancii urciteho bordelu, neustale instinkty k imrovizacii, ci fakt, ze pri vzniku CSR bola asi tretina muzov aspon raz v USA. Takisto je fakt, ze nam menej vyhovuje byrokraticky styl, v ktorom sa krasne vyznali nasi spolujazdci na mopede spolocnej statnosti spred roku 1993. Ale my nie. Z coho mali Cesi permanentne bolenie hlavy.

Zial, dnes sme clenmi EU, teda nase prirodzene sympatie voci USA odporuju nasim individualnym aj spolocnym zaujmom. Tieto zaujmy vyzaduju, aby sa nase EU zveladovalo. To neznamena, ze je v nasom zaujme, ci zaujme EU "vyvazovat" vplyv Ameriky. Z takeho vyvazovania sa nenajeme. Nechajme to na Cinu, alebo Putina. My si vsak potrebujeme chranit nase zaujmy, a nas zivotny standard, ktory je porovnatelny s USA.
Nielen zivotny standard je porovnatelny, ale aj politicko ekonomicky system. Tvrdit, ze USA so "kapitalisticke" a EU "socialisticka" je prehnane. Dnes su najviac globalizovane krajiny na svete USA a EU. Je uplne sokujuce, ako sa Manhattan podoba na Londyn.
Pritom su urcite rozdiely. Ale nikto netvrdi, ze nie su. Nebolo by od veci ich objektivne spocitat.
Autorovi doporucujem, pouzivat statistiky "nenavidenosti" USA. Tvrdi, ze USA su najpopularnejsie u Britov, Izraelcov a azijskych tigrov. Ja poznam statistiky, podla ktorej ma USA 95% pozitivnu imidz u... (cuduj sa svete!) Irancov. Take cisla nema ani jeden z autorom spomenutych narodov. Ten co sedel s uchom pri slobodke za komancov nie je tou statistikou prekvapeny.
Ci je USA moralna velmoc na zaklade faktu, ze 52% veri v existenciu anjelov je otazkou. Americania su velmi spolocensky narod a radi spolupracuju vo svojej komunite. Do kostola chodia z dovodov svetskych viac ako nabozenskych. Ich rozne nabozenstva (je ich okolo 200) su podstatne flexibilnejsie ako napriklad katolicka cirkev. Tym nemyslim takzvany krestansky Taliban (nabozensku pravicu)... ale aj my mame KDH s podobnymi percentami.
Americky narod je storociami tvoreny narod. Cez urcite problemy davno presli. Ked sa rozhodovali o spolocnom jazyku vyhrala anglictina o jeden hlas nad nemcinou. Dnes nemcinu nikto nepouziva. Zato spanielcinu viac, ako spanielcinu v EU. Tak ako dnes sa volame Slovakmi ci Francuzmi, tak mali amici Virgincanov, ci Marylandanov.
K uspechu EU vsak treba urcitu ideologiu (autor to nazyva americky sen) ako v USA. Ten sen sa snazia takzvani euroskeptici, ale v podstate nespratni tlchubovia, ktorych by v USA nakopali do riti zabit. Uvidime, ako to dopadne!


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group