ISSN 1335-8715

30-08-2004   Ján Dinga   Slobodný trh   verzia pre tlač

Spravodlivá rovná daň?

Slovensko nedávno zreformovalo svoj daňový systém. Princípom reformy bolo zmeniť boľševické progresívne zdaňovanie a nahradiť ho systémom spravodlivejším, účinnejším a efektívnejším. Dnes teda máme na Slovensku 19% rovnú daň, v našich končinách dosť neobvyklú.

Reakcia na príspevok

RE: dane etc
autor: Pavol Hardoš
e-mail: pavol.hardos@gmail.NOSPAM.com
webstránka: http://sloboda.blogspot.com/
pridané: 02-09-2004 21:25


Uf,Začína to byť neprehľadné.

"Verejny sektor a vejne sluzby su minimalne nevyhnutne pre zabezpecenie ekonomicky neaktivnych ako napr. deti. Odstranenie tychto sluzieb znamena pre deti ponechat ich moznosti zavisle na schopnosti rodicov uspiet na trhu."

Áno, všetko pre deti. Myslime preboha na DETI!!! Čo by si dietky počali nebyť uja byrokrata a tety úradníčky. Kašlať na inštitúcie rodiny, komunity, charity. Tí nevedia ako na to. Ba, hrôza, rodičia musia navyše uspieť na trhu, aby sa o dietky postarali. Nuž, aj o tom je zodpovednosť rodičovstva. Keď už si zaobstarali potomstvo, tak sa musia aj starať. Ale nie, ujo byrokrat vždy vie!, pomôže, detičky povaruje, navarí, prádlo vyperie, rozprávku prečíta, spinkať uloží. Ako to ľudia v minulosti zvládli?

píšete: "Kto Vas tu drzi, nechcete byt okradany, chodte niekam prec. Ak tu chcete uplatnovat svoju pracu a uzivat si plody prace, akceptujte aj povinnosti.[argument z podobneho sudka ako Vy]. Dane platite v zmysle vasej logiky slobode, ziadna lupez sa nekona."

Nie, mám právo nebyť okradaný. Určite ste o tom počuli, o ľudských právach?

Píšete: "Prirodzenou odmenou za pracu je produkt prace.[Smith](To sa libertarianom nepaci). V tejto myslienke je obsiahnute vsetko podstatne."

Áno, je to kravina. Smithov omyl, do úplnej absurdity Marxom dotiahnutý.

"Mzda je zmluvne dohodnuta, ale pri uzatvarani dohody ma jedna strana silnejsie postavenie ako druha a tym je tato disproporcia vacsia, cim su horsie podmienky na trhu prace. Ak nebude suhlasit s dohou zamestnanec, bude mat problem, musi nakrmit seba alebo svoje deti. Ak sa pri 500 zamestnancoch nedohodne zamestnavatel, pocka si na dalsieho uchadzaca, ktory uz klope na dvere alebo aj dlhsi cas prezije bez toho 1 z 500. Preto bude v takychto podmienkach vysledok dohody vzdialeny Smithovej myslienke a preto bude uz samotnou dohodou o svoj product prace pripraveny (musi sa ho vzdat) a to co dostane bude (po odcitani nakladov) dosahovat len omrvinku hodnoty produktu prace. Ak sa bude delit spolocne upeceny kolac, iba hlupak bude akceptovat nieco ine ako polovicu. Jedine ze mu druha strana pohrozi pestou."

Máte problém so slobodnou vôľou... pozrite nižšie. A aj so základmi ekonomickej vedy. Pracovná teória hodnoty (Marx via Smith and Ricardo) je úplný nezmysel. Čo dokázal už Bohm-Bawerk, (http://www.marxists.org/subject/economy/authors/bohm/ ) a pred ním Menger a ďalší. A podiel na ochote prijať dohodu je na oboch stranách rovnaká, nikto nie je silnejší. Fakt, že robotník má konkurenciu, neznamená, že nemôže konať slobodne. Práca je služba, za ktorú je robotník zaplatený. Hodnota produktu nie je závislá od práce vynaloženej. Ak strávite hodiny a hodiny vyrábaním porcelánových fekálií a neskôr nenájdete kupca, neviňte kapitalizmus. Hodnota je subjektívna, nie je objektívne merateľná, nie je inherentne daná statkom, je to dôležitosť, ktorú im pripisujú jednotlivci pri uspokojovaní ich potrieb.

Píšete: "Nie. Maslo v obchode Vas prinutia kupit vase existencne potreby. Nekupite – skapete. Ak je dost ponuky, tak ze si efektivne konkuruje, ste v pohode. Ak sa vytvori monopol a Vy sa dostanete do existnencej zavislosti, ziska ten co ma monopol nad Vami a vasim zivotom velku moc a Vy sa mozete aj pokrajat. Vasa sloboda bude v akceptovani jednej ponuky alebo smrti(ad absurdum). Moze si s Vami robit co chce. Vacsi problem je vsak trh prace v realnych podmienkach."

Vo Vašom ponímaní sú ľudia len akési uzlíky nervov a hormónov, ktoré inštinktívne reagujú na sociálne sily, sú nimi objektívne nútení a pohybovaní. Isteže potom máte problém pochopiť niečo tak komplexné ako slobodná vôľa. Isteže pri rozhodovaní o kúpe sa slobodne rozhodujete medzi alternatívami, jednou je aj smrť hladom. Táto hrozba smrti hladom však neznamená, že pri rozhodovaní (o žiží a nežití) nekonáte slobodne. Objektívne skutočnosti nikoho do ničoho nenútia. Nemôžete sa ku konceptom správať ako by to boli objekty.

Ak sa vytvorí monopol, áno ak, ale kde sa nabral? V slobodnom trhu nezáleží na tom koľko je predávajúcich, ale či je otvorená možnosť vstupu nových subjektov, teda, či je systém otvorený konkurencii. V systéme slobodného trhu môže kľudne nastať situácia, že je len jeden predajca, čo kľudne môže byť najefektívnejšie usporiadanie. Toto asi považujete za monopol. Ale ak by sa snažil svoju situáciu využiť môže okamžite vyvstať konkurencia. Ale skutočný, autentický monopol je umožnený len zabránením vstupu potenciálnych konkurentov, čo umožňujú len štátne edikty. Monopol, ktorého sa desíte je presne výsledkom vládnych zásahov. (A najhorším je keď je štát aj jediným - monopolným zamestnávateľom, potom chodia vzpurní intelektuáli umývať okná.)

Píšete: "Skusme ako pre deti. Obaja zbadame na chodniku bankovku. Rozbehneme sa za nou, naraz ju schatneme. Slobodne budeme jednat o jej rozdeleni alebo pouziti dovtedy, dokedy jedna strana neziska nad druhou vyhodu. Napriklad Vam k hlave prilozim revolver, uvedomujuc si ze som silnejsi Vas schmatnem za golier. Mozem ju ziskat tak, ze zistim, ze ak z nej cast okamzite nedate niekomu inemu, vpali Vam do lepky gulku on. Alebo mi staci vediet, ze Vase deti umru od hladu ak si z nej nieco neodnesiete. To vsetko mi umozni si odniest viac ako Vam. Jednoducho, mam nad Vami moc a takto nejako, aj ked nie absolutne to funguje vo vsetkych vztahoch."

Píšte pomalšie, dýchajte, a čítajte po sebe. Aj tento psychologizujúci filozofický výlev je, obávam sa, nad moje intelektuálne schopnosti. Ako vám znalosť o hladujúcich deťoch umožní získať prevahu, o čo tu ide? Prečo sa nepodelíte po bratsky (Zssr: Súdruhovia, pekne po bratsky, CSSR: Tak to teda nie, radšej pol-na-pol) Vy máte revolver? Ako to? To ešte štát nezakázal? Tú moc máte vďaka revolveru, schmatnutiu za golier, alebo superiorným znalostiam? Ako sa to aplikuje na ostatné vzťahy? Máte nie nejakú zlú osobnú skúsenosť? ;-)

"Staci sa pozriet na USA, kolko ludi nema alebo ma nevyhovujuce poistenia."

Hej, okolo 40% Američanov podľa Kerryho nemá zdravotné poistenie. No a čo? A ja nemám poistené ani nohy ani nos. Ani Muncha, čo mi visí v kumbále. Moja vec, moje riziko.

Píšete: "Volakedy sa inflacie povazovala za zlocin, lebo zle odbory si vymohli neadekvatne zvysenie platov a toto bola vzdy dobra prilezitost. (casto aj nad uroven inflacie). Dnes a u nas taka sila je len malokedy a cela inflacia osklbava tych s najhorsim postavenim na trhu prace, pretoze nemaju moc si kompenzovat inflaciu."

Čo majú odbory s infláciou? Inflácia je zvýšenie celkového počtu peňazí v obehu (centrálnou bankou), ktoré má za následok rast cien. Inflácia je a bola vždy zločinom, manipulácia štátu s peniazmi je totiž nepriamou formou zdanenia (áno, krádež a podvod), keď novovytlačené bankovky najprv použije štát, pričom hodnota týchto bankoviek klesá len pomaly, chvíľu trvá než sa trh prispôsobí novej peňažnej hladine. Štát tak kupuje často za ceny pôvodnej cenovej hladiny, a inflácia nakoniec často skutočne, ako píšete, "ošklbe tých s najhorším postavením na trhu práce".

"(veď v USA bolo pred zavedením verejného školstva nižšia miera negramotnosti než dnes)" - "To mate odkial? Mate aj nejake fakty po ruke, alebo len feeling? Silne o tom pochybujem. Minimalne v britanii to bolo preukazatelne presne opacne."

OMYL! Čítajte napr. tu: "Free" Education and Literacy:
http://www.mises.org/fullstory.aspx?control=1425&id=6...

"Stipendia su predsa tiez len z dani."
Asi ste v živote nepočuli a rozličných súkromných nadáciách a grantoch, že?

"Solidarita, ak sa neprejavuje v pracovnych vztahoch preco by sa mala v inej rovine? Alebo zamestnavatela, ktory plati svojim ludom len tolko aby ich dostatocne motivoval pri zohladeneni minima, ktore musi platit vzhladom na stav na trhu prace nahle osvieti a bude si ukracovat zo svojho blahobytu aby pomohol satit cudzie dietky?"
(Baťa?)
"Ano solidarita funguje, ale preukazatelne je to citenie silnejsie u ludi, ktory bud presli podobnym osudom, alebo maju k nemu blizko."
Prečo? Preukázateľne? Eh.


Urobili by ste mi radosť, keby ste si prečítali Rothbardovu essay THE ANATOMY OF THE STATE, ktorá Vám možno lepšie objasní aj moje stanovisko/á. Tu:
http://www.mises.org/easaran/chap3.as...

Rozhodne je to pútavejšie než moje písačky.
Porúčam sa.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group