ISSN 1335-8715

30-08-2004   Ján Dinga   Slobodný trh   verzia pre tlač

Spravodlivá rovná daň?

Slovensko nedávno zreformovalo svoj daňový systém. Princípom reformy bolo zmeniť boľševické progresívne zdaňovanie a nahradiť ho systémom spravodlivejším, účinnejším a efektívnejším. Dnes teda máme na Slovensku 19% rovnú daň, v našich končinách dosť neobvyklú.

Reakcia na príspevok

RE: dane etc
autor: Dewey
pridané: 02-09-2004 16:59


“Dewey, pripadáte mi ak človek, ktorý nevie, čo s volným časom. (ja zrejme taktiež, keďže na tie vaše zmätenosti reagujem.) Navyše väčšine vašich reakcii skutočne nerozumiem.”
To je Vas problem. Nech Vas moj volny cas netrapi.

„Super, cize napr. dietky ktore sa narodia maju byt v zajati uspechu svojich rodicov na trhu. Im poskytovana zdravotna starostlivost a moznost rozvoja prostrednictvom vzdelavacich institucii, aby mohli nabrat to, co od nich spolocenska realita, do ktorej sa narodili, vyzaduje, aby mohli neskor sluzit sledovanim sukromnych zaujmov najlepsie inym, ma byt determinovana schopnostami ich rodicov?“
Myslim, ze je to velmi jednoducho zrozumitelne. Chapem, ze je to rozvita veta. Skusim pre Vas specialne pisat len jednoduche. Verejny sektor a vejne sluzby su minimalne nevyhnutne pre zabezpecenie ekonomicky neaktivnych ako napr. deti. Odstranenie tychto sluzieb znamena pre deti ponechat ich moznosti zavisle na schopnosti rodicov uspiet na trhu.
”Píšete: „Ano, ked sa stanu prostriedkom svojvole malej skupiny ludi, tak ako to bolo v stredoveku, ale zrejme nie v modernom demokratickom state.“
Takže podľa Vás v dnešnom „modernom demokratickom štáte“ nevládne malá skupina ľudí? Aha, áno jasné, vládneme si sami. Ľud vládne, jeho vôľa je stelesnená v jeho volených zástupcoch. Isteže. *sigh*”
Nie v takom zmysle ako v stredoveku. Zastupitelsky system prinasa so sebou nedokonalosti ale inu podstatu takehoto vladnutia nevidi len slepy. Svojvola vladnucich nad ovladnymi vs. pravidelne sa opakujuce volby, presne vymedznie kompetencii, system brz a protivah atd…

”„Iste, potom ale rovnako zial ani medzi vacsinou miezd a lupezou. Je to zbytocna a hlupa konstrukcia.“ Tomuto naozaj nerozumiem. Mzda, aspoň myslím, je zmluvne dohodnutá odmena za vykonanú prácu, ako by potom mohla byť porovnaná s lúpežou? Nechápem. Krádež/Dane je/sú násilné odobratie cudzieho majetku. Čo to má spoločné so mzdami a prečo by to mala byť hlúpa a zbytočná konštrukcia?”
Kto Vas tu drzi, nechcete byt okradany, chodte niekam prec. Ak tu chcete uplatnovat svoju pracu a uzivat si plody prace, akceptujte aj povinnosti.[argument z podobneho sudka ako Vy]. Dane platite v zmysle vasej logiky slobode, ziadna lupez sa nekona.
Prirodzenou odmenou za pracu je produkt prace.[Smith](To sa libertarianom nepaci). V tejto myslienke je obsiahnute vsetko podstatne. Mzda je zmluvne dohodnuta, ale pri uzatvarani dohody ma jedna strana silnejsie postavenie ako druha a tym je tato disproporcia vacsia, cim su horsie podmienky na trhu prace. Ak nebude suhlasit s dohou zamestnanec, bude mat problem, musi nakrmit seba alebo svoje deti. Ak sa pri 500 zamestnancoch nedohodne zamestnavatel, pocka si na dalsieho uchadzaca, ktory uz klope na dvere alebo aj dlhsi cas prezije bez toho 1 z 500. Preto bude v takychto podmienkach vysledok dohody vzdialeny Smithovej myslienke a preto bude uz samotnou dohodou o svoj product prace pripraveny (musi sa ho vzdat) a to co dostane bude (po odcitani nakladov) dosahovat len omrvinku hodnoty produktu prace. Ak sa bude delit spolocne upeceny kolac, iba hlupak bude akceptovat nieco ine ako polovicu. Jedine ze mu druha strana pohrozi pestou.

”Píšete: „Matka bozia. Trusty v amerike na prelome storoci nestacili ako skusenost, kam by to poviedlo?“
Opäť, nechápem o čom je reč.”
To mi je jasne.

”Samozrejme, že trhové vzťahy nie sú slobodne, kdeže, to maslo v obchode Vás donútili kúpiť zákerní hypnotizéri v službách Kráľovnej Krtkov. Eh, len do určitej miery? “
Nie. Maslo v obchode Vas prinutia kupit vase existencne potreby. Nekupite – skapete. Ak je dost ponuky, tak ze si efektivne konkuruje, ste v pohode. Ak sa vytvori monopol a Vy sa dostanete do existnencej zavislosti, ziska ten co ma monopol nad Vami a vasim zivotom velku moc a Vy sa mozete aj pokrajat. Vasa sloboda bude v akceptovani jednej ponuky alebo smrti(ad absurdum). Moze si s Vami robit co chce. Vacsi problem je vsak trh prace v realnych podmienkach
”Bod 1 je blatantný nezmysel. Čo, preboha znamená rovnaká vyjednávacia pozícia, a vzájomne rovnaká moc nad ostatnými? Takýto stav je nedosiahnuteľný (ahá, takže sloboda je podľa Vás asi tiež nemožná?), sloboda vo vašom ponímaní by si vyžadovalo vševedomosť a absolútnu rovnosť-totožnosť. Alebo som to opäť nepochopil.”
Skusme ako pre deti. Obaja zbadame na chodniku bankovku. Rozbehneme sa za nou, naraz ju schatneme. Slobodne budeme jednat o jej rozdeleni alebo pouziti dovtedy, dokedy jedna strana neziska nad druhou vyhodu. Napriklad Vam k hlave prilozim revolver, uvedomujuc si ze som silnejsi Vas schmatnem za golier. Mozem ju ziskat tak, ze zistim, ze ak z nej cast okamzite nedate niekomu inemu, vpali Vam do lepky gulku on. Alebo mi staci vediet, ze Vase deti umru od hladu ak si z nej nieco neodnesiete. To vsetko mi umozni si odniest viac ako Vam. Jednoducho, mam nad Vami moc a takto nejako, aj ked nie absolutne to funguje vo vsetkych vztahoch.
“Typické nepochopenie dynamizmu spoločenských mechanizmov, keď sa odmyslia dane a odvody a predpokladá sa že všetko ostatné ostane nezmenené.“
“Možno tie tri tisícky (alebo omnoho viacej) použije na poistenie a školné, ktoré by teraz pri existujúcej konkurencii mali poskytovať svoje služby efektívnejšie a lacnejšie.”
A kto povedal, ze zamestnavatel by mu tie odvody co za neho plati dal do ruky? Vacsina, ak by sa mala spravat racionalne pri sucastnych podmienkach na trhu prace by mu nedala nic. To co by usetril na svojich daniach by nestacilo urcite pri nizsich prijmovych skupinach na pokrytie tych sluzieb, ktore su financovane z verejnych penazi. Staci sa pozriet na USA, kolko ludi nema alebo ma nevyhovujuce poistenia. A uz vobec by nemal prachy na zaplatenie sukromnej mafie a armady aby ho chranila.
Maly dosledok. Volakedy sa inflacie povazovala za zlocin, lebo zle odbory si vymohli neadekvatne zvysenie platov a toto bola vzdy dobra prilezitost. (casto aj nad uroven inflacie). Dnes a u nas taka sila je len malokedy a cela inflacia osklbava tych s najhorsim postavenim na trhu prace, pretoze nemaju moc si kompenzovat inflaciu.
“(veď v USA bolo pred zavedením verejného školstva nižšia miera negramotnosti než dnes)”
To mate odkial? Mate aj nejake fakty po ruke, alebo len feeling? Silne o tom pochybujem. Minimalne v britanii to bolo preukazatelne presne opacne.
“A čo sporenie, štipendiá, charity, a bezprecedentné zvýšenie kvality života všetkých – aj robošov, pri plnom uvoľnení ľudského potenciálu na slobodnom trhu.”
Stipendia su predsa tiez len z dani. Solidarita, ak sa neprejavuje v pracovnych vztahoch preco by sa mala v inej rovine? Alebo zamestnavatela, ktory plati svojim ludom len tolko aby ich dostatocne motivoval pri zohladeneni minima, ktore musi platit vzhladom na stav na trhu prace nahle osvieti a bude si ukracovat zo svojho blahobytu aby pomohol satit cudzie dietky? Ano solidarita funguje, ale preukazatelne je to citenie silnejsie u ludi, ktory bud presli podobnym osudom, alebo maju k nemu blizko.

”Tak to už si snáď skutočne robíte srandu. Teda vyberme si 100% rozhodovanie o vlastných prostriedkoch, alebo štvormiliontina rozhodovacej moci vo voľbách, kde navyše pri stranách volíte celý balík ich programu vrátane vecí, ktoré by ste nikdy nechceli (napr. financovanie cirkví) + fakt, že tento balík je ešte poopravený v koaličných rokovaniach na ktorý už nemáte absolútne žiaden vplyv. Vaše stanovisko navyše absolútne ignoruje desaťročia štúdii a prác venovaných teórii public choice. Ech...”
Nikdy som to neidealizoval. Problem je, ze vela ludi ma moznost rozhodovat o peniazoch, ktore by im, pri trochu inych podmienkach na trhu prace patrili, ale o ktore ich niekto osklbe, lebo vdaka tomu, ze moze. Zastupitelska demokracia ma svoje problemy. Ale preukazatelne neexistuje lepsia symbioza ako medzi trhovou ekonomikou a modernym demokratickym statom.

”Školstvo, zdravotníctvo, bezpečnosť a kultúra sú podľa Vás asi služby, ktoré neexistovali pred tým, než sa ich ujal resp. vytvoril štát, či ako to myslíte? Si skutočne myslíte, že súčasná konfigurácia štátneho financovania v najvyššej možnej miere maximalizuje blaho veškerého obyvateľstva?”
Existovali, iste. A boli dostupne v takej miere a tolkym ludom ako dnes? To sotva. V dvoch krajinach s ronakym HDP je mozna taka disproporcia napr. v gramotnosti a spravidla je tam vyssia, kde su vacsie vydaje na verejne sluzby. Toto su fakty a nie utopisticke vizie.

”Možno Vás to šokuje, ale UN tabuľky Human development indexu sú úplný paškvil, ktorý vám nepovie veľa o životnej úrovni. Ako ostatne takmer žiadna byrokratická štatistika.”
Jasne. Tabulky zahrnajuce mnoho oblasti od gramotnosti az po HDP su paskvil, zato take tabulky od Hayekovej nadacie…index ekonomickej slobody, den danovej slobody to je to super. Alebo mate po ruke nieco lepsie a komplexnejsie?

”Mohli by ste prosím v budúcnosti formulovať svoje reakcie menej ako výkriky do tmy a viacej v podobe koherentných a zrozumiteľných argumentov? Vďaka.”
Precitajte si radsej svoje prispevky. Kto nechce rozumiet nerozmie. Nutit Vas rozumiet mi Vas nutit nemozem.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group