ISSN 1335-8715

11-07-2006   Peter Frišo, Tomáš Zálešák   Ideológia   verzia pre tlač

Zálešák verzus Frišo: polemika o konzervativizme a demokracii

Na konci minulého roku prebehla na stránkach časopisu .týždeň zaujímavá debata, ktorú vyvolala knižka Tomáša Zálešáka: Diablova práca - Úvahy o totalitarizme. Na zmienenú publikáciu reagoval Peter Frišo a vznikla z toho zaujímavá polemika o podstate demokracie i politickom konzervativizme ako takom.

Reakcia na príspevok

RE: Lekárova práca
autor: D
pridané: 17-07-2006 22:29


"Áno funguje, ale práve vďaka tomu čo nazývaš jej zlyhaniami. Demokracia funguje práve vďaka značnému pokrytectvu s akým nazývame demokratickým aj to čo demokratickým nie je."

Ved skusme byt konkretny, tu to ma vyznam. Potrebujem presne vediet, na co narazas, aby som Ti vedel zmysluplne oponovat resp. dat za pravdu. Takto sa mi tazko nadvazuje Marian.

"Demokracia a právny štát sú v značnom protiklade."

S tymto nesuhlasim Marian. Toto je priam ukazkovy protiklad s kriteriami kladenymi na demokraciu.
Apropo, existuje nejaky iny rezim, politicky system, alebo si vies aspon taky predstavit - bez prerabania cloveka na obraz, aky by sme chceli z neho mat?

"Reálne demokracie sa vždy nachádzajú v určitom stave demontáže práva. Možno je to vhodné a nevyhnutné nakoľko žijeme v období veľkých zmien."

Opat, skusme byt trochu konkretnejsi. V akom zmysle demontaz?

"Nemožnosť vlády Zákona, (monarchia)"
Pozor. Demokracia je vladou - neosobnej autority zakona. Nie monarchia(to je zase problem, ci tu monarchiu chceme nechat v stredoveku/prelome vekov, alebo ju zasadit do demokratickych podmienok) ta je vladou svojvole vladnucej vrstvy. Tolko politologicka definicia, tolko fakty.
OK, si pomerne skepticky voci demokracii aj ked mam pocit, ze alternativu nevidis. To ostane medzi (zdravymi) podporovatelmi demokracie nie je nic nove, liberalnymi, konzervativnymi, od USA az po Europu.
Ja Ti mozem napisat tie argumenty, ktore sa pouzivali na pomenovanie rizik spojenych s republikov(v zmysle aky tomu slovu dal Madison). Prave Madison ich velmi slusne sformuloval. Lenze oni uvazovali o "republike"(v podstate system vlady, volby zastupcov), my sa bavime o demokracii a Ta daleko presahuje tento Madisonovsky obsah pojmu "republika".
Na oboznamenie sa s demokraciou mozem odporucit len to co sa bezne odporuca, Sartoriho(s jeho citatelnym skepticizmom v mnohych smeroch, na pozadi citatelna inklinacia ku konzervativnym postojom) alebo Dahla(s jeho optimizmom a inklinacii ku liberalnym postojom).


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group