ISSN 1335-8715

11-07-2006   Peter Frišo, Tomáš Zálešák   Ideológia   verzia pre tlač

Zálešák verzus Frišo: polemika o konzervativizme a demokracii

Na konci minulého roku prebehla na stránkach časopisu .týždeň zaujímavá debata, ktorú vyvolala knižka Tomáša Zálešáka: Diablova práca - Úvahy o totalitarizme. Na zmienenú publikáciu reagoval Peter Frišo a vznikla z toho zaujímavá polemika o podstate demokracie i politickom konzervativizme ako takom.

Reakcia na príspevok

RE: Lekárova práca
autor: msarkozy
pridané: 13-07-2006 15:31


Myslím že totalitné hnutia sa podobajú na mafianske štruktúry, ktoré sú tiež výronom atavizmu - sú založené na "jednote krvi", alebo kmeňa, rodu - nie na súhlase s nejakými abstraktnými spoločenskými názormi. Kritizovať ideológie, ktorými sa "riadia" nemá valný zmysel - sú to skôr zaklínadlá než nejaká veda. Lenin ako si myslel, že môže využiť vzbúrený barbarský dav na svoje účely, ale stal sa jeho otrokom. Totalita nespočíva v takých či onakých moderných myšlienkových konštrukciách (viď Taliban), ale v spôsobe akým sa myšliekami narába - a ten je barbarský, totemistický - tak ako ho popísal povedzme Freud, alebo Nietzche. Konkrétne vedecké názory sú len zásterkou, ktorá závisí len od momentálneho kultúrneho pozadia. Tam nemá zmysel nejako politologicky kritizovať "totalitné myšlienky" - nie sú ničím viac než magickými heslami, ktoré domorodý lovec vykrikuje v túžbe privolať šťastie v boji. Ideológia sa tomu uspôsobí - aby jej lúza "rozumela" - zmení sa na systém hesiel, ktoré sami o sebe vlastne nič intelektuálne neznamenajú a nemá zmysel ich kritizovať. Pre všetky hnutia je tiež typický teror, ktorý T.Z. - jadro takých hnutí tvorí de facto úzka mafiánska skupina, ktorá hrubým násilím imponuje davu a aj niektorým intelektuálom, ktorí radi afektujú akúsi sedliacku silu. Spoločensky tu vidíme niečo ako regresiu ku kultúrne nižšej (teda staršej) forme myslenia - aj keď na povrchu to buble kadejakými kvázi modernými "ideálmi". Moc barbarov - stúpla jednak premnožením a rozšírením "všeobecného vzdelania" - ktoré znivelizovalo úroveň vzdelania vôbec a zároveň vzdaním sa kresťanskej viery, ktorá sa stala podľa Nietzcheho účinným nástrojom Ríma (vyššej kultúry) na zvládnutie a ovládnutie germánskeho barbara. Som priatelom tejto demokracie na rozdiel od gentlemanov ako R. Joch, ale náboženský blud o rovnosti ľudí, ktorý najviac bráni politológom vidieť veci reálne nezdielam. Myslím si tiež, že súčasný konzervativizmus je oveľa modernejším a racionalistickejším hnutím ako socializmus, ktorý oveľa viac stavia na atavistických predsudkoch - nevadí mi že slovne - na povrchu sa práve konzervy k predsudkom hlásia a socialisti ich slovne popierajú - oveľa dôležitejší je spôsob uvažovania a tam je to presne naopak.

Asi som Ti veľmi nepomohol ma pochopiť a zrejme ma budeš brať ako riadneho pomotanca za čo sa vopred spravedlňujem. :D nie je to celkom moja vina, ale ako tu často vidíš na politologických pojmoch neexistuje základná minimálna dohoda takže človek musí používať prímery, ktoré sú po ruke a riadnemu šarlatánstvu sa tak či onak nevyhne.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group