ISSN 1335-8715

11-07-2006   Peter Frišo, Tomáš Zálešák   Ideológia   verzia pre tlač

Zálešák verzus Frišo: polemika o konzervativizme a demokracii

Na konci minulého roku prebehla na stránkach časopisu .týždeň zaujímavá debata, ktorú vyvolala knižka Tomáša Zálešáka: Diablova práca - Úvahy o totalitarizme. Na zmienenú publikáciu reagoval Peter Frišo a vznikla z toho zaujímavá polemika o podstate demokracie i politickom konzervativizme ako takom.

Reakcia na príspevok

RE: Bacha na ÚV RKC
autor: Alexios IV.
pridané: 12-07-2006 18:59


To je samozrejme očakávateľná odpoveď. Zopakujem to však ešte raz: nemyslím si, že existuje príliš veľký rozdiel medzi totalitou jednej strany a totalitou jednej myšlienky či filozofie (koniec-koncov aj tá strana potrebuje ideologické zázemie).
Stredovek bol v našich podmienkach totalitou kresťanského svetonázoru. (Tu sa inak hodí skôr definícia tzv. dlhého stredoveku, ktorú presadzoval J. Le Goff, trvajúceho hlboko do novoveku.) Do neho sa musel vpratať každý. Pokiaľ nie, bol upálený ako kacír alebo žil v segregácii (napr. židia). Nie je pritom podstatné ani to, do akej miery fungovala represia takéhoto režimu, pretože ani moderné totalitné spoločnosti nemajú jednoliate obdobie nemennosti, ale neustále sa menia. Dokonca aj sovietsky blok mal v rámci svojich 40 rokov niekoľko protichodných tendencií prebiehajúcich súčasne.
Teokracia v stredoveku, aj keď sa o tom až tak veľmi nehovorí, fungovala pomerne dlho, predovšetkým na samých začiatkoch, kedy bol kráľ zároveň hlavou miestnej cirkvi, mal v spoločnosti mimochodom skutočne aj sakrálne postavenie a jeho moc bola oproti neskoršiemu stredoveku veľmi veľká. Podobne za teokracie, avšak v inom zmysle, môžeme označiť predkresťanské spoločenstvá, ktoré boli už totalitné úplne. Nerozlišovali totiž sféru hospodársku, náboženskú, rodinnú či politickú, ale všetko sa to vlievalo v jeden celok. Až kresťansko-antická tradícia priniesla medzi tieto spoločenstvá možnosť samostatnej náboženskej sféry života, trvalo však stáročia, kým tento proces prebehol dôslednejšie. Jeho výsledkom je štátna moc nezávislá na náboženských ideológiách. Inak chvála bohu.
Preto ešte raz vyzývam, aby sme sa na stredovek nepozerali s prílišným obdivom. Bolo to obdobie, ktoré posunulo ľudstvo v niektorých oblastiach vpred, ale v absolútnej väčšine totálne dozadu.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group