ISSN 1335-8715

07-07-2006   Roman Joch   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

2 x ROMAN JOCH

Roman Joch, riaditeľ Občanského institutu v Prahe je autorom dvoch textov, ktoré vynikajú svojou priezračnou logikou i spôsobom argumentácie. Článok Gentleman a demokracie predstavuje a vyzdvihuje dnes už takmer zabudnutý mužský ideál. V článku Proč nejsem socialistou zase autor vysvetľuje absurdnosť a protispoločenský charakter všetkých odnoží socializmu. V kontexte nastupujúcej nacionálno-socialistickej garnitúry, ktorú k moci dosadil zlovoľný a závistlivý lumpenproletariát považujeme oba články za výsostne aktuálne.

Reakcia na príspevok

RE: PROČ NEJSEM SOCIALISTOU
autor: D
pridané: 11-07-2006 11:37


Smith v skutocnosti ten skutocne "vykoristujuci" kapitalizmus nezazil, to prislo az neskor, ale je pravda, ze sa kriticky vyjadroval na adresu takto konajucich ludi resp. nemal ich vobec v laske a uz vobec by taketo konanie neoslavoval. Bol prilis moralne zviazany s Lockeho idealistickou doktrinou o tom, co je prirodzenou odmenou za pracu(produkt prace podla Smitha, hoci povedal zdrave "ale").
Lenze pozor, Joch neospevuje obdobie industralizacie a obdobia, kedy moc prebrala v podstate burzoazia, ale obdobie monarchie a vlady aristokratov, tych, co vymyslali vsakovake prekazky ako si uchovat svoje aristokraticke privilegia, kladli podnikavosti a aj slobode vsakovake nezmyselne prekazky(pretoze prevazna vacsina gentlemanov - burzujov rozsirovanie volebneho prava vo vlastnom zaujme podporovala, az kym na tom nezacali stavat strategiu konzervativci, ale zase nie v prospech slobody, ale uchovania starych privilegii, od polovice 19. storocia). Tak Joch sa sice niekde oprie o nejake podnikanie, ale v skutocnosti moze mat na mysli zrejme najma aristokratov, ked sa pyta a pohorsuje nad tym, preco sa to "zopsulo" v prospech demokracie.

Skusim vysvetelit. Ak realnu moc maju najsilnejsi konkurenti, potom je dosledkom potlacanie konkurencie, nie naopak. Hovorit o moci ma asi jedine tento zmysel. Cize Tvoja obava sa v konecnom dosledku sa skor tyka nedostatku konkurencie a nie naopak.

"Len som poukazal na to, ze nemozeme zvysovanie zamestnanosti cakat len z iniciativy podnikatelov (sukr. zamestnavatelov), ale je potrebna intervencia statu v pracovnopr. vztahoch."

Tu s Tebou nesuhlasim resp. v istom zmysle aj ano, len by som to rad uviedol na spravnu mieru.
Ak stat vytvara inu zamestnanost ako je nevyhnutna na naplnanie jeho zakladnych funkcii, musi byt na to dovod. Pri zdravych ekonomickych vychodiskach nie je dovod pre taketo aktivity statu. Ak je na trhu priestor, niekto sa ho chopi.(ak sa ho chopi stat, zvacsa je to nutne menej efektivne/kvalitne atd.) Ak je velka nezamestnanost, tak vytvaranie "umelych" pracovnych miest ma vyznam, ale len ako docasne riesenie(znizi sa aspon trochu tlak na na znizovanie miezd a standartov a davky by sa aj tak vyplacali). Najhorsia pomoc zamestnanosti spociva v "kupovani" kapitalu - kupovani cez externalizaciu nadkladov, danove ulavy, priame dotacie, znizovanie standartov. Lenze toto sa neda riesit z narodnej urovne. My si takto v sucastnosti, zvacsa na ukor niekoho "socialistickejsieho" a zaroven na ukor verejnych financii = pomozeme, je to o nieco lepsie ako umele pracovne miesta, lenze zdravym stavom veci to rozhodne nie je. Lenze ked tu niekto bude tomuto preplacaniu tlieskat ako tomu najvyssiemu ekonomickemu cielu(hoci napr. Dzurinda & co) a nie naopak, volat po ukonceni tohoto nezmyslu,
tak na to coskoro zacneme doplacat tiez.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group