ISSN 1335-8715

27-06-2006   Matúš Demko   Slobodný trh   verzia pre tlač

Biznis ako poslanie

Bývalý poradca amerických prezidentov Forda a Cartera Michael Novak nás v knihe Biznis ako poslanie oboznamuje s poznatkom, že mnohí ľudia pracujúci v biznise berú svoju prácu ako poslanie a povolanie. Pre tých, čo sa pohybujú v prostredí biznisu, nie je jedinou motiváciou zarábanie veľkého množstva peňazí. Ide o výzvy, ktorým môžu čeliť. Keď sa tieto výzvy pominú, mnohí biznismeni svoj biznis opúšťajú.

Reakcia na príspevok

RE: Demokracia a kaptializmus
autor: Peter Šurda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 28-06-2006 19:06


> A vlastnictvo, resp. nejaka jeho podoba existovalo
> aj v casoch, ktore predchadzaju pisane zakony.
Nie zakon je podmienkou pre vlastnictvo, naopak, zakony vychadzaju, aspon povodne, z pojmu vlastnictva, ktore existovalo skor. Ta definicia z filitu je chybna.

> Maju celkom jasne, minimalne z hladiska zakona.
Napriklad v ustavach europskych statov sa zvykne pisat: stat moze konat len na zaklade platnych zakonov. To definuje formu, ale nie obsah. Hovori, ze ked nieco parlament odhlasuje, je to viacmenej ok. Alebo tiez v ustavach byva, ze ustavou definovane prava mozno obmedzit len v "nevyhnutnej" miere. Co je nevyhnutne nie je nikde definovane, to urci az sudca.

Aby sme sa rozumeli: demokracia je pochopitelne zalozena na pravidlach. Ale realne sa tieto pravidla daju vylozit tak nasiroko, ze s prizmurenim oka sa da kludne povedat, ze mozne je vsetko, pokial sa to odhlasuje.

A teraz spat ku klucovemu argumentu: pri existencii monopolu sa (pozitivne) pravo bude posobenim lobyzmu "natahovat" stale viac a viac. Je to totiz najefektivnejsia metoda dosiahnut svoje.

> ziadna organizovana vacsina nevznikne
Ale to je irelevantne. Vznikne vela mensich. Vysledok je podobny. Nenadarmo sa hovori, "demokracia je teror vacsiny".

> Taky lobing na aky narazas treba eliminovat v co
> najvacsej miere.
Ale ved tu je cela ta pointa. Ked je lobyng MOZNY, tak sa bude aj do maximalnej miery vyuzivat, lebo je to lacnejsie ako zapasit na trhu.

> Preco nevzniknu teraz?
Pretoze spolocnost je vdaka povinnej skolskej dochadzke vyvedena z rovnovahy, a presadzovanie svojich predstav lobyzmom je z hladiska jednotlivca efektivnejsie. Monopol zrusil motivaciu.

> Co tu este robis Peter ked je to take zle?
Zase podobny efekt: je lacnejsie pindat a zaplatit dobru danovu poradkynu a z roznych zakonnych povinnosti sa "vykrutit", ako sa odstahovat niekam, kde nemozem ani to. Nastastie oblast mojej cinnosti (informacne technologie) je zakonom regulovana relativne malo, resp. tym kritickym oblastiam sa vyhybam. Ale napriek tomu ma system tlaci k tomu, aby som participoval na lobyzme, napriklad proti softwarovym patentom, ktore typickym prikladom, ze je lacnejsie lobovat ako sutazit na trhu a pre mna by predstavovali rapidne zvysenie pravneho rizika.

S pozdravom,
Peter


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group