ISSN 1335-8715

04-06-2006   Jozef Filko   Slobodný trh   verzia pre tlač

Dave Thomas - zakladateľ Wendy’s

Zakladateľ fastfoodovej siete Wendy’s je výnimočným príkladom podnikateľa, ktorý spojil trhový úspech v biznise s aktívnou pomocou sirotám. A to zmaturoval až ako 61-ročný...

Reakcia na príspevok

RE: Trochu k veci
autor: Jozef Filko
pridané: 06-06-2006 21:38


OK ale. H2 ma taktiez mnozstvo negativ, ktore sa nedaju len tak vyriesit. Napriklad vybusnost plynu. Myslim, ze kazdy clovek ma v pamati Hindenburg - co logicky vytvara obavy z pouzitia. Teda cisty H2 sa pouzivat asi nebude. Rovnako, kedze je H2 mimoriadne reaktivny plyn, je prilis nebezpecny pre kovove materialy. Prikladom je korozia zrn v oceli. Len stopove mnozstvo H2 v materiali moze lahko sposobit nestabilnost vdaka silnej korozii tuhych faz zeleza a niektorych primesy. Tiez spalovanie vodika v klasickom spal. motore (ak neberiem do uvahy palivove clanky) je prilis narocne na material kvoli vysokej teplote. Dalej, aby bol H2 ekonomicky unosny, musela by cena ropy vystupit enormne vyssie ako je dnes a pocas tohto zvysovania uz mozno bude viac otazne ako sa zmeni pomer dopytu a ponuky po energii vo svete. Osobne neverim, ze sa H2 stane realitou za 10 rokov. Fosilne paliva maju este stale navrch. Pomerne lahko sa tazia a ich zasoby su evidentne vacsie ako sa uvazovalo pred 20-30 rokmi. A rovnako ako postupuje vyvoj technologii napr. u H2, postupuje aj pri fosilnych palivach resp. spal. motoroch.
Projekty vyuzitia veternej energie a slnecnej energie su velmi neiste. Nestalost (!) a nizka efektivita brania ich naozaj komercnemu vyuzitiu. Fotovoltaicke clanky na Sahare mi pride trosku uletene (teda riadne). Efektivita fotovoltaickeho clanku 10% - to je naozaj kvalitny kus. Pokial viem, tak sa bezne fotovoltaicke clanky pohybuju niekde medzi 3-7%. Co ja viem, jedine v laboratornych podmienkach na nejakych prototypoch, boli dosiahnute hodnoty cca 20%. Pri ich vyrobnej cene by niekolko km2 bola nekrestansky draha investicia (neviem si ani predstavit navratnost takejto investicie). Napr. 85-90W solarny panel ma cenu asi 500$, kde plocha je asi 0,5 m2. Lahko sa da prepocitat co by stal km2.
ITER je fajn, ale neviem si predstavit, ze by sa stal realitou (myslim komercne uzivanou realitou) v dohladnej dobe. Stale je to len a len vyskumny projekt, hudba buducnosti, aj ked iste velmi prijemna. Verim, ze sa to podari zrealizovat a uplne sa tym obrati dnesna cena energie vo svete, len neviem ci sa toho dozijem.
Tak ci onak verim, ze to cele vyriesi konkurencia technologii a dopyt po energii vo svete. Momentalne vedu fosilne paliva a urcite jadro. Uvidime co bude o 10 rokov. Vyraznu zmenu necakam, ale myslim si, ze sa casto mrhaju verejne finnacie na projekty v mene "modrej planety", ktorych uspesnost je viac ako otazna (vid najma veterna energia, dalo by sa napr hovorit o Rakusku atd).


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group