ISSN 1335-8715

20-07-2004   Kolektív autorov   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Otvorený list švédskemu kráľovskému veličenstvu

32 slovenských občanov poslalo otvorený list švédskemu královi, premiérovi a ministrovi spravodlivosti, v ktorom odsúdili uväznenie švédskeho kňaza Ake Greena za jeho kázeň. Pravé Spektrum sa k protestu pripája.

Reakcia na príspevok

RE: Dewey, mám krajší koniec :-)
autor: Marek Hrubčo
e-mail: hrubco@pobox.sk
pridané: 27-07-2004 16:07


Už len tri reakcie si neodpustím.

"On hovoril o homosexualoch ako nadore!"

Nehovoril. Green hovoril o homosexualite. To sa tu celý čas snažím vysvetliť, že ide o zlý preklad. Napriek proklamovanej "otvorenosti" nepočúvate druhú stranu.

"Človek bez prejavu je nicim. Je to vykonstruovana predstava, taky clovek neexistuje. Prejav cloveka, teda socialne konanie je to, na zaklade coho ho identifikujeme. Socialna interakcia je to, cez co resp. vdaka comu vnimame ine ludske bytosti okolo nas"

Konanie nie je to, čo definuje bytostnú podstatu človeka. Človek najprv JE (odtiaľ aj slovko "bytosť"), až potom koná či nekoná. Pragmaticky redukujete človeka na prvok, ktorý iba vykonáva, prvok interakcie. To je veľmi zúžená predstava.

“Preto k roznym domorodnym kmenom po celom svete cirkev vysilelal svojich pastierov, lebo cirkevne doktriny na ludi zizaju ;-))
Preto doslo k ustupu nabozenstva v Europe, lebo je to najvyssia a nespochybnitelna a “pravdiva” forma vedenia ;-))”

Som sklamaný. Náboženstvo predsa nie je forma “vedenia”. Veď my tu nerozlišujeme základné pojmy, ako sa môžme k niečomu dopracovať? Veda a viera – dve veci. Religio znamená spájať s Bohom, so sebou samým a s ostatnými ľuďmi. Áno cirkev prinášala jazyk, písmo, vzdelanosť a predovšetkým vieru, ktorá je základom etického konania. Sociálna interakcia určite nie. V sociálnu interakciu nevkladám žiadnu nádej.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2019 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group