ISSN 1335-8715

14-05-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Potrebujeme viac sociálnych rozdielov

Podľa viacerých prieskumov považuje väčšina Slovákov za jeden z najväčších problémov súčasnosti materiálnu nerovnosť. Naši ľudia si spravodlivú spoločnosť predstavujú ako takú, kde neexistujú veľké príjmové nerovnosti. No nekráčajú náhodou nivelizácia príjmov a chudoba ruka v ruke?

Reakcia na príspevok

RE: to brain
autor: D
pridané: 18-05-2006 21:42


Na toto ti este odpoviem, lebo tu sa da najst aspon trochu vecnosti.

"V matematicke vobec neplati ze 2+2=4, lebo je to prakticke a aplikovatelne do zivota."

A preco teda, preco neplati, ze 2+2 = 5? Nie je najmensi problem to zadefinovat ako axiomu.(ak zoberieme dve pastelky a dve pastelky, zabstraktnene ako objekty v cisle dva plus da, mame spolu 5 pasteliek, cize 5). Preco prave 1+1 = 2, jedna a jedna pastelky su dve, ked nie koly tomu, ze to zodpoveda nasej skusenosti, ze abstrakcia 1 + 1 = 2 je aplikovatelna tak ako odvodena zo zivota? Ale 2 + 2 = 5 nie je ani jedno ani druhe.

"Matamatika je cisto abstraktna metaveda, kde to plati preto, lebo to zodpoveda zadefinovanym axiomom, operaciam a vyrokovej logike."

Cisto abstraktna nie je potial, pokial sa da aplikovat do zivota, pokial je nejakym sposobom uzitocna. Pracuje s abstraktnymi objektmi, ale to sa uz bavime o dvoch veciach. Matematika prenika do takmer vsetkych prirodovednych oborov, kde uzitocnost uz kole oci.

"To znamena ze to vylucuje alterantivne teorie, ktore vedu k protikladom v danom definovanom abstraktnom systeme. Vdaka tomu to plati na rozdiel od tych alternativ, ktore neplatia."

To je logicke, problem v tom nevidim.

"A do "praxe" sa matematika zavadza prave preto, lebo sa testovanim ukazalo, ze realita sa casto da modelovat pomocou objavenych matematickych teorii, ked sa hypotezy povazuju za axiomy a ze ziadne ine spolahlive nastroje ako testovanie v realite a matematiku na konzistentne uzavery a predikcie o realite nemame."

Alebo matematika vznikala preto, ze sa ukazalo, ze je prakticke zabstraktnovat niektore problemy/objekty, vztahy medzi nimi, a ze na tejto urovni abstrakcie sa daju riesit problemy, ktore by sa inak nedali, cize maju svoj vyznam prave v dosledkoch pre nasu existenciu, v aplikacii do reality.
Tak ci onak, v tom Tvojom poslednom odstavci si len potvrdil tezu, ze matematika je vecou praktickou, ze je jednoznacny vztah medzi praktickostou/uzitocnostou a pravdivostou resp. tym, ze co je obsiahnute metematikou a bez toho, ze by existovala moznost aplikacie do zivota, je uplne na nic a samozrejme plati aj naopak, bez toho aby riesila problemy zo zivota, prakticke problemy rovnako tiez.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group