ISSN 1335-8715

14-05-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Potrebujeme viac sociálnych rozdielov

Podľa viacerých prieskumov považuje väčšina Slovákov za jeden z najväčších problémov súčasnosti materiálnu nerovnosť. Naši ľudia si spravodlivú spoločnosť predstavujú ako takú, kde neexistujú veľké príjmové nerovnosti. No nekráčajú náhodou nivelizácia príjmov a chudoba ruka v ruke?

Reakcia na príspevok

RE: hmmmm...
autor: ehm
pridané: 18-05-2006 12:40


Ludia sa na pohovore casto javia inymi ako v skutocnosti su. A ako sa budu neskor spravet silne zavisi od vedenia, asi najviac od priameho nadriadeneho. Personalista vidi cloveka na pohovera a potom uz nie.

Neviem akym sposobom sa on rozhoduje koho prijme a koho nie, ale ohodnotit niekoho spravne behom tak kratkej doby ako ma k dispozicii je velmi tazke.

Odmena: mzda je odmena za dohodnutu pracu, to je pravda. Lenze vela spravi aj ocenenie (ludia s nadpriemernym vykonom ked zistia ze z toho nic nemaju, ani jednoduche dakujem sa na to potom zvyknu vykaslat). Alebo cokolvek co sa da zhrnut do slova komunikacia.

Ad hodnoty: samotne zamestnanie asi aj hodnotou je, ale na dobru motivaciu to asi (alebo, podla tvojich skusenosti) nestaci. Ak on za menej namahy dostane rovnaku odmenu (penaznu aj nepenaznu) preco by sa druhy mal namahat viac? Pouzijem prirovnanie: ak zakaznici su ochotny za 10 000 kupit nekvalitny bike a nie su schopny rozoznat kvalitny od nekvalitneho biku, preco by mala firma vyrabat kvalitne biky za 10 000, hoci by boli ziskovy? No ... nebude, vyrobi menej kvalitny a zarobi viac.

Normalnost: Obavam sa, ze normalne to je. Netvrdim, ze je to spravne, a ked taky clovek dostane padaka moze si za to sam.

Ludia nie su dokonali, tlak kolegov urobi hrozne vela. Kto sa neflaka s nami, s tym sa nebudeme bavit. Alebo mu budeme priamo skodit a nicit ho. A ak to aj nie je taka vyhrotena situacia, ludia sa podvedome prisposobuju okoliu. Prirodzenych vodcov, ktory dokazu menit okolie okolo seba je pomenej a tych chcem vidiet na riadiacich poziciach.

Riadenie je aj o motivovani ludi. Su sefovia ktori dokazu z ludi dostat maximum dobreho, hoci ti isty ludia este pred pol rokom obcas popijali v praci a flakali to. A naopak, nespravnou vymenou sefa dokazes rozlozit moralku oddelenia behom jedneho mesiaca. Oboje vymenovane je osobna skusenost. Podotykam, ze platy as ludom v pribehu meneni sefov nezmenili. Ked vidis, ako sa ludom zmenilo spravanie len preto, lebo sa zmenili vonkajsie podmienky, zacnes rozmyslat nad tym, co oddeluje schopnych a neschopnych sefov.

V nemecku a USA maju omnoho prepracovanejsi management, my sa to tu zatial iba ucime. Ked si pozries management servre a casopisy zistis, ze leadership ma zvycajne samostatnu sekciu. Nie je to preto, ze by bol lahky. Riadit ludi je jedna z najtazsich veci na svete, musis mat talent a navyse byt ochotny vzdelavat sa, musis pocuvat co ti ludia hovoria, musis vediet byt priatelsky a chapavy a ked treba musis vediet byt drsny. Skratka, musis si vybojovat respekt.

Podla mna sa to na slovensku este nevie. Ty horsi (aspom jeden z mojich zaverov) sefovia sice vydaju rozkaz, ale potom tak nejako ocakavaju ze sa ich zelania naplnia same. Nenaplnia. To aby sa naplnili je hlavnou ulohou sefa.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group