ISSN 1335-8715

20-07-2004   Kolektív autorov   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Otvorený list švédskemu kráľovskému veličenstvu

32 slovenských občanov poslalo otvorený list švédskemu královi, premiérovi a ministrovi spravodlivosti, v ktorom odsúdili uväznenie švédskeho kňaza Ake Greena za jeho kázeň. Pravé Spektrum sa k protestu pripája.

Reakcia na príspevok

Dewey, mám krajší koniec :-)
autor: Marek Hrubčo
e-mail: hrubco@pobox.sk
pridané: 23-07-2004 19:07


Ale ja tomu rozumiem. A prave tu ignorujes moj hlavny argument. Vraciam sa k nemu nizsie. Akym pravom kladies prekazky nieho sexualite, akym pravom podnecujes v citeni ludi odpor voci jej prejavom, akym pravom upieras niekomu rozkos a zaroven uspokojovanie sexualnym potrieb, ktore neuprieras heterosexualom? Akym pravom stavias tento prejav mimo spolocnost, akym pravom tento prirodzeny prejav spaty so sexualnou orientaciou mas ambiciu podrobit odsudeniu na zaklade citenia nejakej skupiny, ktora nedisponuje ziadnym rozumnym argumentum okrem predsukov vyvolanych vlastnou zivotnou doktrinou, podla ktorej ziju?

Neignorujem vaše argumenty. Len argumentujete pomimo jadra sporu. Ja nekladiem právne prekážky niekoho sexualite. Najviac škodia sami sebe, ale nie len. Podstata môjho argumentu spočíva v negatívnych dôsledkoch akceptácie homosexuality ako zdravého životného štýlu. Uvážte, do akého prostredia sa budú rodiť naše deti a čo z nich bude, ak uvidia cestou zo školy súložiacich homosexuálov na lavičke v parku. (podľa vášho liberalizmu, resp. vašich hodnôt, to je neškodné, podľa mojich hodnôt to je škodlivé). Poviem to vulgárne, nech sa niekam zašijú a nech si to robia tam kdesi v skrytosti. Musí to stáť mimo spoločnosti, ak jej to nemá škodiť.
Azda teda cirkev (v širšom zmysle teda všetci veriaci) nemáme právo (ako vplyvová organizácia) brániť určitý etický štandard? My predsa nezakazujeme homosexuálom mať sex. Je to problém predovšetkým medzi nimi a Bohom. Ale tzv. antidiskriminačné hnutia zakazujú homosexualitu kritizovať. Ďalej, bránime naše právo vychovávať v súlade s našim presvedčením naše deti (ktorých nevyhnutne bude formovať aj spoločnosť, do ktorej sa narodia). Ochvíľu sa totiž môže začať považovať za čosi “v poriadku” aj incest. Vražda nenarodených detí sa považuje za štandard už dnes. Tak kam až chceme ísť? Máme právo sa proti tomu brániť. Je to proti Bohu.

Vôbec tu nejde o to, že mne sa páči modré tričko, tak sa snažím potlačiť ostatné farby. Týmto štýlom si hodnoty veru nevolíme. Príliš to redukujete. Redukcia je doména sekularistov. A každý žijeme podľa “doktrín”, o ktorých sme hlboko presvedčení. Akurát, že niektoré sú správne a niektoré vedú na scestie. Aj vy máte doktríny, ktoré sa dajú zadefinovať. Nedívate sa na svet takzvane “objektívne” ako boh. Nesedíte niekde “v hľadisku”. Ste “na javisku”.

Človek a jeho konanie sú dve odlišné veci.

Ja nikomu neupieram spievať ani mať sex. Naopak, mne je upieraná možnosť kritizovať spev a (homo)sexualitu. Sexualita nie je vecou vkusu takisto ako nie je vecou vkusu vraždenie. Opakujem v tolerancii k inakosti a inému vkusu nie je spor. Spor je v tom, čo škodí a čo nie.

Môžem sa rozhodnuť nedýchať napríklad tak, že si napírklad priviažem závažie o nohu a skočím do vody. Zadusím sa.

Ale uz u opic je dokazane, ze sex je aj pozitkom,

Netvrdím, že pri sexe nevzniká pôžitok.

ze na nizsej urovni zivocisneho vyvoja aj na zaklade tohoto funguje homosexualita bez zhubneho dosahu na tento ziv druh. Preco by to malo byt inak?

Lebo nie sme opice ale ľudia.

Akym pravom odmietas aj inu ako rozmnozovaciu funkciu sexu resp. vnucujes tento postoj vsetkym

Nevnucujem, oni vnucujú spoločnosti svoj.

Sex moze byt tak prejavom lasky, zdrojom rozkose ako i prostriedkom rozmnozovania.

Súhlas, rozkoš je veľmi mocným pánom, netreba sa nechať zotročiť. To je nesloboda.

Myslite, odhliadnuc od toho, ze homosexualom ako prostriedok na rozmnozovanie “sluzit” nebude, ze vyznam ostatnych veci sa pri tomto, pre Vas ohavnom akte, pre nich takom istom akte, aky praktizuju heterosexuali, sa straca? Nie, prave naopak.

“otázke sexu sa môžeme rozhodnúť, či a s kým ho budeme praktizovať.”
Ale preco by sme sa mali pod tlakom vacsej filozofie rozhodovat prave tak, ako sa to Vam paci? Preco nasadzovat homosexualom okovy, ktore nikto z heterosexualov nosit nemusi? Preco potom nezakazat modru farbu tricka, lebo istej skupine sa to tak nepaci?

Detto. čítajte pozorne, nič nikomu nevtláčam. Hovorím,že sa môžeme rozhodnúť či a s kým ho budeme praktizovať.

“opačnom prípade sa totiž nechávame strhávať pudmi ako zvieratká bez vôle.”
Ale to je vasa intepretacia! Ked sa modlite k bohu, je to akysi pud, alebo pre Vas pozitok, pripadne potreba? A de facto o nicom inom nemusi byt ani sex.

Obávam sa, že neviete o čom hovoríte. Čo máte na mysli pod “modlidbou”?

“Napadlo ma, či by sa homosexualita nedala porovnať s takým chrápaním.”
Vyborny priklad. Vsimnite si, prestali ste tolerovat chrapanie v momente, ked zacalo ublizovat inym. A presne takym pripadom homosexualita nie je.

Presne takým prípadom homosexualita je.

“vyhlasuje za homosexuálov iba preto, že je to dnes “in””
Vy to viete? Mate pocit, ze niekto bude spavat s rovnakym pohlavim, hoci ho pritahuje pohlavie opacne, branit nieco, co ku svojmu stastiu a uspokojeniu nepotrebuje?

Neviem, ale niekto môže mať hlbšie zakorenené a iný plytkejšie zakorenené sklony. K ďalšiemu odstavcu: Aktivity cirkvy smerujú a budú smerovať do najintímnejšieho sukromia a prejavov človeka, lebo Boh je nám bližší než my sami.

Nevnucujem, homosexuáli nasilu vnucujú spoločnosti svoje chápanie správne vyzerajúcej spoločnosti.

”Jeho rozhodnutie je, či s ním bude mať sex.”

Dufam, ze Vas to neurazi, je to trochu citlive, ale ak sa zobudi rano vlhky, lebo si odprel sex s clovekom ktoreho miluje, ale sny mu dopriali sexualnu ulavu, podla vasej filozofie zhresil rovnako. Mal pocit, ze s nim ma sex, erekcia prisla na zaklade(zjednodusujem a trochu nasilne konstruujem) ohoto pocitu. Ak potom Ti dvaja tuzia a je to prejavom takej istej naklonosti, lasky a citu ako k sebe citia heterosexuali, tiez je to pre Vas cosi odporne?

Neurazí. Je to pre mňa prejav fyzickej nezrelosti.

”Ľudská bytosť bez prejavov individuality je nijako sa neprejavujúca ľudská bytosť, od akýchkoľvek prejavov, činov, myšlienok utíšený človek. Povedal by som asketický človek. Dokonca je tak bližšie k Bohu. Ale je to skôr východný, než náš západný „koncept“.”
Človek bez prejavu je nicim. Je to vykonstruovana predstava, taky clovek neexistuje. Prejav cloveka, teda socialne konanie je to, na zaklade coho ho identifikujeme. Socialna interakcia je to, cez co resp. vdaka comu vnimame ine ludske bytosti okolo nas.

Vidíte, tu máme vaše “doktríny”. Fixujete človeka na konanie, veci, niečo. Osloboďte sa. Je to ideál. Existuje podľa vás priamka? AKO existuje?

Teraz som Vas nechtiac naviedol, kam som nechcel. Dostali sme sa k fikcii izolovaneho jednotlivca, takze pripustime socialnu interakciu, ale zebudnime, ze Vam niekto povie, aka orientacia je OK a aka NIE.
Jednoducho, Vase pokusy by Vas ako homosexuala priviedli k tomu, ze sex s muzom Vam na rozdiel od Vasho ineho kamosa prinasa rozkos tak ako jeho sex so zenou. Prisli by ste na to, ze Vy na rozdiel od kamosa nemozete z tejto formy prejavu naklonnosti splodit dieta.

No počkatje, takže už sme tam na tom ostrove dvaja plus jedna žena? Áno správne, ako homosexuál by som splodiť dieťa nemohol. Oni dvaja by mali dieťa, ktoré by dajme tomu odvrhli a ja by som si ho adoptoval. Čo by podľa vás z toho decka vyrástlo? Ako by som ho vychovával? Čo by prežívalo vo vnútri, keď by sa raz osamostatnilo? Viete to vy?

Ale urcite by ste na zaklade skusenosti neprisli na to, ze homosexualita z Vas robi zviera, ak by Vasu inakost nepospinila svojimi doktrinami vacsina. Zili by ste spokojne, az kym by ste nepomreli ;-)

Cheche. Ja poznám lepší koniec. Uvidel by som zvieratá v pralese a zistil by som, že sa podobáme. Žil by som chíľu spokojne ako šťastné prasa a nechal by som sa riadiť pudmi. A potom by sa stal zázrak: položil by som si otázku: odkiaľ som prišiel? Prečo vlastne a načo som tu? A keby som však uvažoval dlhšie, prišiel by som možno na to, že to nemôže byť náhoda. Že náhoda je len forma mojej nevedomosti. A zistil by som, že Boh existuje, lebo je tu duša, ktorá k nemu môže smerovať. A zrazu by som uvidel všetko v inom svetle, vrátane slobody kritizovať homosexualitu.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2019 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group