ISSN 1335-8715

20-07-2004   Kolektív autorov   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Otvorený list švédskemu kráľovskému veličenstvu

32 slovenských občanov poslalo otvorený list švédskemu královi, premiérovi a ministrovi spravodlivosti, v ktorom odsúdili uväznenie švédskeho kňaza Ake Greena za jeho kázeň. Pravé Spektrum sa k protestu pripája.

Reakcia na príspevok

RE: Tak dobre, poďme uvažovať hlbšie
autor: Dewey
pridané: 23-07-2004 15:05


“Dewey, náboženstvo je iba obal. Viera je obsah. Náboženstvo nezaručuje nič (preto sú všelijakí ľudia v kostole, aj takí, ktorých sám Ježíš nazval „Pokrytci!“). Viera v Boha (pravého, t.j. nie v jeho karikatúru) v srdci človeka zaručuje etické konanie. Náboženstvo vidím ako prejav. Cirkev vidím ako inštitúciu pre vieru (mnohí iní kresťania ešte hlbšie, ako spoločenstvo; ja som taký nejaký, skrátka, asi ešte veľa veciam nechápem).”
Myslim, ze svoj na instituciu menom cirkev som vyslovil na mnohych miestach.(Lukasova interpretacia je tendencna)

”Čo znamená vaše “komunisti sa teda mohli oprávnene stavať proti náboženstvu”?”

To som nepovadal ja ale iny spoludiskutujuci a ja osobne sa k tomu nehlasim a suhlasim skor s Vami. (Ak aktivity cirkvy nezacnu smerovat k zasahovaniu do sukromia a prejavov verejnosti a ludi zavislych(deti))

“Zlodej bez kradnutia je podľa mňa zlodejom, ktorý sa napríklad rozhodol prestať kradnúť. Len stále je človek. Už som to vysvetlil vyššie.”
Ale kradol a na zaklade toho ste ho nazavali zlodejom. Ak si odpikal trest a mate istotu, ze sa tejto cinnosti viac venovat nebude nebudete hovorit uz o zlodejovi.
Tu je trosku nasilne hladat paralely, aj ked by som to k tomu bezproblemov doviedol. Ale o to mi neslo. Chcel som poukazat na to, ze davame nalepky na zaklade prejavu, alebo znalosti chcenia nejakeho prejavu. To je nase kriterium skatulkovania v spominanych pripadoch.

”Jeho rozhodnutie je, či s ním bude mať sex.”

Dufam, ze Vas to neurazi, je to trochu citlive, ale ak sa zobudi rano vlhky, lebo si odprel sex s clovekom ktoreho miluje, ale sny mu dopriali sexualnu ulavu, podla vasej filozofie zhresil rovnako. Mal pocit, ze s nim ma sex, erekcia prisla na zaklade(zjednodusujem a trochu nasilne konstruujem) ohoto pocitu. Ak potom Ti dvaja tuzia a je to prejavom takej istej naklonosti, lasky a citu ako k sebe citia heterosexuali, tiez je to pre Vas cosi odporne?

”Ľudská bytosť bez prejavov individuality je nijako sa neprejavujúca ľudská bytosť, od akýchkoľvek prejavov, činov, myšlienok utíšený človek. Povedal by som asketický človek. Dokonca je tak bližšie k Bohu. Ale je to skôr východný, než náš západný „koncept“.”
Človek bez prejavu je nicim. Je to vykonstruovana predstava, taky clovek neexistuje. Prejav cloveka, teda socialne konanie je to, na zaklade coho ho identifikujeme. Socialna interakcia je to, cez co resp. vdaka comu vnimame ine ludske bytosti okolo nas.

”Hypotetické.”
Ano. Vykonstruovane, nevedel som si pomoct.

“Na samote by som sám, pomaly, pokusom a omylom prišiel na to, že niektoré moje činy sú správne, iné nie. Nakoniec by som nemal toľko času (koľko mali všetci ľudia spolu predomnou), aby som prišiel takto pracne na to, čo je správne konať. Robil by som omnoho viac chýb. Zistil by som, že niektoré moje činy ma robia viac človekom, iné zase viac zvieraťom. Otázka je, či by mi záležalo na tom, kto som. Ktovie, ťažko povedať, bolo by to aj v mnohom jednoduchšie, keďže by som asi nevstupoval do vzťahu k iným ľuďom. Nedozvedel by som sa o Ježišovi. Ale veď, nie každý, kto Ho volá Pane, Pane, vojde do kráľovstva Božieho. Tí ktorí nepoznali jeho meno, boli povýšení. (nepresný citát, tuším podľa Mt)”

Teraz som Vas nechtiac naviedol, kam som nechcel. Dostali sme sa k fikcii izolovaneho jednotlivca, takze pripustime socialnu interakciu, ale zebudnime, ze Vam niekto povie, aka orientacia je OK a aka NIE.
Jednoducho, Vase pokusy by Vas ako homosexuala priviedli k tomu, ze sex s muzom Vam na rozdiel od Vasho ineho kamosa prinasa rozkos tak ako jeho sex so zenou. Prisli by ste na to, ze Vy na rozdiel od kamosa nemozete z tejto formy prejavu naklonnosti splodit dieta. Ale urcite by ste na zaklade skusenosti neprisli na to, ze homosexualita z Vas robi zviera, ak by Vasu inakost nepospinila svojimi doktrinami vacsina. Zili by ste spokojne, az kym by ste nepomreli ;-)


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2019 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group