ISSN 1335-8715

20-07-2004   Kolektív autorov   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Otvorený list švédskemu kráľovskému veličenstvu

32 slovenských občanov poslalo otvorený list švédskemu královi, premiérovi a ministrovi spravodlivosti, v ktorom odsúdili uväznenie švédskeho kňaza Ake Greena za jeho kázeň. Pravé Spektrum sa k protestu pripája.

Reakcia na príspevok

RE: este ma napadlo
autor: Dewey
pridané: 22-07-2004 18:40


"Vidis, toto je ten rozdiel medzi klasickymi liberalmi a liberalmi lavicovymi. Lavicovi liberali tvrdia casto, ze v Boha veria, len nenavidia Cirkev. Klasicki liberali su casto ateisti, ako napr. nas stary kamarat Hayek, ale napriek tomu si myslia, ze organizovane nabozenstvo je dobry napad."

1. Organizovat sa v skupine a vytvorit instituciu s mocenskou hierarchiou, totalitaristickymi vnutornymi pravidlami s ambiciou tuto hierarchiu preniest na spolocnost je rozdiel
2. Som ateista, teda v boha neverim. Su ludia, ktory sa nehlasia k ziadnej cirkvy a v boha veria.(Samozrejme, pripustam, ze ked sa to zacne rozmienat na drobne, da sa najst urcita spojitost s vieroukou nejakej cirkvy, ale to je vsetko). A ci su "lavicovi" liberali? Nie su.
3. Hayek nebol klasicky liberal. Era klasickeho liberalizmu konci niekde tam, kde zacal Hayek tahat dreveneho kacera.
A pri pohlade na jadro jeho filozofie to v mnohych smeroch velmi daleko od liberalizmu klasickemu. Neviem, kam chodis po tieto skatulky, predpokladam, ze klasicki liberali podla Teba nebudu ani Millovci a Bentham, ktorych si oznacil za socialistov ;-)

"Ked som cital posledny diel Hayekovej trilogie Pravo zakonodarstvo a sloboda, bol som prekvapeny, ako Hayek utocil na rozklad mravov a najma na Freuda. Mal som pocit, zer necitam liberala, ale Palka."
Neurazaj prosim Hayeka, napriek mojmu nazoru na jeho mnohe zavery by som ho nedegradoval na uroven pana matematika.(vid. napriklad vyrok vyssie). Ale kto tvrdi, ze vseobecna moralka je nieco odporne? Naopak, lenze ta vseobecna moralka nesmie udupavat prejav individulity cloveka, ale ho chranit. Ano, toto je liberalny nazor a odkaz klasickeho liberalizmu a myslim, ze tu ani Hayek v chapani nevybocil niekam inam.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2019 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group