ISSN 1335-8715

04-05-2006   Vladimír Palko   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Som na strane obetí

Denník SME nedávno položil otáznik nad trestom desať rokov väzenia pre 18-ročného kriminálnika, ktorý dvakrát ukradol bicykel a dvakrát sa dopustil ozbrojeného prepadnutia benzínovej pumpy. Rovnaký otáznik položil i Kornel Földvári v článku "Bude sa aj upaľovať?" (SME, 22.4.). Dovoľte niekoľko poznámok.

Reakcia na príspevok

Trest smrti a justičné vraždy v USA
autor: BeBe
e-mail: bebe@ragtime.sk
webstránka: http://www.adarena.blogspot.com
pridané: 10-05-2006 23:15


Pán Krivošík tu na margo trestu smrti spomínal článok ekonóma Garyho Beckera uverejnený 3.5.2006 v denníku SME. Autor v ňom mimo iného píše, že jeho presvedčenie o správnosti uplatňovania trestu smrti by sa obrátilo, ak by sa v tejto otázke podarilo dokázať signifikantný počet justičných omylov.
V USA nie je možné po vykonaní popravy znovuobnoviť proces, ktorý k nej viedol. Takže vlastne nie sú reahabilitovaní popravení.
Možno skúmať len prípady, v ktorých boli právoplatne odsúdení ľudia neskôr oslobodení (angl. exonerated).
Takéto prípady však zástancovia trestu smrti radi prezentujú ako dôkaz, že súdny systém vlastne funguje. Takže vzniká patová situácia. V podstate nie je spôsob, ako exaktne určiť "chybovosť" súčasného súdneho systému USA.
Predsalen by som rád dal všetkým do pozornosti štúdiu EXONERATIONS IN THE UNITED STATES 1989 THROUGH 2003,
ktorú nájdete tu: http://www.soros.org/initiatives/justice/articles_publications/publications/exonerations_20040419/exon_report.pd...
Nájdete v nej aj toto:
V skúmanom období bolo v USA exonerovaných (odpusťte novotvar) 328 ľudí. Drvivá väčšina v prípadoch vraždy a znásilnenia.
Dohromady strávili neoprávnene vo väzení viac ako 3400 rokov. Z toho štyria zomreli vo väzení pred vynesením očisťovacieho rozsudku.
Počet exonerovaných ľudí sa vďaka analýzam DNA (začali používať až v r. 1989) zvýšil v sledovanom období štvornásobne. (Okamžite vyvstáva otázka koľko ľudí by nebolo zavraždených na popravisku, keby bola táto metóda známa skôr.)
Autori v závere odhadujú celkový počet neodhalených justičných omylov V USA na tisíce, možno desiatky tisíc.

Ja osobne som proti tomu, aby takto nedokonalý systém rozhodovol o živote a smrti.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group