ISSN 1335-8715

01-05-2006   Peter Jedlička   Ideológia   verzia pre tlač

O pravde, tolerancii a postmodernom myslení

Postmoderný filozof Richard Rorty tvrdí, že liberalizmus je najlepšou myšlienkou v dejinách Európy. No n  základe čoho to tvrdí? Aký je vzťah postmoderny, liberalizmu, pravdy a relativizmu? Viac o týchto témach v článku Petra Jedličku.

Reakcia na príspevok

Rorty a problem pravdy
autor: Peter Jedlicka
pridané: 02-05-2006 22:12


Romco, mozno som Rortyho filozofiu zjednodusil, ale myslim, ze ked clovek domysli jeho myslienky, tak dojde nakoniec k relativizmu a tym aj k oslabeniu odovodnenia idealov slobody. (Roman Joch napisal podobny clanok, ktorym som sa scasti inspiroval: http://www.obcinst.cz/clanek.asp?id=44...)

Nie som ale expert na Rortyho, jeho citaty som vybral iba ako odpichove body pre moju uvahu. Takze rad sa necham poucit, ak som ich prilis vytrhol z kontextu, resp. ak som Rortymu vlozil do ust nieco, co netvrdi.

Na zadnej strane Rortyho asi najdolezitejsej knihy "Filozofia a zrkadlo prirody" je uvedene, ze Rorty je predstavitelom neopragmatizmu, podla ktoreho ludske poznanie nie je zhoda medzi obsahom nasej mysle a skutocnostou nezavislou od tejto mysle. Poznanie je vysledkom komunikacie. V knihe Rorty pise "Podla mna totiz uprimny behaviorizmus, antirealizmus a fyzikalizmus, ktory som obhajoval v predchadzajucich kapitolach, nam pomaha zbavit sa sebaklamnej predstavy, ze mame nejaku hlboku, skrytu, metafyzicky vyznamnu podstatu, ktorou sa 'neredukovatelne' lisime od kalamarov ci atomov." Antirealizmus popiera moznost spoznania objektivnej (od nasej mysle nezavislej) pravdy, fyzikalizmus nas redukuje na atomy. Inde Rorty opakuje: "ulohou vychovnej filozofie nie je najst objektivnu pravdu, ale skor udrziavat diskusiu. Takato pravda je ... normalnym vysledkom normalneho diskurzu". Som zmateny. Nazval by Rorty vetu "ludia nie su nic ine ako zhluk atomov" objektivne pravdivou? Asi nie, ale udrziaval by o tom diskusiu. Dajme tomu, ze by diskusia dospela k nejakemu konsenzu, k nejakej "pravde". Naco by nam vsak vlastne bola takato Rortyho "pravda", o ktorej nevieme, ci je v zhode so skutocnostou? Podla Rortyho teda nema ekonomia, fyzika, atd. svoje pravdy, ale svoje zhody nazorov vacsiny ekonomov, fyzikov, atd. Ked vznikne nova paradigma a nazory sa zmenia, zmenia sa aj "pravdy" ekonomie, fyziky, atd. Kuhn a Rorty - to je postmoderna, nie? Je to relativizmus, nie?

Chapem reakciu postmoderny na prehnane sebavedomie moderny, ze vsetko sa da vedecky (= empiricky = objektivne) spoznat/dokazat. Lenze postmoderna reaguje na pozitivisticky realizmus svojim relativizmom a nihilizmom. Je to omyl - a to omyl "na opacnu stranu". Podla mna existuje tretia cesta, ktora sa vyhyba extremom pozitivizmu i postmoderneho relativizmu.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group